Megalakult a Roma Jogok Hálózata Európában
Ma, a nemzetközi roma napon megalakult az Európai Roma Jogok Központjának (ERRC) új szerveződése, a Roma Jogok Hálózata. Az első találkozó hibrid formában, Budapesten került megrendezésre. A hálózat tagja 18 emberi jogi szervezet 15 különböző országból, akiknek közös célja, hogy olyan roma és nem roma jogvédőket, aktivistákat kössön össze egymással, akik a roma közösséghez tartozók alapvető jogait védik Európa különböző térségeiben. A hálózathoz csatlakozott a Társaság a Szabadságjogokért is.
“Bárki, aki figyelemmel kíséri, hogy mi történik ma Európában, láthatja, hogy az emberi jogok – roma jogok – érvényesülését jobban fenyegetik azok, akik meg akarnak fosztani minket ezektől a jogoktól, mint bármikor az elmúlt években. Aktivisták és jogvédők újra és újra bebizonyították, hogy nem szavakkal és politikai ígéretekkel, hanem a roma emberek jogainak aktív védelmével, cselekvéssel lehet elérni, hogy a kiszolgáltatott roma közösségek helyzete valóban és lényegesen javuljon. A Roma Jogok Hálózata egy remek lehetőség arra, hogy ezeket a cselekvő embereket egyesítsük egy közös cél érdekében, ami olyan közös értékekből indul ki, mint az antirasszizmus, az antifasizmus és az alapvető jogok elvitathatatlansága mindannyiunktól.” – mondta Đorđe Jovanović, az ERRC elnöke.
A Roma Jogok Hálózata azért jött létre, hogy előmozdítsa az emberi jogi szemléletű roma aktivizmust. A tagok között vannak roma vezetésű szervezetek és olyan más jogvédő szervezetek is, amik a roma közösségek alapvető jogokhoz való hozzáférését igyekszenek javítani. A hálózat céljai közé tartozik, hogy az emberi jogi pereskedés az aktivizmus egyik népszerű eszközévé váljon, hogy hatással legyen a romákat érintő emberi jogi programra Európában, továbbá javítsa szervezeteinek érdekérvényesítési törekvéseit és előmozdítsa a roma jogokról szóló társadalmi vitákat.
A hálózat működését az ERRC segíti, ami egyenrangú partnerként vesz részt az együttműködésben a többi tag mellett. Az elképzelések szerint a hálózat növekedni fog a jövőben, a tagok nyitottak új együttműködések kialakítására olyan non-profit szervezetekkel, melyek aktívak a roma közösségeket érő jogsérelmek leküzdésében.
A Roma Jogok Hálózatának tagjai:
- Európai Roma Jogok Központja, Belgium
- Equal Opportunities, Bulgária
- Organization Drom, Bulgária
- Forum for Human Rights, Csehország
- The Finnish Roma Association, Finnország
- La Voix des Roms, Franciaország
- Rom e.V, Németország
- Greek Helsinki Monitor, Görögország
- Társaság a Szabadságjogokért, Magyarország
- Associazione 21 luglio Onlus, Olaszország
- Naga, Olaszország
- Macedonian Young Lawyers Association, Észak-Macedónia
- RomaJust, Románia
- Group for Children and Youth Indigo, Szerbia
- Vojvođanski Romski Centar, Szerbia
- EduRoma, Szlovákia
- Fundación Secretariado Gitano, Spanyolország
- Vested, Ukrajna
Ez a sajtóközlemény elérhető angol nyelven is.
További információk:
Landgraf Erna, Jogi munkatárs, TASZ – landgraf@tasz.hu
Jonathan Le, Advocacy & Communications Manager ,European Roma Rights Centre – jonathan.lee@errc.org; +32 49 288 7679