A Velencei Bizottsággal, az EBESZ-szel és magyar választási szervekkel közösen megvitattuk a választások tanulságait
December 12-én félnapos kerekasztal-beszélgetésre kaptunk meghívást, amelyen a Velencei Bizottság munkatársaival, a Nemzeti Választási Iroda (NVI) és a Nemzeti Választási Bizottság (NVB) vezetőivel, valamint a tavaszi választást és népszavazást megfigyelő EBESZ képviselőjével, tekintettük át a választások tanulságait.
A rövid előadások kitértek:
-
a magyar választások technikai lebonyolítására, és a folyamatban lévő választási informatikai fejlesztésekre;
-
a jogorvoslatok és a jogorvoslati rendszer főbb kérdéseire; illetve
-
a választási szervek működésére.
A TASZ részéről, Döbrentey Dániel, a TASZ választási jogi programjának koordinátora tartott előadást, amelyben tíz téma mentén értékelte a választásokat. Az előadás röviden bemutatta azt a környezetet, amiben a választás és a népszavazás zajlott:
-
választások alatt veszélyhelyzet volt hatályban,
-
rendkívül egyenlőtlen versenyfeltételek mellett zajlott a kampány, ahol a kormány, a kormánypártok és az állam közötti határ elmosódott;
-
a választókerületek határai jogsértően kerültek megállapításra;
-
a kampány és az adatvédelem területén is felmerültek visszásságok;
-
a jogorvoslati rendszerben számottevő problémák mutatkoztak (pl. a választás napján történt visszaélésekkel szemben: szavazatvásárlás ellen jogi úton nem lehet eredményesen fellépni);
-
egyes fogyatékkal élő választópolgárok nem élhettek választójogukkal;
-
a nemzetiségi választási rendszert a strasbourgi emberi jogi bíróság jogellenesnek találta;
-
a levélben szavazás diszkriminatív volt.
A fennálló problémák ellenére azonban a választás technikailag magas színvonalon került lebonyolításra, és az NVI több informatikai fejlesztése is segítette a választások tisztaságának megőrzését.
Az előadás során továbbá említésre került, hogy a közbizalom ellentmondásos képet fest: míg az idei évben nem keltek szárnyra központilag szervezett választási visszaélésről szóló teóriák és az eredményeket nem kérdőjelezte meg a közvélemény, addig egy kutatás szerint ma már csak a polgárok fele gondolja azt, hogy választásokon leválthatóak a jelenlegi kormánypártok.
Bízunk benne, hogy a jövőben is közösen gondolkodhatunk a hazai és nemzetközi szereplőkkel a magyar választásokat érintő legfontosabb kérdésekről.