Tudnivalók az Elektronikus Egészségügyi Szolgáltatási Térről (EESZT)
Az Elektronikus Egészségügyi Szolgáltatási Tér (EESZT) elsődleges funkciója, hogy egészségügyi adataink, dokumentációink és vizsgálati eredményeink egy közös tárhelyre kerüljenek. Ennek legfőbb előnye, hogy a minket kezelő orvosok vagy éppen a minket kiszolgáló gyógyszerészek egy helyen megtalálják a számukra fontos információkat. Az alábbiakban betegjogi és adatvédelmi szemszögből ismertetjük az EESZT működését, illetve segítünk a használatában is.
Járulj hozzá a tudástárunk bővítéséhez!
A TASZ tájékoztató anyagai ingyenesek, de az elkészítésük sok szakmai tudást, időt, és ezáltal pénzt is igényel. Ezt a munkát csak támogatóink segítségével tudjuk elvégezni. Kérjük, ha teheted, járulj hozzá adományoddal te is az elkészítésükhöz. Ha csak később szeretnél, vagy nincs lehetőséged adományozni, kattints a „tovább olvasom” linkre.
Hol találom az EESZT-t és mire van szükségem a belépéshez?
Az elektronikus egészségügyi térbe az https://www.eeszt.gov.hu/hu/bejelentkezes oldalról tudsz belépni. A belépéshez szükséged lesz Ügyfélkapu-hozzáférésre valamint a TAJ-számod megadására. Ha még nincs Ügyfélkapu-hozzáférésed, akkor bármelyik Kormányablaknál csináltathatsz, illetve 2016. január 1. után kiállított személyazonosító igazolvánnyal elektronikus úton magad is elkészíttetheted a hozzáférést a https://ugyfelkapu.gov.hu/regisztracio/regEszemelyi oldalon regisztrálva.
Milyen adataim szerepelnek az elektronikus rendszerben?
Az EESZT-ben tárolják a kórházi vizsgálataid, a kezelések, műtétek adatait és a beutalóid dokumentációját. Az orvos így láthatja a kórtörténeted, ami segít a pontosabb diagnózis felállításában. A rendszeren keresztül akár a háziorvosod is foglalhat neked időpontot szakorvosi vizsgálatra. Az EESZT-be töltik fel a laboreredményeidet, a zárójelentéseid, a rólad készült CT-k vagy a digitális röntgenek képeit. Ennek előnye, hogy szükség esetén a téged ellátó orvos azonnal megtalálhatja a vizsgálathoz vagy a sikeres beavatkozáshoz szükséges adatokat, egészségügyi előzményeket. A felület egyben az egészségügyi intézményeket és szolgáltatókat összekötő kommunikációs platform is, így a téged kezelő orvosok akár távkonzíliumot is tarthatnak rólad.
Hány évre visszamenőleg szerepelnek az egészségügyi adataim?
Az EESZT-be a 2012. november 1-jét követően keletkezett adatokat kell feltölteni, amit a szolgáltatóknak 2020. január 1-jétől 180 napon belül, vagyis 2020 június 29-éig kell teljesíteniük. Innentől az adatok folyamatosan gyűlnek, tehát hetven év múlva mind a hetven évre vonatkozó egészségügyi adatod elérhető lesz a rendszerben.
A már eddig is rendelkezésre álló beteg- és vényadataid megtekintheted az ügyfélkapun a betegéletút menüpontban.
Az EESZT alapbeállításában minden orvos és gyógyszertári dolgozó hozzáfér minden elektronikusan tárolt egészségügyi adatomhoz?
Az alapbeállítást használva minden szakorvos az ő szakterületéhez tartozó egészségügyi adatokat láthatja. A patikus egy évre visszamenőleg megnézheti a felírt gyógyszereket, de a gyógyszertári szakasszisztens már csak az aktív felírásokat láthatja. A háziorvosod a gyógyszerelés mellett hozzáférhet a legtöbb kórházi kezelési adatodhoz, míg a kezelőorvosaid az ő területüket érintő egészségügyi adataid és a felírt gyógyszereket láthatják. Ezeket az alapbeállításokat tudod módosítani – alább részletesen is elmondjuk, hogyan!
Valóban szükséges, hogy az orvosok és a gyógyszerészek láthassák a teljes gyógyszerelési történetem?
A rendszeresen, vagy épp a közelmúltban szedett gyógyszerek ismerete fontos információkkal szolgál az orvosok számára. Egyfelől a betegségek esetében a gyógyszerhasználat ismerete segíti a pontos diagnózis felállítását, másfelől így lehet elkerülni a káros gyógyszer-kölcsönhatásokat vagy azonos gyógyszer többszöri felírását. A szedett gyógyszerek ismeretében az orvos megfelelő döntést tud hozni a párhuzamos gyógyszerhasználatról is.
Az is igaz, hogy a gyógyszerekből az orvos következtetni tud olyan diagnózisokra, amelyekre szakmai szempontból nincs szüksége, és te nem szeretnéd ezeket közölni vele. A fül-orr-gégésznek például nem feltétlenül kell tudnia arról, hogy fél évvel korábban detoxikálóban jártál. Ezért is tudod korlátozni a rendszerben, hogy ki és mit láthasson – erről lejjebb részletesen is írunk.
