A Társaság a Szabadságjogokért közleménye a 2016. június 28-án a Közlekedési Múzeumnál zajlott események kapcsán
A spontán kialakult tiltakozások rendőrségi feloszlatása miatt pert indítunk annak megállapítására, hogy a rendőrség kellő indok nélkül rendelte el az oszlatást. A múzeum parkolójában kialakult spontán demonstráció résztvevői nem voltak erőszakosak, a békés gyülekezéshez való jog keretein belül tiltakoztak az épület bontásának megkezdése ellen. Önmagában az az – egyébként vitatott – tény, hogy a parkolóban való tartózkodás formálisan nem volt megengedett, nem fosztja meg a tüntetést annak békés jellegétől. Mégis, a rendőrség igen gyorsan jogsértőnek nyilvánította az egész demonstrációt, és kiszorította a résztvevőket a helyükről.
Az oszlatás végrehajtása, a tüntetőkkel szembeni rendőri fellépés durvasága miatt panaszeljárásokat kezdeményezünk ügyfeleink nevében. Problémásnak tartjuk, hogy a nem erőszakos, a felszólításnak egyébként engedelmeskedő tüntetőt megbilincselik és pszichiátriára szállítják, hogy a földön ülő békés tiltakozókat rohamrendőrök rángatják fel, és hogy a rendőrség az intézkedések elrendelésekor nem járt el pártatlanul.
A felszólításnak nem engedelmeskedő, a polgári engedetlenség útjára lépő tiltakozóknak jogsegélyt, egyes esetekben pedig ügyvédi képviseletet is biztosítunk az ellenük indított szabálysértési eljárásokban. A szabálysértési tényállás formális kimerítése esetén sem lehet figyelmen kívül hagyni azt a körülményt, hogy az engedetlenkedők politikai véleményüknek adtak hangot egy olyan helyzetben, amikor nem volt más legális lehetőségük a tiltakozásra. Ennek végső megítélése a bíróságra tartozik. A szabálysértési határozattal szembeni kifogás benyújtásához mintát innen lehet letölteni >> (.doc)
A szabálysértési eljáráshoz tartozó útmutatónkat itt olvashatja el >> (.pdf)
Feljelentést teszünk azon rendőrök ellen, akik jelen voltak, de nem avatkoztak közbe, amikor a biztonsági őrök a hétfőre virradó éjjeltől szerda délutánig tartó időszakban erőszakosan, jogtalanul és aránytalanul léptek fel a tiltakozókkal szemben. Elfogadhatatlannak tartjuk, hogy a rendőrség egy tiltakozási akciót magánjellegű vitának minősít, eltűri magánszemélyek erőszakoskodását, és hogy a konfliktusban nem kel az alapjogok védelmére.
Tekintettel mindezen kétségekre, valamint a Liget-projekt körüli felfokozott közhangulatra és a gyülekezési jog korlátozásának mindenkit érintő jellegére, felszólítjuk Budapest Rendőrfőkapitányát, hogy a fenti eljárásoktól függetlenül soron kívül folytasson le vizsgálatot annak megállapítására, hogy a rendőrségnek a gyülekezési jogot érintő döntései és azok végrehajtása valóban jogszerűek, kellően megalapozottak és arányosak voltak-e, és vizsgálati jelentését hozza nyilvánosságra! Ennek hiányában ugyanis a rendőrség tekintélye súlyos csorbát szenved.