Kommunikálta a Parlamentből kitiltott újságírók ügyét a strasbourgi bíróság

2016 novemberében fordultunk a strasbourgi székhelyű Emberi Jogok Európai Bíróságához (EJEB) annak a hat újságírónak az ügyében, akiket hónapokra kitiltott a Parlament épületéből Kövér László, az Országgyűlés elnöke. Április elején kommunikálta az ügyet az EJEB a magyar kormány felé, amivel érdemi szakaszba jutott az ügy.

Azt kértük az EJEB-től, hogy mondja ki, hogy a sajtószabadságot és a tisztességes eljáráshoz való jogot sértette a házelnök döntése. A kormánynak küldött levélben az EJEB éppen ezekben a témákban tett fel kérdéseket. Most a magyar kormányon a sor, hogy igazolja, a házelnök gyakorlata, miszerint kitiltja az általa felállított nagyon szigorú szabályokat be nem tartó újságírókat a Parlamentből, nem sérti az Emberi Jogok Európai Egyezményét. Külön kell válaszolni arra a kérdésre, hogy a kitiltás sértette-e az újságírók jogát, hogy tájékoztassanak közérdekű információkról, és hogy a döntéssel kapcsolatos jogorvoslat hiánya - vagyis hogy semmilyen más szervhez nem lehetett a házelnöki döntéssel kapcsolatban fordulni - sérti-e az Egyezményt. A kormánynak júliusig van ideje megválaszolni a kérdéseket, ezután az újságírók jogi képviseletét ellátó TASZ reagál ezekre az érvekre. Végül dönt a bíróság, várhatóan jövőre.

Az eljárásban dr. Hüttl Tivadar, a TASZ jogsegély-szolgálatának vezetője képviseli Mándli Ivánt, Bakró-Nagy Ferencet, Fábián Tamást, Fekete Norbertet, Kaufmann Balázst és Kovács Klárát.

Megosztás

Kapcsolódó hírek

Megint garázdaságnak ítélte a bíróság a politikai véleménynyilvánítást

Újabb alapjogsértő ítélet született ma Komáromy Gergely és Kiripolszky Csongor szabálysértési ügyében. A bíróság személyenként 30 000 forint pénzbírság megfizetésére kötelezte ügyfeleinket, mert az ítélet szerint garázdaságot követtek el. Az ítélet ellen fellebezünk.

Ahmed és Charlie vagyok

A Charlie Hebdo szerkesztőségében történt mészárlás, a rendőrök meggyilkolása és a túszok kivégzése minden emberi mérce szerint aljas és elfogadhatatlan. Nincsen de. A düh hevében úgy döntetni, hogy feladjuk a nyugati típusú demokráciák meghatározó értékeit nem önvédelem, hanem önpusztítás.

 

A komment kinyírása

Az Alkotmánybíróság ma nyilvánosságra hozott határozata szerint a honlapján kommentek közzétételét lehetővé tevő tartalomszolgáltató akkor is felelősséggel tartozik a mások jogait sértő kommentek miatt, ha nem is volt tudomása a jogsértő tartalomról, de még akkor is, ha a sértett kívánságára azt azonnal el is távolította. A TASZ szerint az Alkotmánybíróság döntése aránytalanul nagy visszatartó hatással fog járni az interneten zajló, ma még élénk közéleti vitákra nézve.