Barion Pixel TASZ | Marianna története

Marianna története

Ügyfelünk, Marianna, fél év küzdelem után március 3-án, hétfőn végre hazavihette kisfiát, akit születése óta jogtalanul tartottak kórházban. Ez a történet megmutatja, hogy van értelme a jogvédők munkájának, van hatása a nyilvánosságnak és van ereje a társadalmi összefogásnak. Igenis lehet változtatni a jelenleg siralmas állapotú magyar gyermekvédelmi rendszeren.

Marianna kálváriája múlt héten került nyilvánosságra, amikor az édesanya a Partizán műsorában beszélt arról, hogy kisfiát születése után elválasztották tőle, és azóta sem engedték haza. A hatóságok arra hivatkoztak, hogy Marianna túlzottan aggódik a koraszülött gyermekéért, lelkileg labilis, és nem volt „elég együttműködő” a gyermekvédelmi szakemberekkel. Ezért úgy döntöttek: jobb a babának egyedül a kórházban, a szerető szüleitől elzárva, mint a saját otthonában.

Bíróság elé vittük az ügyet, de közben a jogsértő gyámhatóságot is jogi nyomás alá helyeztük, igazságügyi szakvélemény beszerzésével támasztottuk alá érveinket.

Szolidaritási levélküldő akciót is szerveztünk. A nagyszabású levélküldő kampányához több, mint 1700 ember csatlakozott, követelve, hogy:

  • Mariannáék gyermekét azonnal engedjék haza a családjához,
  • rendezzék a kórházban fekvő összes baba sorsát,
  • és indítsanak vizsgálatot annak érdekében, hogy soha többé ne fordulhasson elő hasonló jogsértés.

Mindezeknek köszönhetően a gyámhatóság visszavonta a korábbi döntését, így Mariannáék kisfia a segítségünkkel életében először végre tényleg otthon van.

Mariannáék kálváriája

A TASZ ügyfele, Marianna az első olyan érintett szülő, aki kiállt a nyilvánosság elé, hogy a történetét megosztva felhívja erre a hatalmas problémára figyelmet, és hogy a nyilvánosság erejét is használva elérje, hogy a gyermekét végre hazaengedjék!

  • 2024 legelején a nőgyógyászati panaszokkal küzdő Mariannának azt mondták, hogy soha nem lehet gyermeke.
  • 2024 februárjában Marianna mégis várandós lett, ezután a korábbi egészségügyi problémái miatt veszélyeztetett terhesként tartották számon.
  • A terhessége alatt Marianna számos orvosi vizsgálaton vett részt, több alkalommal is jogsértés érte a kórházakban (volt, hogy rosszul rögzítették a vércsoportját, három különböző kötelező vizsgálat után is hüvelyi fertőzést kapott, majd hiába jelezte, mikor elfolyt a magzatvize, nem hitték el neki).
  • Marianna és a párja több helyen lakott a várandósság ideje alatt.
  • 2024 júliusában az édesapa munkahelye szolgálati lakást biztosított a családnak, de a kulcsokat csak hetekkel később kapták meg, ezért ideiglenesen az édesapa rokonaihoz, majd egy átmeneti szállásra költözött.
  • 2024 szeptember első hetében Marianna gyermeke koraszülöttként, egy budapesti kórházban jött világra. A kórház nem engedte haza a babát, mert “bizonytalan volt”, hova vihetnék a szülők. Hatósági határozatot erről nem kaptak, így jogsértően járt el a kórház és a gyámhivatal is. A babát hatósági döntés nélkül nem tarthatták volna benn, haza kellett volna engedniük.
  • 2024 szeptember harmadik hetében a csecsemőt átszállították a kórház gyermekosztályára, pedig ekkorra Mariannáék már megkapták a szolgálati lakás kulcsát. Határozatot ekkor sem kaptak.
  • 2024 október első két hetében Mariannánál kétszer járt a védőnő. Először egyedül, másodszor a családgondozókkal együtt. A második alkalommal egy dokumentumot akartak Mariannával elolvasás nélkül aláíratni, és közölték vele, hogy nem fogják hazaengedni a babát, mert szerintük az anyuka nem működik együtt a hatósággal.
  • 2024. október 17-én a családsegítő szolgálat  írásban javasolta a gyámhivatalnak, hogy Marianna babáját ne engedjék haza a kórházból.
  • 2024. október 30-án hivatalosan is elindult a nevelésbe vételi eljárás a gyámhivatalnál. Két hónappal a gyermek születése, a kórházban való erőszakos benntartása, azaz a törvényes határidő után.
  • A szülők ezek után hiába mentek el többször is a gyámhivatalba, hogy elolvashassák a hivatalos, hatósági iratokat, ezek az alkalmak gyakran konfliktusokba torkolltak az ügyintézőkkel.
  • 2024. november 18-án esetkonferenciát tartottak a gyermekvédelmi dolgozók, ahol a szülők hivatalosan vállalták, hogy együttműködnek a gyámhivatallal annak érdekében, hogy visszakaphassák a gyermeküket. Ennek ellenére a családgondozók  fenntartották álláspontjukat, hogy a baba nem mehet haza a családjához.
  • Mariannát pszichiátriai vizsgálatra kötelezték azért, mert rossz idegállapotba került a gyermeke elvesztése miatt. Bár az anya indokolatlannak és megalázónak érezte az utasítást, elment pszichiáterhez. A szakember szorongást állapított meg nála, de gyógyszer szedését nem látta indokoltnak.
  • 2024. november 19-én az újszülöttjétől több mint két hónapja elválasztott Marianna az ekkor már egyre kilátástalanabbnak tűnő helyzetével a TASZ ingyenes jogsegélyszolgálatához fordult segítségért.
  • 2024. december 11-én a gyámhivatal úgy határozott, hogy a babát hivatalosan is ki kell emelni a családjából (azaz állami gondozásba kell venni), annak ellenére, hogy
    • semmilyen bizonyíték nem volt arra, hogy Marianna alkalmatlan lenne a gyereke nevelésére, ezt kizárólag a szakemberekkel szembeni viselkedése alapján állapították meg;
    • lakhatásukat rendben találták, az apát türelmes, szeretetteljes szülőként írták le, aki gyermekét mindennap látogatta a kórházban.
  • 2024. december 12-én a kórház átvette a határozatot, december 13-án a babát átszállították a kórház területén található másik osztályra, amelyet a jelenlegi katasztrofális szakellátási helyhiány miatt “gyermekotthonnak” neveztek át. Ettől kezdve a szülők már nem tudták mindennap látogatni gyermeküket.  Egy alkalommal a baba itt  annyira beteg lett a szüleitől elzárt baba, hogy a sürgősségire kellett átvinni.
  • 2024. december 13. óta, vagyis az elmúlt több mint két hónapban Marianna és a párja mindössze 5 alkalommal, egy-egy órára láthatták a gyermeküket, mert a gyámhatóság úgy határozott, hogy a szülők számára csak havonta kétszer (minden hónap első és harmadik szerdáján) engedélyeznek egy órás láthatásokat.
  • Mivel januárban 5 szerda volt, előfordult az is, hogy a szülők három hétig egyáltalán nem találkozhattak a babával.
  • Marianna kérvényezte, hogy naponta láthassa a gyermekét a “gyermekotthoni részlegen”, emiatt most folyamatban van a láthatás felülvizsgálata.
  • 2025. január 17-én adták postára a szülők azt a segítségünkkel megírt keresetlevelet, amiben azonnali jogvédelmet is kértek a bíróságtól. Ez azt jelenti, hogy mielőtt a bíróság arról döntene, hogy összességében jogszerű volt-e a gyámhivatal eljárása és a végén a gyermek kiemelése, 15 napon belül külön döntenie kell arról, hogy haza lehet-e végre engedni a babát.
  • Sajnos ez a 15 napos határidő 8 nappal később indult csak el, mert a kormányhivatal tévesen értelmezte a jogszabályt és a rendelkezésére álló határidőt túllépve küldte tovább a keresetlevelet a bíróságra.
  • Emiatt 2025. február 28-ig kell döntenie a bíróságnak arról, hogy haza kell-e engedni a babát ideiglenesen, vagy sem. A rendes bírósági eljárás csak ezután indul.
15 899 700Ft
15 000 000Ft

Ha nincs a TASZ, nincs, aki jogi védelmet adjon a jogellenes gyermekkiemelésekkel szemben.

Veszélyben vannak a tevékenységeink. Mi harminc éve dolgozunk azért, hogy az egyre szűkülő források mellett se hagyjuk magukra azokat, akiknek megsértették a jogait. Bármennyire is támad a hatalom, akárhogy próbál ellehetetleníteni, mi nem adjuk fel, de ez most csak veled sikerülhet!
01
Válaszd ki az adomány összegét

Ha adományozóként megadod adataidat:

rendszeresen beszámolunk eredményeinkről
éves találkozókon pedig a TASZ műhelytitkaiba is betekintést nyerhetsz

Ft
Tovább Tovább
Tovább Tovább
Feliratkozás a várólistára Értesíteni fogunk, amikor a termék újra elérhető lesz. Kérjük add meg az emailcímedet.