Abszurd jogsérelem a pszichiátriákon: az ombudsman a Kormány beavatkozását sürgeti
Sérül a nem-önkéntes pszichiátriai gyógykezelés alá vont személyek hatékony jogorvoslathoz való joga – állapította meg beadványunk alapján az állampolgári jogok biztosa. A jelentés a sürgősségi és a kötelező gyógykezeléssel kapcsolatos több más problémára is felhívta a figyelmet.
Nem-önkéntes pszichiátriai gyógykezelés alá akkor vonnak egy személyt, ha magára vagy másokra veszélyt jelent. Az eljárás kulcseleme, hogy a beteg hozzájárulása nem szükséges a kezeléshez, sőt, a beteg kifejezett akarata ellenére is elláthatják őt pszichiátriai zárt osztályokon. A kötelező gyógykezelés indokoltságáról a bíróság dönt. A kezelés a kezelőorvos döntésére ér véget, illetve annak fenntartását a bíróság harminc naponként felülvizsgálja.
A TASZ beadványában azt kifogásolta, hogy a kezelés alá vont személyeknek csak elvben van joguk a bírósági határozat hatékony fellebbezésére.
A fellebbezés előfeltétele ugyanis az, hogy a beteg megkapja a kötelező gyógykezelés indokoltságáról szóló bírósági határozatot. Azonban a személyi szabadságában drasztikusan korlátozott érintett ezt egy súlyos jogszabályi hiányosság miatt nagyon nehezen és túl későn kapja meg. Nagyon nehezen, mert míg őt a zárt osztályon tartják fogva, addig a bírósági végzést az üres lakásába postázzák ki. Túl későn, mert a beszállítás és a határozat kézbesítése között 27 nap is eltelhet. A bíróságnak hivatalból amúgy is 30 naponként felül kell vizsgálnia a kötelező gyógykezelés indokoltáságát. A törvények tehát nem biztosítják, hogy az érintett megfelelő időben leírt és kézbesített határozatot kapjon. Az is előfordulhat, hogy a személyt már régen hazaengedték, ez esetben pedig ijedten reagál egy olyan papír láttán, mely elrendeli a pszichiátriai gyógykezelésbe vonását.
Az ombudsmani jelentés egyértelműen megállapítja a jogsértést. A biztos szerint ez a gyakorlat sérti a pszichiátriai nem-önkéntes gyógykezelés alá vont személyek hatékony jogorvoslathoz való jogát. A biztos ezen kívül megállapította azt is, hogy sérti a tisztességes eljáráshoz való jogukat, hogy az érintettek nem kapnak könnyen érthető tájékoztatást a kezelés során.
Nagyon fontos, hogy a biztos felhívta a kormány és az igazságügyi rendszer szereplőit a helyzet mielőbbi orvoslására. Mi fel is kerestük az Igazságügyi Minisztériumot, hogy közreműködjünk a megfelelő jogszabálymódosítás kidolgozásában.