A komment kinyírása
A határozat jelentősen megváltoztathatja, ahogy az internetet ma a nézetek ütköztetésére, a vitára használjuk. A határozat indoklása szerint “A jogsértő közleményekért való felelősség (és adott esetben a helytállási kötelezettség) független a moderálástól: egyedül a jogsértő közlés tényén alapszik.” A feltétel nélküli felelősség pedig rendkívül kockázatossá teszi a tartalomszolgáltatók számára, hogy felhasználóiknak megnyissák a kommentelés lehetőségét. Akár moderálják a hozzászólásokat, akár nem, akár tesznek lépéseket a jogsértő tartalmak eltávolításáért, akár nem, felelősséggel tartoznak azokért. Így a tartalomszolgáltatók, ha nem szeretnének ilyen feltétel nélküli felelősséggel tartozni olyasmiért, amit maguk nem képesek befolyásolni, lehet, hogy inkább megszüntetik oldalaikon a kommentelés lehetőségét. Ha így tesznek, azzal pedig nemcsak a jogsértő hozzászólásokat, de az értékes vita lehetőségét is kizárják.
A TASZ különböző internetes oldalain biztosítja a hozzászólás lehetőségét. Természetesen a kommentek egy része nem járul hozzá az érdemi vitához, azonban a TASZ írásairól, kezdeményezéseiről sokszor értékes és előremutató párbeszéd alakul ki a hozzászólásokban, nem ritkán éppen a durva hozzászólásokra adott reakciókból. Ezeket a TASZ továbbra is fontosnak tartja, és sajnálja, hogy annak érdekében, hogy ilyen viták kialakulásának lehetősége biztosított legyen, olyan jogsértésekért is felelősséggel kell tartoznia, amelyekre érdemi befolyással nem lehet.
A jogban nem ismeretlenek a szólás szabadságát és a véleménynyilvánítással érintett személyek jogainak védelmét egyszerre biztosítani képes megoldások. A TASZ szerint a tartalomszolgáltatót legfeljebb akkor szabadna a jogsértő hozzászólásokért felelősséggel terhelni, ha a jogsértés észlelése (az arra való figyelemfelhívás) után sem távolítja el azt.
Az Alkotmánybíróság határozatát itt lehet elolvasni: http://mkab.hu/download.php?h=843