Alapjogok és Alapjogi Charta
Hatékony eszközök a jogász számára
Az állam elismeri, tiszteletben tartja és védi az ember sérthetetlen és elidegeníthetetlen alapvető jogait. Bár úgy tűnhet, hogy ez a tétel nem befolyásolja és nem segíti a konkrét jogviták eldöntését célul tűző jogászi munkát, valójában számos olyan polgári, közigazgatási, büntető, stb. jogvita létezik, amelyek érdemi kapcsolatban állnak az egyének alapvető jogaival. Az ilyen jogviták eldöntésében az absztrakt alapjogi deklarációk is szerepet játszhatnak; a helyes döntés megszületéséhez bizonyos esetekben ezek alkalmazása is szükségessé válhat, a jogászok számára pedig ezek lehetőséget teremtenek arra, hogy egyik vagy másik alapjog érintettsége okán az alapjogi érvelés eszközével segítsék elő a jogviták helyes eldöntését. Azonban ezek hatékony alkalmazása nem mindig egyértelmű és egyszerű feladat. Ez az oldal azért jött létre, hogy inspirációt nyújtson a gyakorló jogászoknak, és bemutassa, hogy az alapvető jogi érvelés milyen érdemi hatással lehet egy-egy ügy kimenetelére.
A jogászi alapjogi érvelés alapjogi jogforrásokra támaszkodik, de hogy a rendelkezésre állóak közül melyekre, azt számos tényező befolyásolja, mint például a jogforrás hatálya, kikényszerítési mechanizmusai és a jogvita fóruma. De ilyen tényező az is, hogy egy-egy alapjogi jogforrás és annak alkalmazási gyakorlata mennyire ismert a jogászok számára. Az egyik legkorszerűbb és legbővebb alapjogi katalógust tartalmazó jogforrás, az Európai Unió 2000-ben kihirdetett Alapjogi Chartája Magyarországon ma még ritkán alkalmazott és ritkán hivatkozott jogforrás; a Charta alkalmazási köre és az egyéni jogérvényesítés lehetősége más, Magyarország szempontjából releváns alapjogi jogforrásokkal és alkalmazási gyakorlatukkal összehasonlítva sokkal korlátozottabb. Az Alapjogi Charta elsősorban az Európai Unió intézményeire és szerveire vonatkozik, és a tagállamokra csak annyiban kötelező, amennyiben azok az uniós jogot hajtják végre. A közvetlen egyéni jogérvényesítés az Európai Unió Bíróságán csak az uniós intézményekkel és szervekkel szemben lehetséges, míg a tagállamokkal szemben az érintett személyek az uniós jogot – így az Alapjogi Chartát és más uniós alapjogi normákat is – a tagállami bíróságokon keresztül tudják érvényesíteni, amelyek kötelesek az uniós jogot alkalmazni, illetve nem alkalmazhatják az olyan tagállami jogszabályt, amely ellentétes az uniós joggal. Ha pedig a tagállami bíróságoknak kérdéseik merülnek fel az uniós jog értelmezése és érvényessége tekintetében, iránymutatást kérhetnek az Európai Unió Bíróságától. Ilymódon lehet az Alapjogi Charta a magyar bíróságok által tárgyalt egyedi, alapjogokat is érintő ügyek eldöntéséhez használt jogforrás. Ezen az oldalon az Alapjogi Charta jogászi munkában való használatát is szeretnénk inspirálni.
Erre az aloldalra a TASZ és a Helsinki közös projektje keretében készült anyagok kerülnek fel. Olyan ügyekben született döntéseket mutatunk be, amelyekben valamilyen módon a döntést befolyásolta az Európai Unió Alapjogi Chartájára hivatkozó alapjogi érvelés. A döntések nem feltétlenül lezárult jogvitákban születtek, és nem is feltétlenül a jogerős döntéseket mutatjuk be. Nem is az a célunk e döntések bemutatásával, hogy hasonló ügyekben hivatkozási alapot biztosítsunk, hanem hogy megmutassuk, hogy a döntés kimenetelére hatással lehet, illetve milyen módon lehet hatással az alapjogokra való hivatkozás.
Az Európai Unió finanszírozásával. Az itt szereplő vélemények és állítások a szerzők álláspontját tükrözik, és nem feltétlenül egyeznek meg az Európai Unió vagy az Európai Oktatási és Kulturális Végrehajtó Ügynökség (EACEA) hivatalos álláspontjával. Sem az Európai Unió, sem az EACEA nem vonható felelősségre miattuk.
jogászok számára
Eszközök
Érdemes felhívni a figyelmet az Alapjogi Charta használatára
Tagállami jogszabálynak a Chartával össze nem egyeztethető voltának megállapítása konkrét ügyben
Európai uniós jogszabály Chartával konform értelmezése
Tagállami jogszabály Chartával konform értelmezése
Tagállami jogszabály Chartába ütköző voltának megállapítása absztrakt szinten
Uniós jogszabály érvénytelenségének megállapítása a Chartába ütközés miatt
Mindannyiunk ügye - Uniós pénzek elköltésének civil kontrollja - konferencia
A kerekasztalbeszélgetésen többek között szó esik arról, hogy egyáltalán mik azok a monitoring bizottságok, miért fontos a civil részvétel ezekben a bizottságokban, és mit lehet elérni ezen a területen civil szervezetként. A beszélgetésben részt vesz Fernezelyi Borbála, a TASZ szakértője, Glonczi László, roma aktivista és Léderer András, a Helsinki Bizottság advocacy vezetője, moderál Zádori Zsolt.
Tanulmányíró verseny joghallgatóknak és jogász doktoranduszoknak
A pályázat célja, hogy az Európai Unió Alapjogi Chartáját, az abban rejlő lehetőségeket és a kapcsolódó szakmai kérdéseket, vitákat mélyebben megismerje a fiatal jogásztársadalom, valamint hogy bővüljön a magyar nyelvű és hazai relevanciájú szakirodalom az Alapjogi Chartához kapcsolódóan.
Benyújtási határidő: 2024. július 15.
Háromrészes videósorozatunk a Magyar Helsinki Bizottsággal közösen
Blogsorozatunk az Alapjogi Charta használatáról
Blog »
Az ügyfél ül a volánnál
Blog »
Miért járunk mi, a jogvédők bíróságra?
Blog »
Hogyan lett a túl sok vajból fontos jogi pajzs?
Az alapjogok és az Európai Unió Alapjogi Chartájának használata az ügyvédi munkában
Három képzést tartottunk ügyvédeknek 2023. november és 2024. május között. Egy-egy alkalom volt Budapesten, Debrecenben és Miskolcon. A rendezvényeken összesen nyolcvannyolc fő vett részt.
Az alábbiakban közzétesszük a képzés tematikáját, a programot az előadások diasoraival és azt a hasznos linkek gyűjteményét, amit a résztvevőkkel is megosztottunk. Célunk, hogy képzők, oktatók merítsenek ebből a tanmenetből, és így minél több jelenlegi vagy jövőbeli szakember profitálhasson belőle.