A nevem és a TAJ-számom birtokában bármilyen orvos láthatja a betegségeim?
A betegadatok elektronikus tárolása szigorú adatvédelmi szabályokkal párosul, ami többek között azt jelenti, hogy az orvosaid a legtöbb esetben csak az egészségügyi adataid egy részére látnak rá. A beállítások megváltoztatásával te is befolyásolhatod, hogy mely adataidat láthassák az orvosok, illetve hogy bizonyos orvosok mit láthassanak. Az EESZT alapbeállítása szerint a kezelőorvosod a háziorvos. Vele együtt a téged kezelő szakorvos az, aki a legtöbb egészségügyi adatot láthatja rólad. A gyógyszerész már nem láthatja a betegségeidről szóló adatokat, csak a gyógyszereidről szóló információkat. Arra is lehetőséged van, hogy az EESZT-ben utánajárj, hogy melyik orvos nézte meg az adataid. Ha úgy véled, hogy valamely orvos illetéktelenül nézte meg a betegadataid, akkor panasszal élhetsz. Ilyen panasz benyújtásában szívesen segítünk, fordulj hozzánk bizalommal!
Az ügyben panasszal lehet fordulni az érintett egészségügyi szolgáltatóhoz, illetve annak fenntartójához, amelyet ők kötelesek 30 napon belül kivizsgálni. Emellett bejelentést lehet tenni a Nemzeti Adatvédelmi és Információszabadság Hatóságnál (NAIH), amely kivizsgálja az adatkezelést. A jogellenes adatkezelés miatt végső soron per indítható a személyiségi jogok megsértése miatt, azonban egy esetleges per előtt célszerűbb a panasz megtételével és a NAIH vizsgálatával belevágni, mert ezekben az esetekben a tényállás világosan fel lesz tárva, így ennek bizonyításával könnyebb dolgunk lehet a bíróságon.
Az illetéktelen betekintés miatt az orvosi kamarához is lehet bejelentést tenni.
Ki férhet hozzá a legérzékenyebb egészségügyi adataimhoz?
Az EESZT alapbeállításai szerint a pszichiátriai és addiktológai, valamint a szexuális úton terjedő – többek között a HIV/AIDS – betegségekre vonatkozó adataidhoz kizárólag az adott szakterületen dolgozó kezelőorvosod férhet hozzá. Az ellátásod során e körben keletkezett adatokat nem továbbítják a háziorvosodnak, és a gyógyszerész se látja a gyógyszerelési előzményedben. Ezeken a beállításokon változtathatsz, és más betegségek kapcsán is bármikor korlátozhatod vagy engedélyezheted a hozzáférést.
Hogyan módosíthatom az orvosok hozzáférését az egyes betegadataimhoz?
Az EESZT rendszerben a profiloldaladra lépve lehetőséged van arra, hogy letiltsd az orvosok hozzáférését az általad kiválasztott adatokhoz vagy egészségügyi területekhez. Az EESZT felhasználó oldalára belépve, a Főoldalon az Önrendelkezés menüpont alatt, a Rendelkezéseim kezelése menüben van lehetőség a hozzáférési adatok megváltoztatására.
-
Az Egyszerűsített rendelkezéssel szabályozott állapot menüpont alatt az „engedélyezés”, „korlátozás” és a „kizárólag szakmai egyezés esetén engedélyez” beállítások lehetségesek.
-
Az „Összetett rendelkezéssel szabályozott állapot” menüpont alatt egyes orvosok hozzáférését lehet korlátozni, akik alapértelmezetten hozzáférnek az egészségügyi adataihoz. A rendszer egyedi rendelkezésekre is lehetőséget ad, így eltilthatsz egyetlen orvost is az adataidtól vagy akár egyetlen dokumentumtípus megtekintését is korlátozhatod és ez vonatkozik az iskolaorvosra, a sportorvosra és az üzemorvosra is., akik alapból hozzáférnek az adatokhoz. A dokumentumok hozzáférése a származási helyük alapján is korlátozható.
-
A „Hozzáférést teljesen tiltó állapot” menüpontnál teljes tiltást alkalmazhatsz: ekkor csak a kiváltható e-receptek és az érvényesíthető e-beutalók maradnak láthatók az orvosok és a gyógyszerészek számára. Az alapbeállítás szerint a pszichiátriai, addiktológiai kezelésekre vagy a szexuális úton terjedő betegségekre vonatkozó adatokat csak az ezekkel foglalkozó szakorvos láthatja. Azonban arra is lehetőséged van, hogy ezek az adataid az elektronikus rendszerben számukra se legyenek láthatók. Az adatok letiltásának kockázata is lehet – például előfordulhat, hogy bizonyos egészségügyi körülmények ismerete híján nem a számodra legmegfelelőbb kezelést kapod – de azt fontos tudnod, hogy sürgős esetekben a téged ellátó orvos hozzáférhet a letiltott egészségügyi adataidhoz, hogy életmentő kezelést nyújthasson. Ezeket a korlátozásokat természetesen bármikor feloldhatod, tehát adhatsz hozzáférést az orvosnak akkor is, ha egyszer már letiltottad ezt.
