Kitagolási stratégia: kizárja a nyilvánosságot a kormány
A Társaság a Szabadságjogokért nyilvános levélben fordult Czibere Károly szociális ügyekért és társadalmi felzárkózásért felelős államtitkárhoz, hogy tegye nyilvánossá az intézményi férőhelyek kiváltásáról szóló stratégia aktuális tervezetét. Elfogadhatatlannak tartjuk, hogy nem elérhető és véleményezhető egy olyan dokumentum, mely évtizedekre meghatározhatja Magyarország fogyatékosügyi politikáját és több ezer fogyatékossággal élő személy emberi jogainak megvalósulását.
Az intézményi férőhelyek kiváltásáról szóló hosszú távú kormányzati stratégia aktuális tervezete jelenleg nem nyilvános. Többször fordultunk az EMMI Fogyatékosságügyi Főosztályához, hogy számunkra is elérhető legyen a kormányhatározatot előkészítő dokumentum jelenlegi változata és be tudjunk kapcsolódni a véleményezési folyamatba. De válaszuk szerint mostani megkeresésük kizárólag az Országos Fogyatékosságügyi Tanács tagjainak szól, és kifejezetten a Tanács által korábban megfogalmazott észrevételeket érinti, ezért abba más szervezeteket nem áll módjukban bevonni.
Álláspontunk szerint a Tanács bevonásának ténye nem legitimálhatja más, fogyatékossággal élő emberekből szerveződő csoportok, fogyatékosügyi kérdésekkel foglalkozó egyéb szervezetek, valamint a szélesebb nyilvánosság kizárását a stratégia véglegesítésének folyamatából. Egy ekkora horderejű közügy esetében, ahol jelentős mennyiségű közpénz kerül felhasználásra, nem elégséges egy kormány által kiválasztott testülettel történő konzultáció.
A kitagolási stratégia a 35 milliárd forintos EFOP-2.2.2. Intézményi ellátásról a közösség alapú a közösségi szolgáltatásokra való áttérés fejlesztése – intézményi férőhely kiváltás c. pályázat alapjául szolgáló legfontosabb háttérdokumentum. Ez a pályázat pedig egy olyan lehetőség, ami évtizedekre meghatározhatja Magyarország fogyatékosügyi politikáját, s amely több ezer, ma még nagy létszámú intézetben élő ember számára teremthetné meg egy integráltabb élet lehetőségét. Ezért is különösen fontos, hogy koncepció véglegesítésének folyamata átlátható módon, a nyilvánosság előtt, minél több szempont megjelenítésének lehetőségével történjen, hiszen ez egyben garanciát is jelent a több milliárd forint összegű közpénz megfelelő felhasználására.
A Fogyatékossággal élő személyek jogairól szóló ENSZ egyezmény – melyet Magyarország a világon a második országként írt alá – 33. cikkének 3. bekezdésében külön hangsúlyozza, hogy a civil társadalmat – különösen a fogyatékossággal élő személyeket és az őket képviselő szervezeteket – be kell vonni az ellenőrzési folyamatokba, és azokban teljes részvételüket biztosítani kell. A Társaság a Szabadságjogokért (TASZ) jogvédő szervezet 2008 óta működtet fogyatékosügyi programot, de már 22 évvel ezelőtt történt megalapításakor is nyújtott jogsegélyt fogyatékossággal élő emberek számára.
Bízunk abban, hogy az Emberi Erőforrások Minisztériuma nyilvánossá fogja tenni az intézményi férőhelyek kiváltásáról szóló stratégia véglegesítésének folyamatát, annak aktuális tervezeteit ezzel biztosítva az átláthatóságot és a véleményezés lehetőségét a folyamat minden pontján. Az államtitkárnak írt nyílt levelünket itt olvashatjátok.