Barion Pixel TASZ | Újabb pert nyertünk a hazug kormánypropaganda ellen

Újabb pert nyertünk a hazug kormánypropaganda ellen

Ügyfeleink jogerősen pert nyertek az origóval szemben. A propaganda portál szándékosan lejáratóan számolt be ügyfeleinkről, akik részt vettek a parlament alakuló ülése napján tartott tüntetésen. A Fővárosi Ítélőtábla az origót elmarasztaló ítéletének indokolásában felhívta a figyelmet az újságírók kiemelt felelősségére, a közölt tények, hírek információk hitelességének ellenőrzésére. A bíróság megállapította, hogy az origo ezeket a szabályokat nem tartotta be.

Az origo.hu internetes portál “Mélypont: a kormányellenes tüntetők egyházi vezetőket köpködtek le” címmel számolt be a parlament alakuló ülése napján, 2018. május 8-án tartott tüntetésekről. A cikk egy olyan fotóval illusztrálta az eseményeket, amelyen két civil tüntetőt egyedileg felismerhető módon ábrázolt az alábbi kísérőszöveggel: “Kormányellenes tüntetők egyházi vezetőket támadtak meg és köptek le”. Ügyfeleink a tüntetésen részt vettek, az egyházi vezetőkkel szembeni erőszakos cselekményekről azonban csak a róluk szóló tudósításokból szereztek tudomást.

A két tüntető nevében jóhírnév sérelem miatt indítottunk eljárást a hazug propagandát terjesztő portállal szemben. Azt kértük a bíróságtól, hogy a jogsértés megállapítása mellett kötelezze az origót az ítélet rendelkező részének közzétételére, az ügyfeleinkről készített és hamis színben feltüntetett kép eltávolítására, valamint 450 ezer forint sérelemdíj megfizetésére.

Az elsőfokon eljáró Fővárosi Törvényszék elutasította keresetünket, elsősorban arra hivatkozva, hogy bár a képen az ügyfeleink felismerhetőek, a kép alatti aláírás és a cikk nem nevezte meg őket személyesen az atrocitások elkövetőiként. Azzal is érveltek, hogy az őket is ábrázoló képet tömegfelvételként kell értékelni, ezért hozzájárulásuk sem a kép elkészítéséhez, sem felhasználásához nem szükséges.

Az ítélet ellen fellebbezést nyújtottunk be a Fővárosi Ítélőtáblához. Ügyfeleink ugyanis nem a hozzájárulásuk hiányában készült kép közzétételét sérelmezték, hanem azt, hogy a tüntetésen készült képüket szándékos lejáratás céljából egy olyan, egyértelműen elítélendő esemény illusztrálásához használták fel, amelyen nem vettek részt.

A másodfokon eljáró Ítélőtábla jogerős ítéletében nekünk adott igazat. Megállapította, hogy a cikkhez fűzött kép és annak aláírása, valamint a szöveg egészének értelmezése azt sugallja, mintha ügyfeleink is részt vettek volna az egyházi vezetők megtámadásában, leköpésében. Mindez pedig sérti a jóhírnevüket. Az origót fejenként 300 ezer forint sérelemdíj megfizetésére is kötelezték.

A bíróság kimondta, amelyre a propaganda gépezet működése kapcsán mi is többször felhívtuk a figyelmet: a kormányt kritizáló civil szervezetek, aktivisták, jelen esetben pedig a tüntetésen résztvevők önkényes és szándékosan lejáratása nem része a sajtószabadságnak. Az ítélettel alapjában elégedett vagyunk, a jogerős ítélet egyedüli hibájának azt tartjuk, hogy a bíróság elmulasztotta kötelezni az Origót a kép eltávolítására. Az eredeti kérelemnek megfelelően a jogsértés valódi megszüntetését ugyanis ez jelentené. Ebben a vonatkozásban megfontoljuk a felülvizsgálati kérelem benyújtását az ítélettel szemben.

Ügyfeleinket Pető Márk képviselte.

Feliratkozás a várólistára Értesíteni fogunk, amikor a termék újra elérhető lesz. Kérjük add meg az emailcímedet.