Félév után reagált az EMMI, de választ továbbra sem kaptunk

2016. év végén a Parlament elfogadta a Gyermekvédelmi törvény azon módosítását, aminek értelmében súlyos veszélyeztetésnek minősül, így akár a gyermek családból kiemeléséhez is vezethet, ha a szülőt a gyermekorvos, a védőnő, a pedagógus vagy az óvónő nem találja kellően együttműködőnek. Ezért - öt hónappal ezelőtt - nyílt levélben fordultunk Czibere Károly államtitkár úrhoz, kérve, hogy azonnal készüljön el a törvénymódosítás szövegét pontosító, garanciális módszertani anyag. Kértük azt is, hogy annak elkészítésébe vonják be végre a civil szakmai szervezeteket. Tavalyi levelünkre most kaptunk választ, de a Tárca érdemben nem reagált kérésünkre.

Levelünkben két kiemelten fontos kéréssel fordultunk az államtitkár úrhoz. A korábban kifogásolt (állásfoglalásunk itt olvasható), de a parlament által elfogadott törvénymódosítás kapcsán kértük egyrészt, hogy hatályba lépése előtt készüljön el a szülőktől megkövetelt „együttműködés” fogalmát pontosító, garanciális szabályokat tartalmazó módszertani anyag. Másrészt, hogy a védőnői ellátás továbbra is maradjon támogató, szabadon választható szolgáltatás. Kértük továbbá, hogy a szaktárca a szakmai anyagok kidolgozásába vonja be az állásfoglalásunkat aláíró szervezeteket, szakembereket.

Az EMMI azonban nem méltatta válaszra a szakma követeléseit. Válaszukban kizárólag a gyermekvédelmi jelzőrendszer javítása érdekében tett és teendő tervezett lépéseket sorolják fel. A tervezett lépésekről már újabb törvénymódosítási javaslat is készült a Tárcánál, melyek között vannak üdvözlendő intézkedések, javaslatok, ám az általunk jelzett, súlyos fennálló problémákra megoldást semmilyen módon nem jelentenek. Az újabb törvénymódosítás helyett tehát javasoljuk, hogy a Tárca teremtse meg végre a családok és gyermekeik védelmét ténylegesen garantáló szakmai és intézményi rendszer működésének feltételeit, és a társadalmi egyeztetés folyamatába vonja be végre a minisztériumok képviselőin kívül a szakmai civil szervezetek képviselőit is!

Válaszlevelünket itt olvashatja.

Megosztás

Kapcsolódó hírek

A szülőket nem lehet arra kényszeríteni, hogy válasszanak a gyerekük és az igazuk között

Az utóbbi hónapokban meglepődve, majd egyre nagyobb felháborodással tapasztaltuk, hogy több megye gyámhivatalában félretájékoztatják az ügyfeleket. Azt állítják a szülőknek, hogy ha kiállnak a jogaikért, nem kaphatják vissza a gyerekeiket. A legkiszolgáltatottabb szülők ilyen fokú félretájékoztatását nehéz másnak látni, mint hatalommal való súlyos visszaélésnek. A hatósági gyakorlat ellen pert kezdeményeztünk, és emellett kértük az Emberi Erőforrások Minisztériumát (EMMI), hogy adjon iránymutatást a gyámhivatalok részére, megtehetik-e ezt az ügyfeleikkel. Friss állásfoglalásában nekünk adott igazat a minisztérium.

Börtön vagy fagyhalál?

30 éve nem volt olyan hideg a január, mint az idei. A hosszan tartó, rendkívüli hideg miatt a szegénységben élők télre felhalmozott tűzifája hamar elfogyott. A szociális tűzifa még enyhébb teleken sem fedezi teljes egészében a rászorulók szükségleteit, az idei télen pedig különösen kevésnek bizonyult. Egy átlagos télen körülbelül 15 ember fagy meg saját, fűtetlen otthonában.

Váratlanul gyors siker az alkotmányellenes önkormányzati rendelet ügyében

Beadványunk alapján a kormányhivatal felszólította a BAZ megyei Sáta képviselőtestületét, utóbbi pedig hatályon kívül helyezte a helyi szociális rendelet alapjogsértő és törvényellenes rendelkezéseit. Mindez két hónap alatt történt.