Gondnokság - Szakmai tartalmak
A magyar kormány súlyosan és rendszerszinten sérti a fogyatékossággal élő polgárok döntési szabadságát és az önálló életvitelhez való jogát – állapítja meg az ENSZ Fogyatékossággal Élő Személyek Jogainak Bizottságának jelentése.
Bár a magyar állam már 2007-ben ratifikálta és nemzeti törvénybe iktatta a fogyatékossággal élő személyek jogairól szóló ENSZ egyezményt, az azóta tett intézkedések a gondnoksági rendszer és az intézményi ellátás átalakítására nem voltak hatékonyak.
A gondnokság alatt állómagyar állampolgárok elveszítik választójogukat. Ez a korlátozás ma 60 ezer embert érint. A 2012-től hatályos új Alaptörvény értelmében egyedi bírósági döntés révén határoznak arról, hogy egy nem teljesen cselekvőképes személynek lehet-e választójoga.
Videók
Az nlc és szakmai partnerünk, a Validity közös videóban mutatja be Pisti történetét, aki bebizonyította, hogy képes önállóan élni, aki megmutatta, hogy az intézményi elnyomás káros és traumatizáló, míg az önálló életvitel kialakítása kis segítséggel igazán méltó, önkiteljesedő életet tesz lehetővé. Ennél a történetnél semmi nem mutatja meg jobban, hogy mi a baj az intézménybe zárással és a gondnoksággal. Ezért küzdünk mi is a gondnokság ellen.
Hírek
- ENSZ javaslatok a fogyatékossággal élő emberek jogfosztása ellen már a nyelv sem akadály (2021. május 7.) Tovább >>
- A magyar kormányt nem hatották meg az ENSZ ajánlásai (2021. április 7.) Tovább >>
- Cselekvőképességet kizáró gondnokság kötelező felülvizsgálata (2021. február) Tovább >>
- A bíróságokon sem kapnak segítséget a jogaiktól megfosztott fogyatékossággal élő emberek (2021. január 22.) Tovább >>
- Kiemelkedően fontos döntést hozott a Kúria a gondoksági ügyek kapcsán (2020. december 2.) Tovább >>
- Így nehezítette meg az állam, hogy megvédd magad a rossz döntésektől (2020.június 12.) Tovább >>
- Súlyosan és rendszerszinten sérülnek a magyar fogyatékossággal élő emberek jogai az ENSZ szerint (2020. április 17.) Tovább >>
- Joghalál az új PTK-ban (2014. március 18.) Tovább >>
Blogok
- Hiába milliárdos, egy doboz üdítőt sem vehet meg
- Bántalmazás egy szociális otthonban: a gyámhivatal nem szeretné, hogy jogvédők segítsék az áldozatot
- Nem élhet valaki önállóan, ha mindenben helyette döntenek
- Lehet-e olyan, hogy valaki alkalmatlan a szavazásra?
- A kormánynak meg kell mondani, hogy mit tett a fogyatékossággal élő emberekért
- Hasznos tippek azoknak, akiknek gondot okoz egy hivatalos dokumentum aláírása
- Minden emberi találkozásban ott a forradalom lehetősége
- Olyan nincs, hogy jó intézet
- Megyünk vele, akár éjjel a kaszinóba is!
Kutatások
2021
- KISS Valéria, MALÉTH Anett, TŐKEY Balázs, HOFFMAN István, ZSILLE Katalin, DOMBROVSZKY Borbála: A gondoksági perek empirikus vizsgálata. Állam- és Jogtudomány, LXII. évfolyam, 2. szám, 84–114.
- PERLUSZ Andrea, CSERTI-SZAUER Csilla és SÁNDOR Anikó (szerk.): Fogyatékos emberek a 21. századi magyar társadalomban. Tanulmánykötet Bánfalvy Csaba tiszteletére. ELTE Bárczi Gusztáv Gyógypedagógiai Kar és A Gyógypedagógia Fejlesztéséért Alapítvány.
- JUHÁSZ Péter: A támogatott lakhatás koncepciója a támogatott döntéshozatal paradigmájának tükrében. In Serafin József (szerk.) Támogatott élet. Fogyatékos, pszichiátriai és szenvedélybeteg személyek társadalmi beilleszkedése, lakhatása. Baptista Egyházi Szociális Módszertani Központ, 79-94.
2020
- HOFFMAN István, GULYA Fruzsina, TŐKEY, Balázs: A nagykorúak cselekvőképességének korlátozása-hazai jogi keretek és az azzal kapcsolatos főbb adatok. Készült a OTKA FK132513 „Nagykorúak cselekvőképességének korlátozása” és az OTKA K132713 „Az alapjogi jogalanyiság kutatása” című kutatás keretében
- MÉHES Barbara: „Súlyosan és rendszerszinten sérülnek a fogyatékossággal élő személyek jogai” – AZ ENSZ Magyarországgal kapcsolatos rendkívüli vizsgálata és megállapításai. Fundamentum, 4. szám 79-93.
- NAGY-NÁDASDI Anita Rozália: Az anti-diszkrimináció, törvény előtti egyenlőség és az önálló életvitel Magyarországon. Mozgáskorlátozottak Egyesületeinek Országos Szövetsége. Visegrad Fund.
2019
- Fogyatékosság és Társadalom gondnokságról szóló 2019/2 tematikus száma. ELTE Bárczi Gusztáv Gyógypedagógiai Kar.
