Az Alkotmánybíróság kimondta, kártérítés jár az indokolatlanul zárt osztályon kezelt embereknek
Az Alkotmánybíróság egy jogsértően zárt osztályon kezelt ügyfelünk ügyében megállapította, hogy jár a kártalanítás azoknak, akiket alaptalanul vetnek alá kötelező pszichiátriai gyógykezelésnek. Megállapította azt is, hogy a jogalkotó mulasztott azzal, hogy ezt a jogosultságot nem foglalta törvénybe, és utasította az országgyűlést, hogy rendezze a helyzetet. Az Alkotmánybíróság ezzel hatalmas lépést tett az állami szervek felelősségre vonhatóságának megteremtésében.
Megalakulásunk óta dolgozunk azért, hogy a kötelező gyógykezelés alá vetett polgárok jogait csak indokolt esetekben és a valóban szükséges mértékig korlátozzák. Mivel a zárt osztályos kezelés gyakorlatilag fogvatartás, csak szigorú garanciák mellett rendelhető el, mégis azt tapasztaljuk, hogy gyakran törvénysértő módon zárnak be embereket a pszichiátriára. Korábban a joggyakorlatot elemző bírósági csoport is megállapította, hogy rendszerszintű jogsérelmek érik azokat, akiket alaptalanul zárnak pszichiátriára.
A jelenlegi joggyakorlat azonban nem lép fel a jogsértések ellen. Hiába indokolatlan az elzárás, az ezt elrendelő állami szervek nem vonhatók felelősségre, az érintetteknek nem jár kártérítés. Bár a joggyakorlat pár éve kedvező irányba mozdult el, és néhány ügyfelünk esetében megállapították a jogsértést, a Kúria idén olyan jogegységi eljárást indított, amely felmentené az állami szerveket ez alól. Eszerint a bírósági titkárok alapos mérlegelést, és a garanciákat figyelmen kívül hagyó intézkedései esetén sem kellene megállapítani a jogsértést, és így természetesen kompenzáció sem járna érte. Szerintünk az államot igenis felelősségre kell vonni a jogsértésekért, és ebben a küzdelmünkben most váratlan helyről, az Alkotmánybíróságról érkezett fontos megerősítés.
Az Alkotmánybíróság egy pszichiátriai zártosztályos gyógykezelésnek alaptalanul alávetett ügyfelünk ügyében 2023. október 10-én hozott, IV/1325/2022. számú határozatában megállapította, hogy a jogsértést elszenvedőknek jár a kártalanítás. Megállapította a jogalkotó mulasztását is, mert idáig nem rendezték törvényi szinten a helyzetet, és utasította az országgyűlést, hogy 2024. március 31-ig foglalja törvénybe az alaptalan pszichiátriai fogvatartásért járó kártalanítást.
Az Alkotmánybíróság döntése hatalmas lépés az állami szervek felelősségrevonhatósága felé. Most az országgyűlésen a sor, hogy a következő szűk félévben megalkossa a megfelelő jogszabályt, amelynek révén végre az alaptalanul pszichiátriára zárt emberek erkölcsi és anyagi jóvátételt kaphatnak az őket ért súlyos sérelmekért. Reméljük, a döntést a Kúria sem hagyja figyelmen kívül jogegységi eljárásában.