Alkotmányellenes a holokauszt tagadást tiltó törvény? A köztársasági elnökhöz fordultunk
A köztársasági elnökhöz fordul a Társaság a Szabadságjogokért jogvédő szervezet azt kérve, hogy a február 22-én elfogadott, a büntető törvénykönyvet módosító törvényt az államfő aláírás helyett küldje meg az Alkotmánybírósághoz.
Az elmúlt években a holokauszt tagadásának kriminalizálására vonatkozóan több jogszabály-módosítási javaslatról döntött az Országgyűlés, mind a kormány, mind az ellenzéki pártok kezdeményezésére. Az elfogadott törvény sérti a kutatás szabadságát, a normavilágosság követelményét, aránytalan büntetési tételt tartalmaz és nem felel meg a tartalomsemlegesség követelményének sem. Három év szabadságvesztéssel büntethető új törvényi tényállás nem határozza meg, ki tekinthető a holokauszt áldozatának, kinek a sérelme miatt indítható meg az eljárás. Nem világos, hogy a kutatók, akik az áldozatok számán vitatkoznak, vajon elkövetik-e a bűncselekményt.
A TASZ álláspontja továbbra is az, hogy az antiszemitizmus, a rasszizmus és a kirekesztés problémáját nem lehet büntetőjogi eszközökkel – különösen nem a holokauszt-tagadás tiltásával – megoldani. A TASZ sürgős társadalompolitikai lépéseket sürget annak érdekében, hogy a kirekesztést elszenvedők helyzete javuljon.
Attól, ha nem tilos a holokauszt tagadása, az állam hatalmának képviselői kötelesek egyértelművé tenni, hogy az ilyen álláspontok hangoztatói hazudnak, a kirekesztés pedig elfogadhatatlan a Magyar Köztársaságban.