Mi a gyülekezési jog?

A gyülekezés (demonstráció, felvonulás) a véleménynyilvánítás egy fontos formája, melynek a hatékonyságát az adja, hogy a gyülekezés résztvevői sokan, személyesen, másokkal közösen nyilvánítják ki a véleményüket, ami különösen alkalmas lehet figyelemfelhívásra és nyomásgyakorlásra. A gyülekezés megsokszorozza az egyéni véleménynyilvánítás erejét; tudatja, hogy a vélemény egy összefogásra kész közösség álláspontja; kifejezésre juttatja a résztvevők elszántságát a közös cselekvésre, így hatékonyan formálja a társadalmi környezetet.

A gyülekezési jog gyakorlása a helyi ügyektől a globalizáció által felvetett kérdésekig bármit célba vehet. A kollektív megmozdulások számos alkalommal a politika látómezején kívül rekedt csoportok, új vallások, ideológiák, eltérő életformák hirdetőinek hangját erősítik fel. A gyülekezési jog tehát nem puszta önkifejezés, hanem eszköz a bennünket körülvevő világ alakítására. A gyülekezési szabadság szavatolása nélkül nem képzelhető el az állampolgárok aktív részvételére alapozott demokrácia.

Gyülekezési jog kérdezz felelekben olyan kérdésekre kap választ az érdeklődő, amelyek a mindenkit megillető gyülekezési szabadsághoz való alapjog gyakorlása kapcsán gyakran felmerülnek. Szinte biztos, hogy számos olyan kérdés is megfogalmazódik Önben, amelyre ezen az oldalon nem kap választ, ebben az esetben keresse meg a TASZ jogsegélyszolgálatát.

Ha úgy érzi, hogy megsértették alkotmányos alapjogát, többféle jogorvoslati lehetőség áll a rendelkezésre, hazai és nemzetközi fórumokon egyaránt.

Ha tüntetést kíván szervezni, az alábbi bejelentőlapot kitöltve faxon, levélben vagy személyesen küldje meg a rendőrségnek legalább 72 órával a tüntetés megkezdése előtt.

Magyarországi jogi szabályozás

Megosztás

Kapcsolódó hírek

TASZ-győzelem Strasbourgban: előzetes vélelmek alapján nem tilthatták volna meg a tüntetést

Orbán Viktor háza előtt is tüntettek volna a devizahitel-károsultak, a rendőrség azonban a törvényben nem szereplő indokokra hivatkozva, feltételezésekre alapozva tiltotta meg a demonstrációt. A szervező a Társaság a Szabadságjogokért (TASZ) segítségével az Emberi Jogok Európai Bíróságáig ment, ahol kimondták, hogy az előzetes tiltás jogsértő volt.

Megnyertük első perünket az új gyülekezési törvény hatályba lépése óta

A Fővárosi Törvényszék először döntött az új gyülekezési törvény alapján arról, hogy jogszerűen tiltott-e meg egy tüntetést a rendőrség. A rendőrség forgalmi okokra hivatkozva tiltott volna meg egy félpályás forgalomlassító demonstrációt, de a bíróság a segítségünkkel eljáró szervezőnek adott igazat, aránytalannak ítélte a korlátozást és hatályon kívül helyezte a tiltást.

A TASZ álláspontját osztja az AB: önkényes volt a devizahiteles tüntetés megtiltása

Az Alkotmánybíróság tegnap kihirdetett döntésében helyt adott a Társaság a Szabadságjogokért által képviselt panaszos gyülekezési szabadsággal kapcsolatos indítványának, és megsemmisítette mind a rendőrség tiltó határozatát, mind a bíróság azt helybenhagyó végzését. A döntés legfontosabb eredménye az, hogy mostantól a rendőrség nem teheti meg, hogy a szervezőkkel történő egyeztetés nélkül tiltson meg egy tüntetést.