Kiderülhet, hogy volt-e mutyizás a földhaszonbérleti pályázatok körül
A TASZ az [origo] újságíróját képviselve első fokon pert nyert a Nemzeti Földalapkezelő Szervezet (NFA) ellen. Ennek eredményeként nyilvánosak a Fejér megyei földhaszonbérleti pályázatok elbírálásának körülményei.
A Fővárosi Törvényszék szinte mindenben helyt adott a kereseti kérelemnek, mely magába foglalta a Fejér megyei pályázatok teljes dokumentációját. Ez a beadott nyertes és vesztes (!) pályázatokat, a kapott pontszámokat, az értékelés szempontjait, az értékelést végző bizottság névsorát és az üléseikről készült jegyzőkönyveket jelentik.
Az újságíró ezekre az adatokra azért volt kíváncsi, mert a politikai közbeszédben felmerültek a pályáztatással kapcsolatos esetleges visszásságok. Az [origo] cikke a témában itt olvasható.
A Fővárosi Törvényszék azzal indokolta döntését, hogy a nyertes pályázatok csak a vesztes beadványok ismeretében értékelhetők, ellenőrizhetők. Hasonló logika alapján a bíróság megállapította, hogy a pályázatokról való döntési folyamat már lezárult, a döntéshez vezető útnak átláthatónak kell lennie, így például a döntést meghozó bizottsági tagok adatai is közérdekből nyilvánosak. Megjegyezzük, hogy a személyes adatok körében néhány adat (pl. adószám, számlaszám) esetében a bíróság lehetővé tette az NFA számára az anonimizálást.
Üdvözlendő, hogy a bíróság hivatkozott arra, hogy az állami vagyonra vonatkozó adatok az alaptörvény szerint közérdekű adatok. Az ítélet hangsúlyozza, hogy az egyes adatokra vonatkozó proaktív közzétételi kötelezettség garanciális szabálya nem jelenti azt, hogy egyéb közérdekű adatokat kérelemre ne kellene kiadni, nyilvánosságra hozni.
Az ítélet ellen az NFA fellebbezhet, de bizakodunk, hogy az átláthatóság másodfokon is győzedelmeskedik, és így érvényesül az információszabadság mint a közhatalom feletti kontroll.