Barion Pixel TASZ | Keresés

Kereső

Mit tehetek, ha választási csalásra akarnak rávenni?

Jogod van eldönteni, hogy szeretnél-e elmenni szavazni vagy nem. Abba sem szólhat bele senki, hogy melyik pártra, jelöltre add le a szavazatod. Ha valaki mégis ezt tenné, megsérti a törvényt. Ennek ellenére gyakran előfordul, hogy jogellenes ígéretekkel, fenyegetéssel vagy pénzzel próbálják megvenni a szavazatokat. Ebben a tájékoztatóban leírjuk, mit tehetsz ilyenkor, hogy a szavazatod a tiéd maradhasson, és ne is kerülj bajba.

Mit tehetsz, ha választási csalást vagy visszaélést tapasztalsz?

Mindannyiunk érdeke, hogy minél tisztább választásokon dönthessünk az ország sorsáról. Ebben a tájékoztatóban összeszedtük, mi minősül választási csalásnak és visszaélésnek, és választópolgárként mit tehetsz, ha ilyesmivel találkozol a kampányban vagy a szavazás idején.

Mit tehetek, ha a munkáltatóm arra kényszerít, hogy egy jelölt mellett kampányoljak?

Kampányolásra kényszeríteni senkit sem lehet. Ha munkahelyeden arra kérnek, hogy munkaidőben aláírásokat gyűjts vagy másmilyen módon kampányolj egy párt vagy jelölt mellett, esetleg utasítanak, hogy kire szavazz, az sérti a választási eljárás egyik fontos alapelvét (az önkéntes részvétel elvét), tehát jogellenes. Ebben a tájékoztatóban leírjuk, hogy mit tehetsz ilyen helyzetekben.

Mit tehetek, ha az önkormányzati lap vagy a helyi kábeltévé kampányol?

A kampányidőszakban az önkormányzatoknak biztosítaniuk kell a választáson indulók esélyegyenlőségét a helyi újságban és tévében, ezzel segítve, hogy a választók tájékozott döntéshoz hozhassanak a választáson. Gyakran előfordul azonban, hogy a kiegyensúlyozottság sérül, és az önkormányzati média egy jelölt vagy párt mellett kampányol. Összeszedtük, hogy mit tehetsz ilyenkor.
Feliratkozás a várólistára Értesíteni fogunk, amikor a termék újra elérhető lesz. Kérjük add meg az emailcímedet.