egyenlő. bátor. szabad.
Tudástár
Ezen az oldalon közérthető tájékoztatókat találsz, amelyek segítenek megismerni a jogaidat.
Először kattints arra a témára, ami érdekel, majd válassz az alkategóriák közül.
Adatvédelem
Aktivizmus, részvétel a közéletben
Drogfogyasztók jogai
Fogyatékos emberek jogai
Gyerekjogok
Hátrányos megkülönböztetés
Jogok a pszichiátrián
Jogok az egészségügyben
Jogok az oktatásban
Munkajog
Nők jogai
Sajtó- és szólásszabadság
Szociális ellátások
Tüntetés, tiltakozás
Választás és szavazás
Adatvédelem
Aktivizmus, részvétel a közéletben
Drogfogyasztók jogai
Fogyatékos emberek jogai
Gyerekjogok
Hátrányos megkülönböztetés
Jogok a pszichiátrián
Jogok az egészségügyben
Jogok az oktatásban
Munkajog
Nők jogai
Sajtó- és szólásszabadság
Szociális ellátások
Tüntetés, tiltakozás
Választás és szavazás
Válassz alkategóriát!
Hogyan férhetek hozzá közérdekű adatokhoz? – tájékoztató az információszabadságról
Az információszabadság a demokrácia egyik alapja, hiszen lehetővé teszi, hogy beleláthassunk az állami és helyi szervek működésébe. Tájékoztatónkban összefoglaltuk, hogyan férhetsz hozzá közérdekű és közérdekből nyilvános adatokhoz, és mi a teendő akkor, ha ezek kiadását megtagadják.
Így szólhatsz bele településed ügyeibe - tudnivalók helyi aktivistáknak
Ezt a tájékoztatót olyan polgároknak készítettük, akik szeretnének beleszólni településük ügyeinek alakításába. Leírjuk, hogyan tudhatsz meg többet a helyi közügyekről vagy az önkormányzat működéséről, hogyan szólhatsz bele a téged érintő döntésekbe, és mit tehetsz, ha mindezt megpróbálja ellehetetleníteni a hatalom.
Közérdekű adatigénylés
Ha első kézből szeretnél információt szerezni közügyekről, ha gyanús, hogy valamely állami szerv, hivatal, önkormányzat nem tartja tiszteletben mások jogait vagy törvényellenesen működik, vagy ha csak az állam működését szeretnéd jobban átlátni, akkor kérdezz!
Hogyan indulhatsz jelöltként az önkormányzati választáson?
A helyi közéletre nagy befolyást gyakorolnak az önkormányzati képviselők, hiszen részt vesznek a helyi képviselő-testület ülésein, jogszabályokat kezdeményezhetnek és más helyi döntéseket hozhatnak. Ebben a tájékoztatóban leírjuk, hogyan indulhatsz az önkormányzati választáson független jelöltként, és mire kell odafigyelned.
Környezeti per indítása
A perlés különösen erős környezetvédelmi eszköz, ugyanakkor egy környezeti per megindításához ügyvédre van szükség. Ha per indításán gondolkodsz, segítünk áttekinteni mire számíthatsz, miket érdemes előre megfontolnod, mik a lehetőségeid.
Környezeti közérdekű adatkérés
Mind az aarhusi nemzetközi egyezmény, mind a magyar környezetvédelmi törvény rögzíti a környezeti információ megismeréséhez való jogot. A környezetvédelmi cselekvés alapja az információ, ezért ha fel akarsz lépni egy zöld ügyben, először mindig tájékozódj!
Zöld
A környezetvédelmi ügyek sokszínűségéből fakadóan más-más eszközök vezethetnek eredményre a különböző esetekben. Számon kérnéd az önkormányzatot? Érdekelnek egy beruházás részletei? Elmondanád a véleményedet egy engedélyezési eljárásban? Történetekkel, eszközökkel és mintabeadványokkal segítünk!
Mintabeadványokkal segítünk fellépni a választókerületek jogellenes átrajzolása ellen
Ha egy egyéni választókerület formája szokatlan, vagy létszáma jelentősen eltér az átlagtól, és nincs megfelelően indokolva a döntés, felmerülhet a gyanú, hogy nem semleges településszerkezeti szempontok mentén lett meghatározva a térkép. Ezekben az esetekben az adott településen élő választópolgárként lehetőséged van bírósághoz fordulni.
