Kampányt indított a TASZ a fertőzések és a drogszemét ellen
Már több ezer budapesti polgár aláírta a Társaság a Szabadságjogokért (TASZ) jogvédő szervezet petícióját, amelyben arra kérik a város és az ország vezetőit, hogy lépjenek fel hatékonyabban a HIV-járvánnyal és az utcai drogfogyasztással szemben.
A TASZ csütörtöki kampánynyitó rendezvényén 150 budapesti polgár jelent meg, közülük sokan olyan józsefvárosi lakók, akik szeretnének valódi megoldásokat találni az utcai drogfogyasztás problémájára. A Szoba a Nyolcban kampányoldalon népszerűsített online petíciót már az első napokban több, mint 3 ezren aláírták, a józsefvárosi drog- és járványügyi helyzetről készített 20 perces TASZ dokumentumfilmet pedig mintegy 40 ezren nézték meg eddig. A TASZ aktivistái a hét minden napján további aláírásokat fognak gyűjteni a Józsefvárosban, hirdetéseket helyeznek ki forgalmas helyekre, és további lakossági fórumokat tervez a szervezet, hogy bevonja a helyi lakosságot a kampányba.
A fővárosban több ezer injekciós drogfogyasztó él, jelentős részük a Józsefvárosban. Az elmúlt években a heroin helyett az új szintetikus szerek használata terjedt el, ezeket jóval gyakrabban injektálják, ezért aztán nőtt a fertőzések kockázata és az utcán eldobált drogszemét mennyisége is. Bár sokan emiatt a tűcserét tették meg bűnbaknak, a megoldás nem a tűcsere bezárása, és nem is a rendőri szigor fokozása.
A TASZ kampánya olyan megoldást kínál, ami két legyet üt egy csapásra: megelőzi a járvány kialakulását és csökkenti az utcán a drogszemetet is. Jelenleg a drogfogyasztás sötét sikátorokban, kapualjakban történik, a fogyasztók a rendőrségtől félve eldobálják a fecskendőket. Ehelyett olyan helyiséget kell létrehozni, ahol a fogyasztók steril eszközökkel, ellenőrzött körülmények között adhatják be a szert, és ahonnan nem kerül ki egyetlen használt fecskendő sem a játszóterekre, parkokba. A világon már majdnem száz ellenőrzött drogfogyasztói szoba létezik, a nemzetközi tapasztalatok szerint ezek nem csak a fertőzéseket és túladagolásokat előzhetik meg, de motiválhatják és bejuttathatják a függőket a józanságot célzó ellátásba, segíthetik őket a társadalomba való beilleszkedésben.
Most, amikor kiszűrték az első HIV-pozitív józsefvárosi droghasználókat, és a tűcsere is be fog zárni, az utolsó utáni pillanatban vagyunk, amikor még megelőzhetjük egy katasztrofális járvány kialakulását. Ez a kampány nem a kormány vagy az önkormányzatok ellen folyik, hanem azért, hogy együtt hatékony megoldást találjunk egy mindannyiunkat aggasztó problémára.