A TASZ Egyenlőségprojektje a társadalom leghátrányosabb helyzetű csoportjainak állami diszkriminációja ellen, az esélyegyenlőségük megteremtéséért dolgozik. A Projekt a mélyszegénységben élő roma emberek, illetve a fogyatékossággal élők jogainak védelmére fókuszál. Partnerszervezeteink támogatásával kiállunk más sérülékeny csoportok, különösen a hajléktalan emberek, a menekültek, és az LMBTQI közösség tagjainak egyenlő jogaiért.
Egyenlőségprojekt
Kiknek segítünk elsősorban a munkánk során?
-
A mélyszegénységben, sokszor szegregáltan élő embereknek, közöttük is különösen a roma származású embereknek
-
A fogyatékossággal élő embereknek - ide értve a pszichoszociális
fogyatékossággal élőket is -, akik közül sokan intézetben élnek és gondnokság alatt állnak
Mely további csoportok jogaiért állunk ki?
-
Hajléktalan emberek
-
Menekültek, menedékkérők
-
A leszbikus, meleg, biszexuális, transznemű és queer (LMBTQ) közösség tagjai
Ezeket az embereket is rendszerszinten éri a hátrányos megkülönböztetés Magyarországon, de mivel az ő jogvédelmükkel partnerszervezeteink foglalkoznak, ezért elsődleges feladatunk e szervezetek támogatása.
Fő céljaink
-
Csökkenjen a szegénység miatti kirekesztés!
-
Szűnjön meg a fogyatékossággal és mélyszegénységben élő emberek elszigetelése a társadalomtól! Nőjön a társadalmi befogadás!
-
Az állami szervek, önkormányzatok ne különböztessék meg hátrányosan a sérülékeny csoportok tagjait! Az ilyen intézkedések fokozzák a társadalom előítéleteit is.
-
A sérülékeny csoportok tagjai legyenek képesek képviselni a saját jogaikat és érdekeiket!
Fő tevékenységeink - a fenti célokhoz kapcsolódóan
-
Ingyenes jogi tanácsadás
-
Stratégiai pereskedés - ingyenes jogi képviselet a kiválasztott ügyekben
-
Jogsértő rendeletek, gyakorlatok megtámadása az illetékes szervek előtt (kormányhivatal, alapvető jogok biztosa, Egyenlő Bánásmód Hatóság)
-
Jogszabályok, joggyakorlat véleményezése, tárgyalás a döntéshozókkal
-
Képzések, jogtudatosítás, közösségszervezés
-
A nyilvánosság tájékoztatása hátrányos helyzetű csoportokat érintő társadalmi problémákról
Stratégia
A projekt hosszútávú stratégia és éves munkaterv alapján dolgozik.
Jogi képviseletet csak olyan ügyekben tudunk nyújtani, amelyek a stratégiánkban szerepelnek.
Főként az alábbi ügyekben tudunk segítséget nyújtani:
- hátrányos megkülönböztetés a gyermekvédelemben (pl. amikor egy gyermeket azért vesznek el a szüleitől, mert szegénységben élnek)
- gondnokság megszüntetése (pl. amikor valaki szeretne kiköltözni az intézetből, de a gondnoka nem engedi. Vagy szeretne megházasodni, de ezt a gondnoka megakadályozza. Segítünk abban, hogy megszűnjön a gondnokság)
- fogyatékossággal élők, pszichiátriai betegek intézetében bekövetkezett jogsérelmek (pl. amikor valakit bántanak az intézetben vagy indokolatlanul lekötöznek a pszichiátrián)
- rasszista bűncselekmények (gyűlölet-bűncselekmények) áldozatainak képviselete (pl. amikor valakit megvernek azért, mert roma)
- diszkriminatív önkormányzati intézkedések áldozatainak képviselete (pl. amikor valaki azért nem kap az önkormányzattól szociális ellátást, mert nem rendezett a lakókörnyezete vagy nem használja rendeltetésszerűen a saját WC-jét)
- diszkriminatív rendőrségi, rendészeti intézkedések áldozatainak vagy szabálysértési eljárás alá vontak képviselete (pl. amikor egy településen csak roma embereket bírságolnak meg azért, mert nincs a biciklijükön lámpa)
- pszichiátriai betegeket ért jogsértések a zárt osztályon (pl. ha indokolatlanul tartják bent a zárt osztályon vagy indokolatlanul lekötözik a beteget)