Tudnivalók a nemzetiségi önkormányzati szavazásról
Ha a Magyarországon élő, hivatalosan elismert nemzetiségek valamelyikéhez (bolgár, görög, horvát, lengyel, német, örmény, roma, román, ruszin, szerb, szlovák, szlovén, ukrán) tartozol, nemzetiségi listára is szavazhatsz az önkormányzati választáson. Ehhez az kell, hogy felvegyenek a nemzetiségi névjegyzékbe. Ebben a tájékoztatóban összeszedtük, milyen teenődid vannak, és mit kell tudni a nemzetiségi önkormányzati választásról.
Nem minden településen tartanak nemzetiségi önkormányzati választást. Nemzetiségi önkormányzati választást akkor kell kitűzni, ha ott a törvényben meghatározott feltételeknek megfelelő számú nemzetiségi él. A Nemzeti Választási Iroda közzétette azoknak a településeknek a listáját, ahol lesz 2024-ben nemzetiségi önkormányzati választás.
Ahhoz, hogy szavazhass a nemzetiségi önkormányzati választáson, három feltételnek kell teljesülnie:
- a településeden lesznek nemzetiségi önkormányzati választások,
- van szavazati jogod (elmúltál 18 éves és nem korlátozták a válatsztójogodat például gondnoksági eljárásban),
- kérted, hogy vegyenek fel a nemzetiségi önkormányzati választás névjegyzékébe.
Fontos, hogy a nemzetiségi önkormányzati választás nem ugyanaz, mint a nemzetiségi listára szavazás az országgyűlési választáson.
A nemzetiségi önkormányzati választásokon nemzetiségi önkormányzati testületekbe választunk képviselőket, míg az országgyűlési választásokon az országgyűlésbe jut be egy az adott nemzetiséget képviselő személy.
Ha az egyik választáson (országgyűlési vagy önkormányzati) nemzetiségi szavazó voltam, a másikon is az leszek?
A két választásra külön névjegyzék van. Amikor a nemzetiségi névjegyzékbe vételi kérelemedet kitöltöd, bejelölheted, melyik választás kapcsán szeretnéd ezt kérni. Tehát ha most adsz be kérelmet, eldöntheted, hogy a nemzetiségi önkormányzati választáson kívül az országgyűlési képviselők választásán is nemzetiségiként akarsz-e szavani.
Ez fordítva is igaz. Azért, mert egy korábbi országgyűlési választáson szavaztál a nemzetiségi listára, nem kerülsz be automatikusan a nemzetiségi önkormányzati választás névjegyzékébe. Ezt külön kell kérned, ha a településeden lesznek nemzetiségi önkormányzati választások.
Azaz lehetőséged van arra, hogy az országgyűlési választáson ne szerepelj a nemzetiségi névjegyzékben, de szavazhass a nemzetiségi önkormányzati választáson.
Ez azért lehet fontos, mert az országgyűlési választásokon nemzetiségi szavazóként nem szavazhatsz pártok listájára, csak a nemzetiségi listára. Az Emberi Jogok Európai Bírósága korábban kimondta, hogy ez a helyzet jogsértő. A nemzetiségek többségének ugyanis matematikailag lehetetlen, hogy nemzetiségi képviselőt juttasson az országgyűlésbe, viszont elvesztit a lehetőségüket, hogy pártlistára szavazzanak. Ezért ha az országgyűlési választásokon szeretnél pártokra szavazni, csak a nemzetiségi önkormányzati választás névjegyzékébe vetesd fel magad.
Hogyan és meddig kérhetem, hogy vegyenek fel a nemzetiségi önkormányzati névjegyzékbe?
Május 31. 16 óráig kérheted, hogy vegyenek fel a nemzetiségi névjegyzékbe. Ehhez ki kell töltened a nemzetiségi névjegyzékbe vételi kérelmet, amely a valasztas.hu oldalon érhető el.
Fontos! A kérelemben megjelölheted, hogy csak a nemzetiségi önkormányzati választásra vagy az országgyűlési választásra is kéred a nemzetiségi névjegyzékbe vételed. Amennyiben az országgyűlési választásokra is kéred, az országgyűlési választásokon nem szavazhatsz pártlistára! A nemzetiségi önkormányzati választáson szavazók a sima önkormányzati választásokon is leadhatják a szavazatukat.
Kell-e bizonyítanom, hogy egy adott nemzetiséghez tartozom?
Egy nemzetiséghez az tartozik, aki ezt önmagáról így gondolja. Ezért a kérelem benyújtásán kívül mást nem kell tenned a névjegyzékbe vételhez. A névjegyzékbe vétel utáni önkormányzati választáson már a nemzetiségi önkormányzati képviselőjelöltekre is szavazhatsz.
Ha további kérdésed van, írj jogsegélyszolgálatunknak a jogsegely@tasz.hu-ra!
Hasznos volt számodra tájékoztatónk? Segíts rendszeres adománnyal, hogy még többet készíthessünk!
Ha adományozóként megadod adataidat:
rendszeresen beszámolunk eredményeinkről
éves találkozókon pedig a TASZ műhelytitkaiba is betekintést nyerhetsz