Üdvözlendő elemek, kidolgozatlan koncepció – a kormány fogyatékosságügyi, intézménytelenítési stratégiájáról
A TASZ véleménye a Nemzeti Erőforrás Minisztérium által társadalmi vitára bocsátott „a fogyatékos személyek számára ápolást-gondozást nyújtó szociális intézményi férőhelyek kiváltásáról szóló, 2011-2041. évre elkészített Stratégia” című dokumentumról
A TASZ szerint a stratégia számos ponton előrelépést jelent az eddig napvilágot látott kormányzati szintű tervekhez képest, és üdvözlendő, hogy az alapelveket, a kitűzött célokat tekintve döntően megegyezik Magyarország nemzetközi vállalásaival és a modern szociálpolitika irányaival. Mindazonáltal aggályos, hogy a dokumentum különösen hosszú időtávra — 2041-ig — tervez, amelyen belül semmilyen részhatáridőt nem határoz meg, és a feladatok költségének felbecsülésére sem tesz kísérletet. A stratégia nem fejti ki az intézetek kiváltásának negatív oldalát, vagyis nem tesz említést az intézetekhez folyó fejlesztési források elapasztásának szükségességéről és az új lakók felvételének tiltásáról. Az új ellátórendszer egyes pontjai támogatásra érdemesek és újszerűek, de különösen aggályos és szakmailag megalapozatlan az 50 fős lakócentrumok kialakításának elképzelése. Ez az elképzelés sokkal inkább a meglévő intézmények további működtetésének veszélyét, mintsem a rendszer átalakításának esélyét jelenti.
A program célcsoportján belül nem került feltüntetésre a mentális zavarokkal élő személyek köre, ennek a hiányosságnak a pótlása a TASZ álláspontja szerint elengedhetetlen. A stratégia üdvözlendő módon ösztönzi, hogy a fogyatékos személyek a többségi társadalom által igénybe vett közszolgáltatásokat vegyék igénybe, de fontos lenne az is, hogy az intézmények kiváltásához ugyancsak szükséges nyílt munkaerő-piaci beilleszkedésről, valamint a gondnoksági rendszer megújításáról is konkrét célokat fogalmazzon meg.
A TASZ álláspontja szerint a stratégia több pontja üdvözlendő, újszerű és támogatásra érdemes. Azonban a dokumentum nem kellően kidolgozott, és számos kockázatot rejt magában. Ezért a TASZ azt javasolja, hogy a Kormány dolgozza át a stratégiát, valamint biztosítson legalább két hónapos társadalmi vitát annak véglegesítéséhez.
A TASZ véleményét (pdf) itt olvashatja el.