Hogyan indulhatsz jelöltként az önkormányzati választáson?
A helyi közéletre nagy befolyást gyakorolnak az önkormányzati képviselők, hiszen részt vesznek a helyi képviselő-testület ülésein, jogszabályokat kezdeményezhetnek és más helyi döntéseket hozhatnak. Ebben a tájékoztatóban leírjuk, hogyan indulhatsz az önkormányzati választáson független jelöltként, és mire kell odafigyelned.
Két módon lehetséges képviselőként bekerülni a képviselő-testületbe:
- egyéni képviselőként
- 10 000 főnél nagyobb lakossággal rendelkező településen jelölő szervezet (főként párt) által állított listáról.
Ebben a tájékoztatóban a független, egyéni jelöltként induláshoz nyújtunk segítséget.
Az önkormányzati választásról szóló általános tájékoztatónkban részletesen is olvashatsz arról, hogy pontosan miről szavazunk az önkormányzati választáson, és településmérettől függően hogyan zajlik a szavazás.
Kiből lehet önkormányzati képviselő?
Alapvetően bármelyik nagykorú, Magyarországon élő polgárból. Nem választható meg, aki
- nem Magyarország vagy más európai uniós tagállam állampolgára,
- nincs magyarországi lakcíme (lakóhely vagy tartózkodási hely),
- gondnokság alá helyezték és választójogát korlátozták,
- nem múlt el 18 éves,
- a közügyektől el van tiltva,
- jogerős ítélet alapján szabadságvesztés büntetését vagy büntetőeljárásban elrendelt intézeti kényszergyógykezelését tölti.
Nem szükséges, hogy abban a választókerületben élj, ahol indulnál, és az sem, hogy valamilyen kötődésed legyen hozzá. Azaz bármelyik településen és bármelyik választókerületben indulhatsz, ha egyébként választható vagy. Ettől még mindenképpen könnyebb kampányolni úgy, ha van helyi beágyazottságot. Fontos, hogy egy jelölt csak egy választókerületben indulhat.
Meddig és kinek kell jelezni, hogy elindulnék független jelöltként?
Hivatalalosan nem kell külön bejelentened, hogy indulsz jelöltként, csak ajánlóívet kell igényelned és megfelelő számú ajánlást gyűjtened. Az ajánlóívek leadásával vesznek nyilvántartásba jelöltként. Erről lásd a következő kérdést. Persze ettől még érdemes minél hamarabb nyilvánosságra hozni az indulásod, hiszen így nagyobb eséllyel tudod összegyűjteni a megfelelő számú aláírást.
Mennyi ajánlásra van szükségem az induláshoz? Milyen szabályok vonatkoznak az ajánlásgyűjtésre?
Az egyéni képviselő-jelölteknek legalább a választókerület választópolgárainak legalább 1 százalékától kell ajánlásokat összegyűjtenie. Tehát az adott településen élők között kell ajánlást gyűjtened, és egy átlagosan 1000-2000 választópolgárnak otthont adó választókerületben legalább 10-20 ajánlást kell összegyűjteni. Mivel azonban általában sok az érvénytelen ajánlás, érdemes ennél többet gyűjteni. Egy választópolgár több jelöltet is ajánlhat, de egy jelöltre csak egy érvényes ajánlást adhat le. Fontos, hogy csak a választópolgár ajánlhat jelöltet, aki az adott választáson választójoggal rendelkezik.
Az ajánlásokat hitelesített ajánlóíven kell gyűjteni, melyet a jelölt nyilvántartásba vételére illetékes helyi választási bizottság mellett működő választási irodától igényelhetsz (praktikusan a helyi jegyzőtől) a választás kitűzését követően.
A helyi választási bizottságnak kell majd visszajuttatni az összes átvett ívet a gyűjtés határidejének (legkésőbb a szavazást megelőző 31. napon 16 óráig) végén. Erre nagyon oda kell figyelni, mivel minden le nem adott ív után (azok után is, amelyeken nincs aláírás) 1000 forint bírságot szabnak ki. Ha olyan ív maradt nálad, amelyen egyetlen ajánlás sem szerepel, azt a leadási határidő másnapján még leadhatod, és nem bírságolnak meg érte.
