Barion Pixel TASZ | Keresés

Kereső

Tájékoztató a közéleti szólásszabadságról

A véleménynyilvánítás szabadsága vagy szólásszabadság az egyik legerősebb alkotmányos védelmet élvező szabadságjog. Ez azonban nem jelenti azt, hogy bárkiről bármit mondhatsz nyilvánosan. Azért készítettük ezt a tájékoztatót, hogy tudd, milyen esetekben meddig terjed a szólásszabadságod, és mi az, amiért pert indíthatnak ellened magánszemélyként vagy újságíróként.

Kiről és hogyan készíthetsz fotó- és videofelvételt?

Le akarsz fotózni vagy videózni valakit, de bizonytalan vagy, hogy megteheted-e? Nem tudod, mikor kell engedélyt kérni a felvételkészítéshez és a felvételek közzétételéhez? Az alábbi tájékoztatónkban megtudhatod, hogy kiről, hogyan készíthetsz felvételeket, és azokat hogyan hozhatod nyilvánosságra.

Hogyan férhetek hozzá közérdekű adatokhoz? – tájékoztató az információszabadságról

Az információszabadság a demokrácia egyik alapja, hiszen lehetővé teszi, hogy beleláthassunk az állami és helyi szervek működésébe. Tájékoztatónkban összefoglaltuk, hogyan férhetsz hozzá közérdekű és közérdekből nyilvános adatokhoz, és mi a teendő akkor, ha ezek kiadását megtagadják.

Így tudósíthatsz bírósági tárgyalásokról

A bírósági tárgyalások nyilvánossága elengedhetetlenül fontos ahhoz, hogy az igazságszolgáltatás elszámoltatható legyen. Ez az eljárásokban részt vevő felek jogait és a bírókat is védi az esetleges nyomásgyakorlástól. A tárgyalások nyilvánossága azonban nem korlátlan, a felvételkészítésre pedig külön szabályok vonatkoznak. Ezt a tájékoztatót újságírók, bloggerek, civil szervezetek, a Facebookon élőző aktív polgárok, és mindenki más számára készítettük, akik akár szűkebb közösségüket, akár a tágabb nyilvánosságot akarják tájékoztatni egy-egy bírósági tárgyalásról.

Közérdekű adatigénylés

Ha első kézből szeretnél információt szerezni közügyekről, ha gyanús, hogy valamely állami szerv, hivatal, önkormányzat nem tartja tiszteletben mások jogait vagy törvényellenesen működik, vagy ha csak az állam működését szeretnéd jobban átlátni, akkor kérdezz!

Mi védi meg a forrásokat?

A források kockázatokat vállahatnak azzal, hogy felfedik egy számukra kívülálló, a nyilvánosság felé kommunikáló személy előtt az információikat. Ez mindenképpen egy sérülékeny és védendő pozíció. Az újságíróknak már csak azért is meg kell őrizniük forrásuk anonimitását, mert ezzel az egész médiarendszerbe vetett bizalmat védik.

Tudnivalók a közérdekű bejelentésről és a panaszról

Ha az állam működésével kapcsolatban visszásságot, például jogsértő eljárást, alapvető jogok sérelmét vagy korrupciót tapasztalsz, jogod van ezt jelezni, és ezért nem érhet semmilyen hátrány. Az ilyen jelzések panaszok vagy közérdekű bejelentések lehetnek. Tájékoztatónk segít, hogy biztosan jogszerűen járj el, amikor közérdekű bejelentést vagy panaszt teszel.
Feliratkozás a várólistára Értesíteni fogunk, amikor a termék újra elérhető lesz. Kérjük add meg az emailcímedet.