Útmutató etikus hackereknek
Azok a jóindulatú hackerek, akik a köz érdekében tárnak fel hibákat állami vagy multinacionális cégek informatikai rendszereiben, sokszor büntetőeljárást kapnak köszönet helyett, hiába nincs bennük ártó szándék vagy haszonszerzési vágy. Ebben a tájékoztatóban adunk pár tanácsot, hogy etikus hackerként hogyan kerülheted el a feljelentést, illetve mit tehetsz azért, hogy ne csak a közvélemény, hanem a bíróság is elhiggye, hogy csak segíteni akartál.
Tudnivalók a közérdekű bejelentésről és a panaszról
Ha az állam működésével kapcsolatban visszásságot, például jogsértő eljárást, alapvető jogok sérelmét vagy korrupciót tapasztalsz, jogod van ezt jelezni, és ezért nem érhet semmilyen hátrány. Az ilyen jelzések panaszok vagy közérdekű bejelentések lehetnek. Tájékoztatónk segít, hogy biztosan jogszerűen járj el, amikor közérdekű bejelentést vagy panaszt teszel.
Adatigénylés az Európai Unió intézményeitől
Az Európai Unió intézményeinek, így például az Európai Parlament, a Tanács és a Bizottság munkájának eredményessége, valamint azok működésének alapvető feltétele, hogy azok a társadalom, a polgárok, vagyis általunk ellenőrizhetők legyenek. Az ellenőrizhetőség alapfeltétele a nyilvánosság. A nyitottság lehetővé teszi a polgárok számára, hogy még inkább részt vegyenek a döntéshozatali eljárásban és hozzájárul a demokrácia elveinek, és az alapvető jogok tiszteletben tartásának erősítéséhez. Ezért az EU intézményeinek birtokában lévő, általuk alkotott, illetve hozzájuk beérkező dokumentumok – meghatározott kivételektől eltekintve – mindenki számára megismerhetőek. Ebben a tájékoztatóban az adatigényléshez nyújtunk segítséget.
Fontos, hogy annak érdekében, hogy az EU-s intézmények elkerüljék a felesleges igényléseket és kérelmeket, számos nyilvános, kereshető adatbázis áll rendelkezésre. Ezeket a nyilvántartásokat az adott uniós intézmény honlapján tudod elérni.
Aktuális tartalmak
Sajátos nevelési igényű gyerekek szakértői bizottsági vizsgálata és intézményválasztás SNI-státusszal
Ez a tájékoztató azoknak a szülőknek szól, akiknek az óvodás vagy általános iskolás korú gyerekénél felmerült, vagy már be is igazolódott a sajátos nevelési igény (SNI) gyanúja. Összegyűjtöttük, hogy mikor lehet hasznos az SNI-státusz megállapítása, milyen lépései vannak a folyamatnak, és mit tehetsz azért, hogy ezt a folyamatot szülőként kísérd. Külön kitérünk az iskola és óvodaválasztás kérdéseire, és segítünk abban is, hogy felismerd, ha valami nem a jogszabályoknak megfelelően történik.
Tájékoztató a munkaviszony megszüntetéséről - felmondás, közös megegyezés
A munkaviszony megszüntetésével kapcsolatban merül fel a legtöbb jogvita a munkáltatók és a munkavállalóik között. Ebből a tájékoztatóból megtudhatod, hogy milyen szabályok vonatkoznak a munkaviszony megszüntetésére, ha te szeretnél felmondani vagy ha neked akarnak felmondani.
Családtámogatási ellátások (CSED, GYES, GYED, GYET)
Ebben tájékoztatóban azokról az anyagi támogatásokról írunk, amelyek a gyereket nevelőknek járnak. Ezek a csecsemőgondozási díj (CSED), a gyermekgondozási díj (GYED), a gyermekgondozást segítő ellátás (GYES) és a gyermeknevelési támogatás (GYET). Fontos, hogy ezek a támogatások nem egyszerre, hanem egymás után járnak és az összegük egyre csökken, ahogy a gyerek nő. Tájékoztatónkból kiderül, hogy kinek, mikor és mennyi ideig járnak ezek az ellátások, hogyan kell igényelni őket, és milyen egyéb szabályok vonatkoznak rájuk.
Jogaim a szülészeti ellátásban
A szülés és születés az anya és a születendő baba szempontjából is meghatározó esemény, melynek jelentőségét egyre több kutatás bizonyítja. Tájékoztatónkban a várandósgondozással, a szüléssel és a gyermekágyas időszakkal kapcsolatos legfontosabb szabályokat és iránymutatásokat gyűjtöttük össze. Gyakorlati tanácsokkal is igyekszünk segíteni, hogy az ellátás során végig érvényesíthesd a saját és kisbabád jogait, illetve érdekeit.