Demokratikusabb ügyrendet készítettünk az NVB-nek

Választási Jogi Programunk a választások szabadságának és tisztaságának civil ellenőrzése érdekében követi a Nemzeti Választási Bizottság (NVB) munkáját. Az NVB ügyrendje, álláspontunk szerint jelenleg nem garantálja, hogy testület demokratikus körülmények között hozza meg a döntéseit.

Javaslatokat dolgoztunk ki ezért annak érdekében, hogy az NVB tagjainak jogosítványa és a testület transzparenciája szélesebb körűvé, míg az elnök szerepe és erőfölénye a testületen belül szűkebbé váljon. A jelenlegi ügyrend egy olyan helytelen koncepciót valósít meg, amely szerint az elnöknek van testülete, míg az alkotmányos megközelítés és a testületnek kell, hogy elnöke legyen. Az NVB tagjai a javaslataink felhasználásával új ügyrend elfogadására vagy a meglévő ügyrend módosítására tehetnek javaslatot.

Amikor a jelölő szervezetek által megbízott tagokkal is kiegészül, egy ilyen változtatásnak megnyílik a politikai realitása is, amivel álláspontunk szerint hiba volna nem élni.

Megosztás

Kapcsolódó hírek

Elmarasztalták a Facebookos szavazáson csaló kormánypárti jelöltet az általunk készített kifogás nyomán

Elmarasztalták azt a kormánypárti önkormányzati képviselőjelöltet, aki szavazatvásárlással hamisította meg egy Facebook-szavazás eredményét. A Hódmezővásárhelyen induló Daru Árpád maga is beismerte, hogy egy nyilvánosan elérhető, fizetős szolgáltatással jutott kamuprofilok voksaihoz a szavazáson, amelynek szervezői azt akarták felmérni, hogy ő, vagy a függetlenként induló Dr. Mester János a népszerűbb jelölt. Dr. Mester János nevében a Társaság a Szabadságjogokért nyújtott be kifogást.

Többen nem tudtak szavazni a belga és német külképviseleteken

Választási Jogi Programunk forródrótja az európai parlamenti választás napján több hívást is kapott arról, hogy Belgiumban és Németországban élő vagy ezekben az országokban lakóingatlannal rendelkező választópolgárok nem tudták leadni a szavazataikat. Mintalevelünk segítségével mindenki, aki ilyen helyzetbe került, kiderítheti, hogy ki mulaszott ezekben az esetekben.

Szabad és tisztességes választásokat - Merre tovább?

Kamupártok, levélszavazás, visszaélésszerű lakcímváltoztatások, jogellenes kampány, a kormánypártoknak lejtő pálya a választási hirdetéseknél - csak néhány olyan kihívás, amelyekkel a 2018-as választás során a pártoknak, a választópolgároknak és a választásokkal foglalkozó szakértőknek szembe kellett nézniük. A TASZ választási jogi konferenciáján a 2018-as választásokkal kapcsolatos ajánlásokat mutat be a sajtó képviselőinek, amelyek választ kívánnak adni azokra a legfontosabb kérdésekre, melyekkel a szervezet a választás monitorozása és a TASZ forródrótját felkereső rekordszámú állampolgári bejelentés alapján találkozott.