- BOROS Ilona, SZEGI Péter György: Gondnoksági perekben tapasztalt visszásságok, a jogalkalmazás egységességének hiánya. Acta Humana, 7 (3), 7-24.
- FIALA János: A cselekvőképesség szabályozásának eltérő megközelítései az új Ptk. vitája során. In Gárdos-Orosz Fruzsina és Menyhárd Attila (szerk.), Az új Polgári Törvénykönyv első öt éve. Társadalomtudományi Kutatóközpont Jogtudományi Intézet, 57-69.
- M. BALÁZS Ágnes: „Korlátozott belátási képesség – még mindig természetes, hogy kizáró ok?” Közjogi Szemle,12. évf. 2. sz. 36-43.
2018
- GAZSI Adrienn: Jogi inkonzisztencia vizsgálat I. Szaktanulmány. Fogyatékos Személyek Esélyegyenlőségéért Közhasznú Nonprofit Kft.
- KISS Valéria: A cselekvőképesség szabályozásának társadalmi hatásai. Szeibert Orsolya (szerk.), Család és családtagok: Jogági tükröződések. ELTE Eötvös Kiadó, 279–296.
2016
- Az alapvető jogok biztosának AJB 2709/2016. számú jelentése a gondnoksági rendszer vizsgálatáról
- GAZSI Adrienn: A támogatott döntéshozatal elve és gyakorlata „Az értelmi sérült emberek igazságszolgáltatáshoz való hatékony hozzáférése biztosításának elősegítése” nemzetközi projekt, valamint a hazai szabályozás tükrében. Esély, 2. szám, 62-92.
- HALMOS Szilvia: A fogyatékosság orvosi és társadalmi modelljének szintézise, különösen a munkajog területén. Doktori értekezés.
- FIALA János: Tézisek – reconstructing personhood: legal capacity of persons with disabilities. Doktori értekezés tézisei.
2015 és korábban
- GURBAI Sándor: A gondnokság alá helyezett személyek választójoga a nemzetközi jog, az európai regionális jog és a komparatív közjog tükrében. Doktori értekezés.
- GURBAI Sándor: A gondnokság alá helyezett, fogyatékossággal élõ személyek választójogi szabályozásának anomáliái és egy megoldási javaslat. A felelet kérdései között. Fogyatékosságtudomány Magyarországon. ELTE Bárczi Gusztáv Gyógypedagógiai Kar, 107-118.
- BODNÁR Eszter: A választójog alapjogi tartalma és korlátai. HVG-Orac Kiadó.(2014)
- GURBAI Sándor: A Bizottság aggodalmát fejezi ki: ENSZ ajánlások a magyar kormány számára a fogyatékossággal élő személyek jogait illetően. Esély 2012/6. 108–117. (2012)
- FIALA János: A fogyatékossággal élő személyek választójogának kérdései a Kiss Alajos kontra Magyarország döntés tükrében. Fundamentum, 3. szám, 109-117. (2010)
- VERDES Tamás: A láthatatlan cenzus. Fundamentum, 3. szám, 97-106. (2010)
- GOMBOS Gábor, HOFFMAN István, KÖNCZEI György, NAGY Zita, SZABÓ Gyula: A támogatott döntéshozatal elmélete és gyakorlata. Jegyzet. ELTE Bárczi Gusztáv Gyógypedagógiai Kar. (2009)
- VERDES Tamás, Jogok a jóléti présben – a cselekvőképtelenség és értelmi fogyatékosság problematikájához a rendszerváltás utáni Magyarországon. In BASS László (szerk.), Amit tudunk és amit nem… az értelmi fogyatékos emberek helyzetéről Magyarországon, Kézenfogva Alapítvány, 133-156. (2008)
- VERDES Tamás, TÓTH Marcell: A gondnoksági rendszer társadalmi funkcióiról. ‘A per tárgya. Gondnokság alá helyezett személyek társadalmi kirekesztődésének mozgásformái a rendszerváltás utáni Magyarországon’ című könyv (ELTE Eötvös Kiadó, 2010) főbb állításainak tömör összefoglalása.(2008)
- FRIDLI Judit, Egészségügyi önrendelkezés – korlátok között. Fundamentum, 1. szám, 103-114.(2001)
- DÓSA Ágnes: A nem teljesen cselekvőképes személyek jogai: rugalmasabb szabályozás felé. Fundamentum, 2. szám, 83-90.(2000)
Képzési módszertanok
- Képzési program hivatásos gondnokok hivatásos támogatóvá történő átképzéséhez c. 22 órás képzéshez
- ÉFOÉSZ: Támogatott döntéshozatal. Módszertani útmutató és feladatok
- AJUPID
- Életúttervezés
- Kézenfogva Alapítvány: Különleges életek. Életúttal kapcsolatos kérdések és válaszok fogyatékos gyermeket nevelő családok számára
MONDO
A MONDO egy kártyajáték, amelyet a TASZ a Csillagház Általános Iskola pedagógusaival fejlesztett ki, hogy a fogyatékossággal élő gyerekek felismerjék, ha jogaikat korlátozzák. A játék témái azonban minden gyerek számára fontosak és hasznosak.
A kártyapakli gyerekeknek és felnőtteknek is segítséget nyújt a fogyatékos emberek jogaival kapcsolatos társadalmi tudatosság növelésében és a jogsértések megelőzésében. Tovább>>
Blogjaink a témában: