Civilek véleményezték a romastratégiát
Magyarországi civil szervezetek – a romákkal és romákért tevékenykedő roma és nem roma civilek – együttműködésében elkészült egy, a romastratégiáról (teljes nevén a Nemzeti Társadalmi Felzárkózási Stratégia) szóló, szakmai észrevételeket tartalmazó dokumentum, hogy segítse a stratégia szakmai értékelésében és továbbfejlesztésében közreműködő európai és hazai szereplők munkáját.
A civil szervezetek megállapításait itt (pdf) olvashatja>>
Az észrevételek célja, hogy növeljék a 10 évre szóló stratégia szakmai elfogadottságát, és segítsék annak hatékonyabb, nemzetközi megvalósulását. A dokumentum az emberi jogok, oktatás, foglalkoztatás, lakhatás, kultúra területén, valamint a roma nők esélyegyenlősége, az érintettek részvétele szempontjából fogalmaz meg szakmai véleményt. Külön fejezet foglalkozik továbbá a megvalósítás elsődleges forrásának szánt EU-s források elosztásának problémáival.
A munkát a Partners Hungary Alapítvány kezdeményezte az Open Society Foundations támogatásával. A dokumentumot a Roma Integráció Évtizede budapesti titkársága elküldte többek között az Európai Bizottság érintett szervezeteinek, a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium Társadalmi Felzárkózásért Felelős Államtitkárságának és az Országos Roma Önkormányzatnak.
Az észrevételeket február 21-én megvitatták az Európai Bizottság által kezdeményezett civil konzultáció résztvevői, majd március 6-án az összeállításban résztvevő szervezetek bemutatták a magyar kormány és a Nemzeti Fejlesztési Ügynökség képviselőinek is a Bizottság által szervezett „Az EU alapok szerepe a roma integráció elősegítésében” című plenáris ülésen.
Az együttműködő szervezetek célja, hogy a stratégia megvalósításának tíz éve alatt fenntartsák, illetve tovább szélesítsék ennek a civil csoportnak az együttműködését, ezen keresztül figyelemmel kísérjék a stratégia megvalósulását, és rendszeres visszajelzést adjanak erről az Európai Bizottságnak, és a mindenkori magyar kormánynak.
Az elemzést készítő szervezetek, és a területek, melynek kidolgozásában részt vettek:
- Amnesty International Magyarország (emberi jogok)
- Autonómia Alapítvány (foglalkoztatás, lakhatás, EUs fejlesztési források)
- Habitat for Humanity Magyarország (lakhatás)
- Magyar Női Érdekérvényesítő Szövetség (roma nők esélyegyenlősége)
- Nemzeti és Etnikai Kisebbségi Jogvédő Iroda (emberi jogok)
- Polgár Alapítvány (foglalkoztatás)
- Romano Instituto (kultúra)
- Romaversitas (oktatás)
- Társaság a Szabadságjogokért (emberi jogok)
- Városkutatás Kft. (lakhatás)
Támogató szervezet:
- RomNet-Média Alapítvány
Koordináló szervezetek:
- Partners Hungary Alapítvány
- Roma Integráció Évtizede Titkárság Alapítvány