egyenlő. bátor. szabad.
Tudástár
Ezen az oldalon közérthető tájékoztatókat találsz, amelyek segítenek megismerni a jogaidat.
Először kattints arra a témára, ami érdekel, majd válassz az alkategóriák közül.
Adatvédelem
Aktivizmus, részvétel a közéletben
Drogfogyasztók jogai
Fogyatékos emberek jogai
Gyerekjogok
Hátrányos megkülönböztetés
Jogok a pszichiátrián
Jogok az egészségügyben
Jogok az oktatásban
Munkajog
Nők jogai
Sajtó- és szólásszabadság
Szociális ellátások
Tüntetés, tiltakozás
Választás és szavazás
Adatvédelem
Aktivizmus, részvétel a közéletben
Drogfogyasztók jogai
Fogyatékos emberek jogai
Gyerekjogok
Hátrányos megkülönböztetés
Jogok a pszichiátrián
Jogok az egészségügyben
Jogok az oktatásban
Munkajog
Nők jogai
Sajtó- és szólásszabadság
Szociális ellátások
Tüntetés, tiltakozás
Választás és szavazás
Válassz alkategóriát!
Kiről és hogyan készíthetsz fotó- és videofelvételt?
Le akarsz fotózni vagy videózni valakit, de bizonytalan vagy, hogy megteheted-e? Nem tudod, mikor kell engedélyt kérni a felvételkészítéshez és a felvételek közzétételéhez? Az alábbi tájékoztatónkban megtudhatod, hogy kiről, hogyan készíthetsz felvételeket, és azokat hogyan hozhatod nyilvánosságra.
Egészségügyi dokumentáció – mihez van jogunk?
Egészségügyi ellátásunk során számos fontos adat keletkezik az állapotunkról és a kapott kezelésekről. Alapvető érdekünk, hogy ezeket az adatokat megismerhessük, ugyanakkor lehet, hogy nem szeretnénk, ha mások, akár a többi orvos láthassák őket. Ez a tájékoztató arról szól, hogy milyen jogok illetnek meg saját egészségügyi adataiddal kapcsolatban, és hogyan lehet elérni, hogy ezeket csak az láthassa, akiknek megengeded, illetve akiknek ehhez joguk van.
Tudnivalók az Elektronikus Egészségügyi Szolgáltatási Térről (EESZT)
Az Elektronikus Egészségügyi Szolgáltatási Tér (EESZT) elsődleges funkciója, hogy egészségügyi adataink, dokumentációink és vizsgálati eredményeink egy közös tárhelyre kerüljenek. Ennek legfőbb előnye, hogy a minket kezelő orvosok vagy éppen a minket kiszolgáló gyógyszerészek egy helyen megtalálják a számukra fontos információkat. Az alábbiakban betegjogi és adatvédelmi szemszögből ismertetjük az EESZT működését, illetve segítünk a használatában is.
Aktuális tartalmak
Sajátos nevelési igényű gyerekek szakértői bizottsági vizsgálata és intézményválasztás SNI-státusszal
Ez a tájékoztató azoknak a szülőknek szól, akiknek az óvodás vagy általános iskolás korú gyerekénél felmerült, vagy már be is igazolódott a sajátos nevelési igény (SNI) gyanúja. Összegyűjtöttük, hogy mikor lehet hasznos az SNI-státusz megállapítása, milyen lépései vannak a folyamatnak, és mit tehetsz azért, hogy ezt a folyamatot szülőként kísérd. Külön kitérünk az iskola és óvodaválasztás kérdéseire, és segítünk abban is, hogy felismerd, ha valami nem a jogszabályoknak megfelelően történik.
Tájékoztató a munkaviszony megszüntetéséről - felmondás, közös megegyezés
A munkaviszony megszüntetésével kapcsolatban merül fel a legtöbb jogvita a munkáltatók és a munkavállalóik között. Ebből a tájékoztatóból megtudhatod, hogy milyen szabályok vonatkoznak a munkaviszony megszüntetésére, ha te szeretnél felmondani vagy ha neked akarnak felmondani.
Családtámogatási ellátások (CSED, GYES, GYED, GYET)
Ebben tájékoztatóban azokról az anyagi támogatásokról írunk, amelyek a gyereket nevelőknek járnak. Ezek a csecsemőgondozási díj (CSED), a gyermekgondozási díj (GYED), a gyermekgondozást segítő ellátás (GYES) és a gyermeknevelési támogatás (GYET). Fontos, hogy ezek a támogatások nem egyszerre, hanem egymás után járnak és az összegük egyre csökken, ahogy a gyerek nő. Tájékoztatónkból kiderül, hogy kinek, mikor és mennyi ideig járnak ezek az ellátások, hogyan kell igényelni őket, és milyen egyéb szabályok vonatkoznak rájuk.
Jogaim a szülészeti ellátásban
A szülés és születés az anya és a születendő baba szempontjából is meghatározó esemény, melynek jelentőségét egyre több kutatás bizonyítja. Tájékoztatónkban a várandósgondozással, a szüléssel és a gyermekágyas időszakkal kapcsolatos legfontosabb szabályokat és iránymutatásokat gyűjtöttük össze. Gyakorlati tanácsokkal is igyekszünk segíteni, hogy az ellátás során végig érvényesíthesd a saját és kisbabád jogait, illetve érdekeit.