Milyen korlátozásokat érdemes választanom? Mi a különbség közöttük?
Az egészségügyi adatokhoz való hozzáférés tiltására két lehetőség van. A „hozzáférés csak szakmai egyezés esetén lehetséges” beállítás esetén a kezelőorvos munkahelye szerint enged hozzáférést. Az alapállapotban a pszichiátriai, addiktológiai kezelésekre, a szexuális úton terjedő betegségekre és a HIV/AIDS-re vonatkozó adatok esetében ez a típusú korlátozás érvényes. Ez azt jelenti, hogy a pszichiátriai adatok megtekintése egy pszichiátriai ellátás során lehetséges, a nemi betegségekre vonatkozó adatok megtekintése pedig csak egy nemibeteg gondozóban. Nincsenek azonban szakmai egyezéshez kötve például az onkológiai, fogyatékosságra vagy fejlődési rendellenességre vonatkozó adatok vagy éppen a nőgyógyászati adatok, így ezeket az alapbeállítás esetén láthatja a beteg háziorvosa.
A tiltások akkor is érvényben maradnak, ha baleset ér és nem tudok hozzáférést adni az egyes egészségügyi adataimhoz?
A vonatkozó törvény értelmében sürgős szükség esetében a sürgősségi ellátást végző orvos a tiltások ellenére is megtekintheti az egészségügyi adatokat, kivéve azon e-profil adatokat, melyek feltöltését Ön megtiltotta, azok ugyanis nem kerültek be a rendszerbe.
Mennyire biztonságos az elektronikus rendszer? Nem kell tartani a feltöréstől?
Az EESZT egy zárt online rendszer, ahol az adatokat egy szerveren tárolják. Az adatokat a banki rendszerek esetében használt, komoly szoftveres és hardveres kibervédelmi rendszer óvja a külső támadásoktól. Természetesen nincs feltörhetetlen rendszer, de az EESZT megfelel a mai kor biztonsági elvárásainak.
Miben különbözik az e-recept a korábban is már számítógéppel írt recepttől?
A rendszer bevezetése előtt használt vényíró program csak a gyógyszer felírását segítette, de csak a kinyomtatott recepttel lehetett kiváltani a gyógyszert a patikában. Mostantól a recept elektronikusan jut el a patikushoz, az orvos már eleve a névhez rendelve írja fel az EESZT-be. A gyógyszertár szintén ebből a rendszerből nyeri ki a névre felírt gyógyszerek listáját.
Az eddig megszokott receptek ezzel megszűnnek?
2019 végéig a gyógyszert felíró orvosok kiadtak egy, a receptekre megjelenésükben is hasonlító papíralapú igazolást (az úgynevezett „vényfelírási igazolást”). Ez azonban csak a megszokást szolgálta, a patikus enélkül is ki tudta keresni a számodra felírt gyógyszert a rendszerből a taj-kártyád és a személyid alapján. 2020. január 1-jétől már csak a beteg külön kérésére, illetve 14 éven aluli betegek részére kötelező felírási igazolást kiállítani. Ezen kívül az orvos továbbra is felírhatja papíron a receptet, ha az elektronikus kiállítás valamiért nem lehetséges.
Kiválthatja helyettem más is a gyógyszert, ha a betegségem miatt nem tudok elmenni a patikába?
Más csak vényfelírási igazolással válthatja ki helyetted a gyógyszert. Ha arra számítasz, hogy a gyógyszert nem te fogod kiváltani, akkor mindenképpen kérj külön ilyen igazolást.
Akkor is kaphatok receptet, ha az ügyeletes orvos kijön hozzám?
A papíralapú vények az elektronikus átállást követően is érvényben maradnak, így az ügyeletes orvosnak lehetősége lesz kézzel írt receptet adni az otthoni vizsgálatkor. Ezeknek a recepteknek az adatait a gyógyszer kiváltásakor a patikában fogják bevezetni az elektronikus térbe.
Az elektronikus recept felírásához feltétlenül találkoznom kell az orvossal?
Igen, hiszen az orvos csak a személyes jelenlétedben írhat fel neked receptet. Az orvos egy alkalommal maximum 3 havi receptet írhat fel és ezt igény szerint több vényre is bonthatja. Ha tehát például havi bontásban kéred felírni a három havi gyógyszered, akkor a receptek havonta válnak érvényessé és kiválthatóvá. A patikában személyi és TAJ-kártya felmutatásával látni fogják, hogy vannak-e érvényes receptjeid, amiket kiválthatsz.
Hasznos volt számodra tájékoztatónk? Segíts rendszeres adománnyal, hogy még többet készíthessünk!
Ha adományozóként megadod adataidat:
rendszeresen beszámolunk eredményeinkről
éves találkozókon pedig a TASZ műhelytitkaiba is betekintést nyerhetsz