Barion Pixel TASZ | Öt év alatt megduplázódott az új HIV-fertőzések száma Magyarországon

Öt év alatt megduplázódott az új HIV-fertőzések száma Magyarországon

Újabb egy év telt el úgy, hogy Magyarországnak továbbra sincs AIDS stratégiája, miközben az elmúlt 5 évben megduplázódott az új HIV-fertőzések száma: míg 2007-ben 119 esetet regisztráltak, addig 2012 első 6 hónapjában 116, 2012. szeptember 30-ig pedig már 166 új eset volt. Idén tehát már szeptember végén meghaladtuk a tavaly egész évben regisztrált 162 új fertőzés számát.

AIDS stratégiánk 2010 óta nincs, miközben a kormány már tavaly december elsején, az AIDS világnapján is arról beszélt, hogy kidolgozott egy stratégiát a 2011. és 2015. közötti időszakra, melynek célja az új HIV fertőzések számának csökkentése. Később erről azt állították, hogy csak egy tervezet volt.

A friss adatokból az is látszik, hogy az új fertőzések számának növekedésével párhuzamosan stagnál a szűrések száma: hazánkban évente nagyságrendileg 80 ezer tesztet végeznek, amivel az EU-ban és a környező országok között is az utolsók közt kullogunk. Magyarországon ugyanakkor jogszabály biztosítja mindenki számára az anonim, önkéntes és ingyenes szűrés lehetőségét.

A nemzetközi tapasztalatok azt mutatják, hogy felvilágosító, tájékoztató kampányokkal lehet javítani a tudatosságot, nálunk azonban a Nemzeti AIDS Bizottság sem tölti be szerepét. A testület, amelynek feladata lenne a stratégia elkészítése, illetve a HIV/AIDS elleni küzdelem koordinálása, 2011-ben ülésezett utoljára, idén a prevencióval foglalkozó, így az állami feladatokat végrehajtó civil szervezetek sem kaptak költségvetési támogatást.   

Görögország és Románia példái tanulságul kéne hogy szolgáljanak a hazai politikai döntéshozók számára: a tűcsereprogramok támogatásának megszűnése robbanásszerű HIV-járványhoz vezetett az intravénás szerhasználók körében. A koncentrált, tehát egy népességcsoporton belüli magas fertőzöttség pedig egyenes út az általános járványhoz, mint ahogy az Ukrajnában vagy Oroszországban is megtörtént. Görögországban 2010. és 2011. között 1450 százalékkal nőtt a HIV-fertőzöttek száma, Romániában ugyanebben az időszakban 920 százalékos növekedést regisztráltak (forrás: EMCDDA – European Monitoring Centre for Drugs and Drug Addiction).

Magyarországon közben nő az AIDS megbetegedések száma: 2012. szeptember 30-ig 33 új esetet, míg tavaly egész évben 32 új esetet regisztráltak. Az adatokból az következik, hogy a fertőzöttek későn kerülnek gondozásba, azaz magas az aránya azoknak, akik nem is tudják pozitív státuszukat. Optimista álláspont szerint ez az arány 50-50 százalék, ami legkevesebb 2000 nem diagnosztizált embert jelent, de ez az arány lehet akár 30-70 százalék is, ami 4500-5000 nem diagnosztizált HIV-vel élőt jelenthet.

A hazai adatok még nem tekinthetőek robbanásszerűnek, sem járványnak, de nagyon közel járunk hozzá, főleg ha az egészségügyi kormányzat, csak úgy, mint az elmúlt 10 évben, továbbra is elbagatellizálja a hazai HIV/AIDS kérdést. Az sem elég tehát, ha a stratégiát megalkotják, azt meg is kell valósítani. Az, hogy ma még alacsony fertőzöttségű országnak számítunk, nem jelenti azt, hogy hátradőlhetünk, a járvány megelőzéséért komoly lépéseket kell tenni. A célunk egyértelmű: megőrzini Magyarország alacsony fertőzöttségű státuszát, tehát az új fertőzések számát a lehető legalacsonyabban tartani” – mondta Bagyinszky Ferenc, a TASZ HIV/AIDS Program vezetője.

Feliratkozás a várólistára Értesíteni fogunk, amikor a termék újra elérhető lesz. Kérjük add meg az emailcímedet.