Globális fejlemények a lelkiismereti szabadság és egyenlő bánásmód területén V.
Az év mozgalmasan indult, így máris számos fejleményről adhatunk számot.Ezek közül elöljáróban néhány: Kanadában széles körű vita van kibontakozóban arról, hogy az ügyvédi kamaráknak kötelezően el kelljen-e ismerniük az olyan egyházi fenntartású felsőoktatási intézmények jogi karai által kiadott diplomákat, amelyek tiltják az azonos neműek közötti partneri viszonyt; Írországban törvényileg kívánják megakadályozni, hogy az egyházi iskolák hallgatói szexuális irányultságuk alapján hátrányos megkülönböztetésben részesüljenek, egyúttal az azonos neműek házasságának kérdését is népszavazásra bocsátják; végül pedig az USA Legfelsőbb Bírósága kimondta, hogy a büntetésvégrehajtás tisztviselői nem akadályozhatják meg egy muzulmán fogoly számára, hogy az vallásos meggyőződésének megfelelően mintegy másfél centiméter hosszú szakállat növesszen a börtönben.
Ezúttal is jelezzük, hogy e kiadványnak nem egy teljes körű tájékoztatás vagy a konkluzivitás a célja. Inkább arra törekszünk, hogy az e területen jelentkező nemzetközi jogi fejleményeket azonosítsuk, illetve bemutassuk. Annak érdekében, hogy a lehető legátfogóbb képet nyújthassuk ezekről a fejleményekről, aktuális ügyeket, illetve különös jelentőséggel bíró múltbeli ügyeket egyaránt tárgyalunk. Kérjük, hogy amennyiben olyan fejleményekről van tudomása, amelyeket Ön szerint e hírlevélnek tartalmaznia kellene, azt tudassa velünk.
Ha úgy gondolja, hogy másnak is hasznos lehet ez a hírlevél, vagy esetleg nem szeretné a következő számokat megkapni, kérjük, vegye fel a kapcsolatot Jokán Andreával a jokan.andrea@tasz.hu email-címen.
Üdvözlettel,
Louise Melling Rosie Brighouse
Jogi igazgató-helyettes, ACLU Jogi munkatárs, Liberty
Igazgató, Szabadságjogi Központ, ACLU
Az INCLO-ról: az International Network of Civil Liberties Organizations olyan jogvédő szervezetek hálózata, amelyek többek között a lelkiismereti szabadság és az egyenlő bánásmód területén végzik tevékenységüket. Az INCLO tagjai a következők: American Civil Liberties Union, Association for Civil Rights in Israel, Canadian Civil Liberties Association, Centro de Estudios Legales y Sociales (Argentína), Egyptian Initiative for Personal Rights, Társaság a Szabadságjogokért, Irish Council for Civil Liberties, Kenyan Human Rights Commission, Legal Resources Centre (Dél-Afrika), Liberty (Egyesült Királyság).
A hírlevélszám magyarul itt érhető el >> (.pdf)