Eltűnt a hivatal
„Tényleges működését az intézmény a közeljövőben várhatóan megkezdi” – írta az Országos Betegjogi, Ellátottjogi, Gyermekjogi és Dokumentációs Központ felállítására vonatkozó kérdésünkre Szócska Miklós egészségügyért felelős államtitkár. Ugyan a levél összesen három bekezdésből áll, tartalmát ez a fél mondat összefoglalja.
Olvassa el Szócska Miklós levelének mind a három bekezdését (pdf)>>>
2010 októberében találkozhattunk először az Újraélesztett egészségügy, gyógyuló Magyarország – Semmelweis Terv az egészségügy megmentésére című vitairatban foglalt elképzeléssel, miszerint „a betegjogok megfelelő érvényesítése, a betegek kiszolgáltatottságának csökkentése, az emberi méltóság megőrzése…kiemelt cél”. Ennek megfelelve a Semmelweis Terv 11. pontja célul tűzte ki az Országos Betegjogi és Dokumentációs Központ (OBDK) létrehozását.
Mindez egy hónappal azután történt, hogy az Egészségbiztosítási Felügyeletet heves gyorsasággal megszüntették.
Ennek pont két éve, az OBDK pedig még sehol. Ehhez képest a felállításáról szóló kormányrendelet 2012. szeptember 1-re jelölte ki a határidőt.
Szeptember 5-én megkerestük az Emberi Erőforrások Minisztériumát, hogy megtudjuk, mikorra várható a működés tényleges megkezdése, illetve hol tekinthetőek meg a működést szabályozó okiratok (alapító okirat, szervezeti és működési szabályzat). Levelünkre október 11-én érkezett a fent idézett válasz.
Az OBDK feladata lenne, hogy a betegjogi képviselők nyilvántartását vezesse, munkáját koordinálja.
A kormányrendelet szerint „ellátja a jogvédelmi képviselők foglalkoztatásával összefüggő feladatokat, működteti a jogvédelmi képviselők hálózatát, irányítja, szervezi és ellenőrzi a jogvédelmi képviselők szakmai munkáját”. A két éve tartó, és most tovább húzódó bizonytalan helyzet, valamint a betegjogi képviselők állandósultnak mondható átszervezése szétzilálni látszik a korábban működő képviseleti rendszert.
A témáról bővebben blogunkon olvashat>>