Lobbitörvényt most!

Irritálja, ha láthatatlan és elszámoltathatatlan gazdasági érdekérvényesítők szabályozzák az életét? Szeretné, ha nyilvános lenne, hogy a politikusokat kik és milyen érvekkel győzködik? Ne csak négyévente szóljon bele az ország életébe: legyen aktív polgár, és kérje a kormányt a lobbizás szabályozására!

Ha további részletekre kíváncsi, olvassa el blogposztunkat>>

Lobbitörvény koncepciónkat teljes terjedelmében innen töltheti le.*

Sajtóközleményünket itt érheti el>>

Csatlakozzon a Ön is a kampányunkhoz, legyen aktív polgár! Küldje el az alábbi levelet Ön is!

Címzett:
Navracsics Tibor közigazgatási és igazságügyi miniszter - lakossag@kim.gov.hu,
kérjük, hogy másolatban küldje el nekünk is a levelet, hogy tudjuk, hányan csatlakoztak az akcióhoz - tasz@tasz.hu

Tárgy: Civil kezdeményezés a közhatalmi érdekérvényesítés szabályozásáért

Tisztelt Miniszter Úr!

Kérem Önt, hogy közigazgatásért és igazságügyért felelős miniszterként kezdeményezze a közhatalmi szerveknél történő érdekérvényesítés, azaz a lobbizás törvényi szabályozását.

Az elmúlt években megugrott az olyan botrányok száma, amelyek középpontjában törvénytelen – de legalábbis megkérdőjelezhető tisztességű – gazdasági érdekérvényesítés folyt: Sukoró, Sávoly, dohánylobbisták, agrároligarchák.

A közhatalmi döntések elfogadottságát növeli, ha a szabályozással vagy egyéb döntéssel érintett személyek szabályozott módon részt vesznek a számukra fontos döntések meghozatalában akként, hogy javaslataikról és érdekeikről a döntéshozót tájékoztatják. A társadalomnak pedig igénye és joga van arra, hogy tájékozódhasson arról, hogy egy adott döntés milyen érdekeket szolgál. Vitathatatlan, hogy a 2006-ban elfogadott és azóta eltörölt lobbitörvény nem váltotta be a hozzá fűzött reményeket. Álláspontom szerint a hatályon kívül helyezett törvény gyengesége nem indokolja, hogy a lobbitevékenység egyáltalán ne kerüljön jogi szabályozásra. A törvény hiánya legitimálja az informális keretek között, a szürkezónában zajló érdekérvényesítést. Egy erős lobbitörvény mindannyiunk érdeke: a gazdasági élet szereplői és egyéb érdekérvényesítők így tudják hatékonyan a saját tudásukat a közhatalmi döntéshozókkal megosztani, az állampolgároknak így biztosítható az átláthatóság, a hatalom gyakorlói így kerülhetik a korrupció látszatát.

Kérjük a Tisztelt Miniszter Urat, hogy a kifejtettekre tekintettel kezdeményezze a lobbizás szabályainak törvényi megalkotását.

Budapest, 2012...

Tisztelettel,

* Lobbitörvény koncepciónk a levélküldő kampány után készült el. 

Megosztás

Kapcsolódó hírek

Hetedik- elemzésünk az Alaptörvény legújabb módosításáról

Hetedszer módosították a hétéves Alaptörvényt. Az Alaptörvény módosításához elvileg széleskörű politikai konszenzusra volna szükség, hiszen egy alkotmánynak nem a többség akaratát kell tükröznie. Egy valódi alkotmány bármely demokratikus választáson többséget szerző kormány politikájának megvalósításához megfelelő kereteket biztosít. Egy jó alkotmány sokféle ideológiának megfelelő kormányzásra ad lehetőséget, kijelölve a kormányzás át nem hágható korlátait.

A magyar Alaptörvényt viszont akkor módosítják, ha a kormány politikája ezt igényli. Vagyis nálunk nem az alkotmány korlátozza a kormány politikáját, hanem az Alaptörvényt igazítják a kormány politikájához. Az Alaptörvény hetedik módosításakor is ez történt.

Felszólítjuk Áder Jánost, hogy forduljon az Alkotmánybírósághoz!

Az Országgyűlés hétfőn elfogadta az információszabadság törvény módosítását, ami alaptörvény-ellenesen korlátozza a közérdekű adatok nyilvánosságát. A Társaság a Szabadságjogokért jogvédő és a K-Monitor korrupcióellenes szervezet azért fordul Áder János köztársasági elnökhöz, hogy tegyen eleget alkotmányos kötelességének, és ne írja alá a törvényt, hanem forduljon az Alkotmánybírósághoz.

KISOKOS: Adatigénylés az Európai Unió intézményeitől

Az Európai Unió intézményeinek, így például az Európai Parlament, a Tanács és a Bizottság munkájának eredményessége, valamint azok működésének alapvető feltétele, hogy azok a társadalom, a polgárok, vagyis általunk ellenőrizhetők legyenek. Az ellenőrizhetőség alapfeltétele a nyilvánosság. A nyitottság lehetővé teszi a polgárok számára, hogy még inkább részt vegyenek a döntéshozatali eljárásban és hozzájárul a demokrácia elveinek, és az alapvető jogok tiszteletben tartásának erősítéséhez. Ezért az EU intézményeinek birtokában lévő, általuk alkotott, illetve hozzájuk beérkező dokumentumok – meghatározott kivételektől eltekintve – mindenki számára megismerhetőek. Ebben a tájékoztatóban az adatigényléshez nyújtunk segítséget.

Fontos, hogy annak érdekében, hogy az EU-s intézmények elkerüljék a felesleges igényléseket és kérelmeket, számos nyilvános, kereshető adatbázis áll rendelkezésre. Ezeket a nyilvántartásokat az adott uniós intézmény honlapján tudod elérni.