Barion Pixel TASZ | Tudástár

Hogyan tudom megszerezni a gyámügyi és egészségügyi irataimat?

Peres eljárásokhoz és más jogi ügyek intézéséhez gyakran van szükség hivatalos iratokra. A rólunk vagy szeretteinkről szóló hivatalos dokumentumokhoz jogunk van hozzáférni. Ebben a tájékoztatóban leírjuk, hogyan kérhetsz ki ilyen iratokat a gyámhivataloktól, a szociális intézményektől, az egészségügyi szolgáltatóktól és a bíróságoktól.

Tájékoztató egészségügyi dolgozóknak HIV-vel élők ellátásáról

Az alábbi tájékoztató főként egészségügyi dolgozóknak készült, abból a célból, hogy segítse az eligazodást a HIV-vel élők ellátása során. A szöveg a WHO ajánlásain, a hatályos jogszabályokon, szakmai dokumentumokon, valamint az Emberi Erőforrások Minisztériumának (ma már megszűnt, feladatait a Belügyminisztérium vette át) egészségügyi dolgozók számára készített tájékoztatóján alapszik.

Kábítószert fogyasztó betegek ellátása - adatvédelmi tájékoztató eü. dolgozók részére

Adatvédelmi szempontból járjuk körbe a kábítószerrel összefüggő eseteket, és a törvény adta lehetőségek és kötelezettségek alapján nyújtunk tanácsokat a döntések megkönnyítéséhez az egészségügyi dolgozók (orvosok, ápolók, mentősök) számára.

Egészségügyi dokumentáció – mihez van jogunk?

Egészségügyi ellátásunk során számos fontos adat keletkezik az állapotunkról és a kapott kezelésekről. Alapvető érdekünk, hogy ezeket az adatokat megismerhessük, ugyanakkor lehet, hogy nem szeretnénk, ha mások, akár a többi orvos láthassák őket. Ez a tájékoztató arról szól, hogy milyen jogok illetnek meg saját egészségügyi adataiddal kapcsolatban, és hogyan lehet elérni, hogy ezeket csak az láthassa, akiknek megengeded, illetve akiknek ehhez joguk van.

Tudnivalók az Elektronikus Egészségügyi Szolgáltatási Térről (EESZT)

Az Elektronikus Egészségügyi Szolgáltatási Tér (EESZT) elsődleges funkciója, hogy egészségügyi adataink, dokumentációink és vizsgálati eredményeink egy közös tárhelyre kerüljenek. Ennek legfőbb előnye, hogy a minket kezelő orvosok vagy éppen a minket kiszolgáló gyógyszerészek egy helyen megtalálják a számukra fontos információkat. Az alábbiakban betegjogi és adatvédelmi szemszögből ismertetjük az EESZT működését, illetve segítünk a használatában is.

Tájékoztató életkorhoz kötötten kötelező védőoltásokról

A kötelező védőoltásokat két csoportba sorolhatjuk: vannak életkorhoz kötötten kötelező védőoltások, illetve megbetegedési veszély miatti kötelező védőoltások. Ebben a tájékoztatóban az életkorhoz kötötten kötelező, vagyis a gyerekek számára kötelezően előírt védőoltásokkal foglalkozunk.

10 dolog, amit tudnod kell, ha a gyereked kórházba kerül

Szülőként bármikor kerülhetsz olyan helyzetbe, hogy a gyermeked kórházba kerül. Olvasd el a tájékoztatónkat és ismerd meg a jogaidat.

Életvégi döntések, orvosi kezelés visszautasítása

Súlyos és gyógyíthatatlan betegség vagy akár baleset miatt eljuthatunk arra a pontra, amikor már nem kívánunk több, a gyógyításra irányuló orvosi kezelést igénybe venni. Ilyenkor lehetőségünk van visszautasítani a kezelést. Döntésünket előzetes egészségügyi rendelkezésbe, vagy hétköznapi szóhasználatban élő végrendeletbe foglalhatjuk.

Aktuális tartalmak

Sajátos nevelési igényű gyerekek szakértői bizottsági vizsgálata és intézményválasztás SNI-státusszal

Ez a tájékoztató azoknak a szülőknek szól, akiknek az óvodás vagy általános iskolás korú gyerekénél felmerült, vagy már be is igazolódott a sajátos nevelési igény (SNI) gyanúja. Összegyűjtöttük, hogy mikor lehet hasznos az SNI-státusz megállapítása, milyen lépései vannak a folyamatnak, és mit tehetsz azért, hogy ezt a folyamatot szülőként kísérd. Külön kitérünk az iskola és óvodaválasztás kérdéseire, és segítünk abban is, hogy felismerd, ha valami nem a jogszabályoknak megfelelően történik.

Tájékoztató a munkaviszony megszüntetéséről - felmondás, közös megegyezés

A munkaviszony megszüntetésével kapcsolatban merül fel a legtöbb jogvita a munkáltatók és a munkavállalóik között. Ebből a tájékoztatóból megtudhatod, hogy milyen szabályok vonatkoznak a munkaviszony megszüntetésére, ha te szeretnél felmondani vagy ha neked akarnak felmondani.

Családtámogatási ellátások (CSED, GYES, GYED, GYET)

Ebben tájékoztatóban azokról az anyagi támogatásokról írunk, amelyek a gyereket nevelőknek járnak. Ezek a csecsemőgondozási díj (CSED), a gyermekgondozási díj (GYED), a gyermekgondozást segítő ellátás (GYES) és a gyermeknevelési támogatás (GYET). Fontos, hogy ezek a támogatások nem egyszerre, hanem egymás után járnak és az összegük egyre csökken, ahogy a gyerek nő. Tájékoztatónkból kiderül, hogy kinek, mikor és mennyi ideig járnak ezek az ellátások, hogyan kell igényelni őket, és milyen egyéb szabályok vonatkoznak rájuk.

Jogaim a szülészeti ellátásban

A szülés és születés az anya és a születendő baba szempontjából is meghatározó esemény, melynek jelentőségét egyre több kutatás bizonyítja. Tájékoztatónkban a várandósgondozással, a szüléssel és a gyermekágyas időszakkal kapcsolatos legfontosabb szabályokat és iránymutatásokat gyűjtöttük össze. Gyakorlati tanácsokkal is igyekszünk segíteni, hogy az ellátás során végig érvényesíthesd a saját és kisbabád jogait, illetve érdekeit.
Feliratkozás a várólistára Értesíteni fogunk, amikor a termék újra elérhető lesz. Kérjük add meg az emailcímedet.