Egy szavazópolgár több jelöltet is ajánlhat. Így, ha egy választó azzal utasít vissza, hogy már ajánlott valakit, nyugodtan hivatkozz erre a szabályra, hátha meg tudod győzni. Arról, hogy milyen szabályok vonatkoznak az ajánlásgyűjtésre, külön tájékoztatónkban olvashatsz részletesen.
Mikor kezdhetek kampányolni?
A hivatalos kampányidőszak a választás napját megelőző 50. napon indul, tehát a konkrét dátum választásról választásra eltér. Kampányeszközöket (plakát, választási gyűlés, politikai reklám stb.) csak kampányidőszakban lehet használni. A kampány mást jelent tehát a köznyelvben, mint jogi értelemben. Nem minősül például kampánynak az, ha a választás előtt egy évvel a politikus a sajtónak nyilatkozik, még akkor sem, ha már ilyenkor is a választópolgárok meggyőzése a célja. Kifejezetten választási plakátokat és reklámokat azonban csak a kampányidőszakban lehet közzétenni.
Jár-e a jelölteknek bármiféle támogatás?
Az önkormányzati választásokon induló képviselőjelöltek nem részesülnek állami vagy önkormányzati támogatásban. A kampány költségeit maguknak kell előteremteniük.
Elfogadhatok-e támogatást, adományokat a kampányomra?
2023 decemberében módosultak a választási eljárás szabályai. A jelölteknek nyilatkozniuk kell arról, hogy “a választói akarat befolyásolására vagy ennek megkísérlésére irányuló tevékenység folytatása céljából külföldi támogatást vagy ebből származó vagyonelemet az adott választás vonatkozásában nem használ fel”. Sok a kérdés egyelőre azzal kapcsolatban, hogy ez pontosan mit jelent. Az Állami Számvevőszék vizsgálja a szabály betartását, megszegése esetén a támogatás kétszeresének befizetésére kötelezheti a jelöltet.
Milyen jogszabályok vonatkoznak a jelöltekre és az önkormányzati választásokra?
A legfontosabbak: a helyi önkormányzati képviselők és polgármesterek választásáról szóló 2010. évi L. törvény, a választási eljárásról szóló 2013. évi XXXVI. Törvény (Ve.).
Ezek tartalmát nem kell teljesen ismerned, hiszen sokkal több területet szabályoznak, mint amennyi vonatkozik rád. Az alábbi részeket azonban fontos lehet ismerned:
- A választójog általánosságban: Alaptörvény “Szabadság és felelősség” fejezet, XXIII. cikk
- A egyéni választókerületek a helyi önkormányzati választásokon: 3-7. §
- Egyéni választókerületi jelölt állítása; az ajánlások a helyi önkormányzati választásokon: 8-11. § és Ve. 306/A-D.§
- A választási eljárás alapelvei: Ve. 2. §
- A választás kitűzése: Ve. 6-8. §
- A határidők számítása: Ve. 10-11. §
- Az ajánlóív: Ve. 120-121. §
- Az ajánlás: Ve. 122-123. §
- A választási kampány; kampányidőszak és eszközök: Ve. 139-155. §
- A jogorvoslat: kifogás és fellebbezés: Ve. 208-242. § és Ve. 297. §
- A jelölt bejelentése: Ve. 307/D. §
Miért érdemes elindulni az önkormányzati választáson?
Ha megszerzed a szavazatok többségét, bekerülhetsz a képviselő-testületbe, ahol képviselheted a helyieket, és részt vehetsz a fontos döntések meghozatalában.
Ha a szavazatoknak csak kisebb részét szerzed meg, vagy egyáltalán nem szerzel szavazatokat, akkor is befolyásolhatod a választás eredményét: új témákat hozhatsz be a közbeszédbe, ezekről vitát folytathatsz a többi jelölttel.
Az indulásoddal alakíthatod a töredékszavazatok elosztását is, és ezzel megváltoztathatod a különféle pártok eredményeit is.
Ha további részletekre vagy kíváncsi a jelöltként indulásról, ajánljuk figyelmedbe a Nemzeti Választási Iroda Választási füzeteit, amelyet a mi szakértőink is véleményeztek.
Hasznos volt számodra tájékoztatónk? Segíts rendszeres adománnyal, hogy még többet készíthessünk!
Ha adományozóként megadod adataidat:
rendszeresen beszámolunk eredményeinkről
éves találkozókon pedig a TASZ műhelytitkaiba is betekintést nyerhetsz