Velencei Bizottság: Elfogadhatatlan ebben a formában a civiltörvény
A Velencei Bizottság nyilvánosságra került előzetes véleménye alapján kijelenthető, hogy ha a Kormány eleget akar tenni a Bizottság véleményében foglaltaknak, akkor nem lehet a törvényt még a tavaszi ülésszakban elfogadni: a vélemény számos ponton aránytalan jogkorlátozásra hívja fel a figyelmet és elengedhetetlennek tartja a széles körű, valódi konzultációt. A törvényjavaslatról ezen az oldalon tudhat meg többet.
A Velencei Bizottság 2017. június 2-án nyilvánosságra hozott véleményében megállapítja, hogy a civil szervezetek átláthatósága demokratikus közérdek. Mi magunk is így foglaltunk állást, még 2015-ben született elemzésünkben, és ennek megfelelően évről évre közérthető formában is nyilvánosságra hozzuk pénzügyi beszámolónkat. Az előzetes véleményben a Bizottság által kiemelt észrevételek alapján kétséges, hogy a transzparencia biztosításának szándéka őszinte volna. E kétséget erősítik például a törvényjavaslat szerinti kivételek. “Egy törvénytől, amely a közéletben nagyobb átláthatóság biztosítását, a terrorizmus finanszírozása és a pénzmosás megelőzését tűzi ki célul, az lenne elvárható, hogy a közéletben működő minden szervezetre vonatkozzon (….).” A törvényjavaslat alóli kivételeket azonban semmi nem igazolja.
Az előzetes vélemény rámutat, hogy a törvénytervezet diszkriminatívnak tűnik, nem volt róla előzetes egyeztetés, rengeteg benne a tisztázatlan részlet, és túl szigorúak a kötelezettségek elmulasztása esetére kilátásba helyezett szankciók. A “külföldről támogatott szervezet” megjelölés semlegesnek tűnhet, de a Bizottság szerint, az érintett szervezetek elleni erős politikai kijelentések fényében, a jelenlegi magyarországi körülmények között ez a megjelölés káros hatással lehet a szervezetek legitim tevékenységére.
A Velencei Bizottság értelemszerűen a kérdéses törvényjavaslatot, és nem a magyar jogrendszer egészét vizsgálta. Tekintettel arra, hogy az előzetes vélemény által legitim célként elfogadott átláthatóságot a civil szervezetek tekintetében már számos, más törvényben előírt beszámolási és közzétételi kötelezettség biztosítja, továbbra is úgy gondoljuk, hogy a törvény felesleges és káros.
***
A TASZ átláthatóságát nem az szolgálja, hogy “külföldről támogatott szervezetként” jelölik meg, hanem hogy évekre visszamenőleg közzéteszi részletes gazdálkodási adatait.