Jogellenesen járt el az érpataki polgármesternek szót fogadó rendőrség

A Fővárosi Közigazgatási és Munkaügyi Bíróság ítélete szerint jogellenesen járt el a rendőrség, amikor ügyfelünket, Tódor Jánost, és korábbi munkatársunkat, Szőllőssi Gábort kivezette az érpataki önkormányzat becsület napi rendezvényéről.

Tódor nem adott okot a rendőrségi fellépésre: a rendőrök csak azért jártak el vele szemben, mert a polgármester nemkívánatos személynek nevezte, akinek politikai nézetei miatt nincs helye a rendezvényen, és amikor ezek után nem távozott, rendőrökkel vezetette el Tódort.

Tódor a Független Rendészeti Panasztestülethez (FRPT) fordult a rendőri intézkedés miatt. A testület megállapította, hogy az ügyben alapjogot súlyosan sértő intézkedésre került sor. A testület állásfoglalása rögzítette, hogy Tódor semmilyen jogellenes cselekményt nem követett el a helyszínen, és hogy a polgármester egyértelművé tette, hogy a rendőri fellépés alapja a személyes ellenszenv, amit Tódor iránt táplál. Az állásfoglalás szerint a rendőri fellépés sértette ügyfelünk szabad mozgáshoz és a tartózkodási helyének szabad megválasztásához való jogát, illetve mivel Tódor újságíró, és a rendezvényre azért ment, hogy arról a sajtóban beszámoljon, a szabad véleménynyilvánításhoz való joga is sérült.

Mivel az FRPT állásfoglalása nem rendelkezik jogi kötőerővel, a testület megküldte azt az országos rendőrfőkapitánynak, aki az eljáró rendőrség felettes szerveként köteles az ügyet kivizsgálni. A főkapitány határozata szerint a rendőri fellépés indokolt volt, mert a polgármester bejelentése alapján joggal következtethettek arra, hogy a kialakult helyzet a közrendet és a közbiztonságot veszélyezteti. Állításuk szerint arra kérték ügyfelünket, hogy az épület előtt tisztázza a helyzetet, és amikor ez megtörtént, ő szabad akaratából nem ment vissza a rendezvényre.

A bíróságon ezt a rendőrségi határozatot támadtuk meg. Az ítélet kimondta, hogy a rendőrségi határozat jogszabálysértő, ezért a bíróság hatályon kívül helyezte azt. A per eredményeként az országos rendőrfőkapitánynak újra le kell folytatnia az eljárást.

Az eljárásban Tódor Jánost dr. Sánta Szabolcs Miklós, a TASZ ügyvédje képviselte

Megosztás

Kapcsolódó hírek

A valódi, hiteles újságírói munka kulcsfontosságú a TASZ működéséhez

A propagandasajtóban megjelent, munkatársunkat és a független sajtót rossz színben feltüntetni próbáló propagandacikk kapcsán a következőket tartjuk fontosnak kiemelni a munkánkat követőknek, partnereinknek.

Másodfokon is kimondta a bíróság, hogy a TASZ nem sértette meg a HírTv jóhírnevét

Mai ítéletében megerősítette az első fok döntését a Fővárosi Ítélőtábla, és kimondta, hogy nem sértette a HírTv jóhírnevét, amikor a TASZ blogposztjában azt írta, hogy a HírTv Keresztmetszet című műsora manipulált, szándékosan félrevezette közönségét, alaptalanul vádaskodott és megsértette a hiteles újságírás alapszabályait.

Nem sértette meg a Hír TV jóhírnevét a TASZ

A Fővárosi Törvényszék május 23-án elutasította a Hír TV keresetét, amelyet a csatorna a Társaság a Szabadságjogokért és az Esélyt a Hátrányos Helyzetű Gyerekeknek Alapítvány (CFCF) ügyvédje, Farkas Lilla ellen indított. A bíróság I. fokú, nem jogerős ítélete szerint az alperesek szólásszabadságukkal éltek, amikor a Hír TV Gyöngyöspatáról szóló, az iskolai szegregációt tagadó műsorát bírálták.