Barion Pixel TASZ | Keresés

Kereső

Mit tehetek, hogy ne kapjak kéretlen kampányüzeneteket?

A jelöltek, pártok jogszerűen megszerezhetik nevedet és címedet, és megkereshetnek különféle kampányüzenetekkel. Bár a tájékozódás fontos ahhoz, hogy részt vehess a közéletben, ha nem szeretnél kampányüzeneteket kapni, letilthatod az adataidhoz való hozzáférést. Ebben a tájékoztatóban leírjuk, mit tehetsz, ha nem szeretnél kampányüzeneteket kapni valamelypárttól, jelölttől, vagy a kormánytól.

Így tudósíthatsz a választásokról újságíróként

A választási eljárás alapelve a nyilvánosság. A választási jogszabályok lehetővé teszik, hogy a sajtó munkatársai a szavazás napján végig jelen legyenek a szavazókörökben és a külképviseleti szavazóhelyeken, illetve a levélszavazatok megszámolását is figyelemmel kísérjék. Ebben a tájékoztatóban leírjuk, hogyan lehet tudósítani a választás napján a szavazásról, és mit tehetsz, ha visszaélést tapasztalsz.

Mit lehet tenni a voksturizmus ellen?

Voksturizmusnak nevezzük, amikor valaki azért létesít lakcímet egy településen, hogy ott szavazhasson, pedig semmi kapcsolódása a településhez. Így beleszólhat egy olyan választásba, amelynek következményei nem őt érintik. Akár fenyegetés, kényszer, akár anyagi ellenszolgáltatás hatására teszi ezt valaki, mindenképpen sérti a választási eljárási törvény alapelveit.  Az alábbi tájékoztatóban segítséget nyújtunk ahhoz, hogy milyen eszközökkel tudsz fellépni a voksturizmus ellen, ha a településeden hasonlót tapasztalsz.

Szavazás külföldről magyar állampolgárként

A magyar állampolgárok az országgyűlési választásokon és az európai parlamenti választásokon akkor is élhetnek a választójogukkal, ha éppen külföldön élnek / tartózkodnak a szavazás napján. Ennek kétféle módja lehetséges, a levélszavazás és a külképviseleti szavazás. Fontos, hogy másként szavazhat az, akinek van magyarországi lakcíme, és másként az, akinek nincs. Ebben a tájékoztatóban összeszedtük, ki és hogyan szavazhat külföldről.

Jelentkezés szavazatszámlálásra, tudnivalók szavazatszámlálóknak

A szavazatszámláló bizottság (szszb) a választás egyik legfontosabb szerve: más szervekkel együtt a választás tisztaságát és gördülékeny lebonyolítását garantálja. Az szszb tagjaként lehetőséged van arra, hogy az adott szavazókörben ügyelj a szabályok betartására, és leleplezd az esetleges visszaélési kísérleteket. Azaz ebből a pozícióból tehetsz a legtöbbet azért, hogy az adott szavazókörben garantálni tudd a választás tisztaságát.

Ajánlásgyűjtésre vonatkozó szabályok, fellépés az ajánlóívekkel való visszaélés ellen

Magyaroszágon a választásokon való induláshoz a jelölteknek (EP-választás esetén a pártoknak) ajánlásokat kell gyűjteniük. A választási iroda a szavazást megelőző 50. naptól, tehát a hivatalos kampányidőszak kezdetén adja át az ajánlóíveket a jelöltek vagy pártok részére. Innentől kezdve bárki gyűjthet az adott jelöltnek vagy pártnak ajánlásokat, a szabályok betartásával.
Feliratkozás a várólistára Értesíteni fogunk, amikor a termék újra elérhető lesz. Kérjük add meg az emailcímedet.