Nyilvánosságra kell hozni, hogy kiket tiltottak ki az USA-ból I.
A Társaság a Szabadságjogokért közérdekű adatigényléseket küldött olyan személyeknek, akiknek a neve a sajtóban felmerült a kitiltási botrány kapcsán. A tény, hogy közfeladatot ellátó illetve a közügyekre jelentős befolyást gyakorló személyek korrupciós ügyekre tekintettel nem kívánatosak az Egyesült Államokban a nyilvánosságra tartozik.
A kitiltási botrány kirobbanása óta sok lehetséges érintett neve keringett a sajtóban. A TASZ közérdekű adatigénylésekkel járt az ügy után és néhány lehetséges érintettnek feltettük a kérdést, hogy kitiltották-e az USA-ból.[1]
- Vida Ildikó: IGEN
Vida Ildikónak, a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) elnökének november 3-án, még az mno.hu-nak adott beismerő interjúja előtt küldtük el kérdésünket, amire csak a beszélgetés megjelenését követően válaszolt.
„Pár sorban azt írták, hogy a belépésem az Egyesült Államokba nemkívánatosnak minősül. Egy elnöki nyilatkozatra hivatkoztak, amelyikben van egy passzus, miszerint felfüggeszthetik a belépési jogát annak, aki korrupcióban érintett, vagy abból hasznot húz.”
Megkérdeztük azt is, hogy van-e tudomása arról, hogy még hány NAV munkatársra igaz ez és kik ők. Vida Ildikó álláspontja szerint azonban az, hogy „a NAV-nál dolgozó vezetők, mint magánszemélyek szerepelnek-e az Egyesült Amerikai Államok listáján, közfeladatuk ellátásával nincs összefüggésben, ezért az nem minősül közérdekű adatnak, sem pedig közérdekből nyilvános adatnak”.
A TASZ álláspontja ezzel ellentétes. Az információszabadság törvény szerint közérdekből nyilvános adat a közfeladatot ellátó személy közfeladata ellátásával összefüggő személyes adata. A NAV-vezetők nem egyszerű magánszemélyek, hanem közfeladatot látnak el. Magánszférájuk így is van, de jóval szűkebb, mint egy átlagos állampolgárnak. Egy NAV-os vezető esetében az, hogy korrupcióban érintett vagy abból hasznos húz, egészen biztosan nem esik a magánszféra körébe, hanem közfeladatával összefüggőnek minősül. Ebből az következik, hogy ha emiatt nem léphet be az USA területére, az közérdekből nyilvános adat, melyet ki kell adnia.
- Lázár János: NEM
Lázár János 2014. november 14-én válaszolt az adatigénylésünkre, mely szerint semmilyen hivatalos tájékoztatást nem kapott arról, hogy a kitiltások jogi hátterét képző elnöki proklamáció hatálya alatt állna.
- Habony Árpád: Folytatása következik
[1] Kapott Ön az Amerikai Egyesült Államoktól (beleértve annak magyarországi nagykövetségét) arra vonatkozó levelet vagy bármilyen más formájú hivatalos tájékoztatást, hogy az amerikai „Presidential Proclamation Number 7750 and its Anti-Kleptocracy Provision of January 12, 2004” hatálya alatt áll, azaz nem léphet be az Egyesült Államok területére vagy beutazási kérelmét megtagadnák vagy egyéb ilyen tartalmú intézkedést foganatosítanának Önnel szemben?