Barion Pixel TASZ | Szólj bele!

Szólj bele!

A TASZ Romaprogramját kísérő Szólj bele! projekt célja roma vezetők, aktivisták képzése és mentorálása a részvételi jogokkal és az információszabadsággal kapcsolatban.

 A háttér

A TASZ Szólj bele! projektje jelenlegi vagy potenciális roma vezetőket – akik akár roma közösségekből, akár civil szervezetekből, akár cigány kisebbségi önkormányzatokból jönnek – arra képezi, inspirálja és segíti, hogy információszabadsághoz való jogukat és részvételi jogaikat gyakorolják. A TASZ segítségével az aktivisták képessé válnak arra, hogy a helyi vagy regionális döntéshozatali folyamatokra rálássanak és aktív részvételükkel és állandó figyelmükkel javítsanak helyzetükön, amivel a kevésbé hátrányos helyzetű többség szintjét érik el.

A projekt kiindulópontja az a feltételezés, hogy a fejlesztési források elosztásakor diszkriminálják azokat a településeket vagy településrészeket, ahol a cigányok a lakosság nagy többségét adják. A TASZ potenciális cigány vezetőket képez, igény szerint részükre a demokratikus részvételhez akciótervet készít, továbbá segít a döntéshozatali folyamatokba való bekapcsolódásban – akár még a döntés meghozatala előtti fázisban – vagy a már meghozott döntéseket nyomon követi. A képzésben résztvevők mivel helyismerettel rendelkeznek, és a képzés nyomán hatékony érdekérvényesítési technikákkal is fel tudnak lépni közösségük érdekében, amennyiben a források elosztásában hátrányos megkülönböztetést tapasztalnak.
 

 

 
 
 
A projekt maga
 
 
 
 
A TASZ munkatársai képzéseket szerveznek és tartanak, melyeken a résztvevők ismereteket szereznek:
  • a helyi önkormányzati döntéshozatali folyamatokról;
  • a döntés-hozatalhoz kapcsolódó információkhoz való hozzáférésről;
  • a döntés-hozatalban való részvételről;
  • a közérdekű adatokhoz való hozzáférésről általában.
 
A projektben résztvevők az egyes jogok gyakorlásához szükséges rövid írásos összefoglalókat és mintaleveleket kapnak.
 
A képzés során elsajátított ismereteket a valós életben alkalmazó résztvevők, részvételi és információs jogaik gyakorlásához jogi segítséget kapnak, valamint további alkalmakkal tapasztalatcserére és a tudásuk elmélyítésére is lehetőségük van.
 
Résztvevők
 
 
 
 
A TASZ Borsod-Abaúj-Zemplén megye és Szabolcs-Szatmár-Bereg megye 16 leghátrányosabb helyzetű kistérségének olyan településeiről keres résztvevőket, ahol a roma lakosság aránya eléri a 10%-ot és a helyi önkormányzat sikeresen pályázott az Új Magyarország Fejlesztési Terv keretében közoktatási és  településfejlesztési forrásokra.
 

 

 

Feliratkozás a várólistára Értesíteni fogunk, amikor a termék újra elérhető lesz. Kérjük add meg az emailcímedet.