A drogmegelőzés nem rendőrségi feladat
A Társaság a Szabadságjogokért (TASZ) jogvédő szervezet figyelmezteti a szülőket és a pedagógusokat, hogy a rendőrséghez nem fordulhatnak bizalommal a fiatalok drogproblémáival kapcsolatban.
A rendőrség országos drogprevenciós programot indított, amelynek részeként minden rendőrkapitányságon kiválasztanak egy rendőrt, akihez a szülők és a pedagógusok a fiatalok drogproblémáival kapcsolatban tanácsért fordulhatnak, és akit drogprevenciós előadások megtartására kérhetnek fel. A TASZ álláspontja szerint ez a program nem csak adatvédelmi szempontból aggályos, de arra sem alkalmas, hogy hatékony segítséget nyújtson a fiatalkori drogproblémák visszaszorításában.
A rendőr, ha bűncselekmény gyanúját észleli, hivatalból köteles intézkedni. Tanácsadóként a szociális szakemberekéhez hasonló bizalmi viszonyt még akkor sem alakíthat ki a hozzá fordulókkal, ha elvégeztetnek vele egy gyorstalpaló drogprevenciós tanfolyamot. Amennyiben egy szülő vagy pedagógus tájékoztatja a rendőrt egy fiatalkorú kábítószer-fogyasztásáról, akkor a rendőrségnek a törvény szerint nyomozást kell indítania, a fiatalt előállítják és ellene büntetőeljárás indul, amelynek során házkutatást is tarthatnak. 2013-ban a kormány jelentősen szigorította a kábítószerrel kapcsolatos büntetőjogi szabályokat, így a büntetőeljárás alternatívájaként a hat hónapos elterelést csak egyszer lehet választani két éven belül. Az a 18. életévét betöltött diák, aki 17 éves társának egy iskolai buli során csekély mennyiségű marihuánát átad, egytől öt évig terjedő szabadságvesztéssel büntetendő.
A rendőrség által folytatott drogprevenciós programok a szakirodalom szerint alacsony hatékonysággal, sőt, egyes esetekben bumeráng-hatással működnek. A fiatalok ugyanis a rendőrt nem fogadják el hiteles és megbízható információforrásnak akkor, ha illegális drogokról van szó. Magyarországon jelenleg mégis elsősorban arra költ az állam, hogy rendőrök frontális előadásokat tartsanak az iskolákban, míg a magas szakmai színvonalú prevenciós programok el sem jutnak a tanulókhoz. Ennek oka részben a pályázati források elapadása, részben a megfelelő képzések és akkreditációs rendszer hiánya.
A TASZ szerint le kell számolni azzal a mítosszal, hogy a fiatalokat elrettentheti a drogfogyasztástól, ha egy rendőr kiáll az osztály elé a kábítószerek veszélyeiről beszélni. Ahelyett, hogy az állam a rendőrségre bízná a drogprevenciót, meg kellene teremtenie a jogi és pénzügyi feltételeit annak, hogy a szakmai szervezetek és az iskolai szociális munkások végezhessék a dolgukat.