Ezután nincs miről egyeztetni
Először csak a trafikpályázatok nyilvánosságáért emeltünk szót, most már maga az információszabadság is veszélyben forog. A TASZ több civil szervezettel együtt úgy döntött, hogy a mai törvénymódosítás után nem vesz részt a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium (KIM) antikorrupciós munkacsoportjában.
Hétfő reggel a TASZ kezdeményezésére vezető online hírportálok és civil szervezetek közös adatigényléssel fordultak a Nemzeti Fejlesztési Minisztériumhoz és a Nemzeti Dohánykereskedelmi Nonprofit Zrt.-hez a dohánypályázatokkal kapcsolatos adatokért.
A kormány biztosra akar menni a várható perben: ma a parlament kivételes és sürgős eljárásban megtárgyalta és el is fogadta az információszabadság törvény alapjogsértő módosításait a TASZ, az átlátszó.hu, a K-Monitor és a TI Magyarország tiltakozó levele ellenére.
Az elfogadhatatlan rendelkezések közül nézzük mindjárt ezt: az új szabályok folyamatban lévő ügyekben is érvényesek. Vagyis például a trafik-ügyben is. Aztán: a közérdekű adatok megismeréséhez és terjesztéséhez fűződő alapjog példátlan korlátozását, legrosszabb esetben kiüresítését jelenti, hogy az adatkezelő állami szervek a törvény alapján önkényesen értelmezhetik azt, hogy milyen adatigénylést nem kell teljesíteniük. Az üzenet: elég, ha az Állami Számvevőszék és a Kormányzati Ellenőrzési Hivatal ellenőrzi az adatokat, az állampolgárok miért kíváncsiskodnak? A törvény indokolásába is beletettek egy új, természetesen jogellenes megtagadási indokot. Eszerint az adatkezelő munkatársa dönthet úgy, hogy az adatkérés teljesítése túl nagy munkaterhet jelentene, inkább figyelmen kívül hagyja ezt az alapjogot. Felháborító, hogy visszaélésszerűnek minősítenek egy adatigénylést, hiszen az információszabadság a szólásszabadság és a demokrácia előfeltétele. Közérdekű adatigénylésnek eleget tenni nem szívesség, hanem kötelesség.
Létezik a KIM-nek egy antikorrupciós munkacsoportja, ahol többek között a Nyílt Kormányzati Együttműködés keretében tett vállalások kidolgozása zajlott. A TASZ más civil szervezetekkel együtt a jobb eredmény érdekében részt vett ebben a munkában. Ennek azonban most vége. A TASZ, az átlátszó.hu, a Budapest Intézet, a K-Monitor és a TI Magyarország úgy döntött, hogy az információszabadság kiherélése után nem hajlandó korrupcióellenes és átláthatósági intézkedésekről a kormánnyal tárgyalni. Ezután nincs miről.