Pontatlan tudósítások a mozsgói szociális otthon vizsgálatával kapcsolatban

Az EMMI felejelentést tett, mert álláspontja szerint a mozsgói szociális otthont megalapozatlan vádak érték. Az ezzel kapcsolatos híradások pontatlanul tudósítanak az események sorrendjéről és a TASZ felelősségéről az üggyel kapcsolatban. A TASZ tavaly nyáron fordult az ombudsmanhoz, miután egy anonimitást kérő panaszos bántalmazásokról tanúskodó felvételeket és egyéb panaszokat küldött a szervezetnek. A TASZ célja ezzel kizárólag a fogyatékossággal élő emberek jogainak védelme volt, s így volt biztosított, hogy gyors és pártatlan vizsgálat lesz az intézményben.

Az alapvető jogok biztosa még tavaly augusztusban bejelentés nélküli helyszíni vizsgálatot tartott és a múlt héten hozta nyilvánosságra ezzel kapcsolatos jelentését. Az ombudsmani jelentés részletesen ismerteti a megküldött videókon látható jeleneteket. A videók eredetiségével kapcsolatban az ombudsman eljárásában kétely nem merült fel, a jelentés 5.3.4. pontja szerint a biztos helyszíni vizsgálata során a hivatal munkatársai azonosították a helyszíneket, ahol a felvételek készültek. Azonban a felvételek elkészültének időpontját és az elkövetőket nem tudták azonosítani, ezért sem megerősíteni, sem cáfolni nem tudta a bántalmazásokat.

A TASZ-nak azt kellett mérlegelnie, hogy mi az a leghatékonyabb eszköz, amivel a bántalmazások megtörténtét fel tudja deríteni. Mindezt úgy, hogy a hozzánk forduló személy kérte az adatai zártan kezelését, mert aggódott a retorziók miatt. A TASZ a bejelentő adatainak titokban tartása mellett nem tud feljelentést tenni, erre csak az ombudsmannak van hatásköre. Ilyen körülmények között a TASZ-nak nem volt más jogi eszköze, minthogy a helyszíni vizsgálatra és a rendszerszintű problémák feltárására is jogosult alapvető jogok biztosa eljárását kezdeményezze és kérje, hogy a szükséges intézkedéseket tegye meg.

Megosztás

Kapcsolódó hírek

Bántalmazás, megalázás egy Baranya megyei intézményben

Erős hangvételű jelentést tett közzé Székely László ombudsman egy fogyatékossággal élő emberek otthonául szolgáló Baranya megyei intézmény vizsgálatát követően. A TASZ bejelentése folytán indult ellenőrzést követően nem zárható ki, hogy a TASZ által jelentett megalázó bánásmód, bántalmazás megtörtént. A Biztos felkérte az intézmény vezetőjét, hogy vizsgálja ki az eseteket.

Félrevezette a minisztériumot az állami szociális intézetek fenntartója, amikor a munkaerőhiány miatt számonkérték

Bizonyítékunk van rá, hogy az állami szociális és gyermekvédelmi intézetek fenntartója, a Szociális és Gyermekvédelmi Főigazgatóság (SZGYF) félrevezette a minisztériumot a bázakerettyei pszichiátriai otthont sújtó munkaerőhiányról. Rétvári Bence államtitkár képviselői kérdésre azt állította, hogy van elég dolgozó az otthonban. A valóság azonban az, hogy augusztus végén a jogszabályban előírthoz képest 38 százalékos volt a munkaerőhiány a bentlakásos intézetben. Úgy tűnik, az SZGYF mást mondott a minisztériumnak, mint ami a valóság, és ezzel a parlamenti képviselőket, illetve rajtuk keresztül a nyilvánosságot is félretájékoztatta.

KISOKOS: Hogyan juss ki a zárt osztályról?

“2002-ben egy nyílt pszichiátriai osztályon voltam. Éjszaka zaklatottnak éreztem magam, és nem tudtam aludni. Nem akartam felébreszteni a szobatársaimat, így fel-alá mászkáltam a folyosón. A nővér rám szólt, hogy ha nem megyek vissza a szobába, akkor a figyelőbe küld. Nem tudtam, hogy a figyelő ugyanaz, mint a zárt osztály.”

Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) adatai szerint Európában a felnőtt lakosság mintegy 27%-a küzdött valamilyen mentális nehézséggel csak az elmúlt évben. Az elérhető legfrissebb adatok szerint Magyarországon is több mint fél millió ember kap évente pszichiátriai/pszichológiai kezelést valamilyen egészségügyi intézményben. Még ennél is nagyobb azoknak a száma, akik problémáikkal magánúton, vagy egyáltalán nem fordulnak szakemberhez.