Nemzetközi összefogás a művi meddővé tétel tervezett szigorítása ellen
Külföldi civil szervezetek is osztják a magyar jogvédő szervezetek (Nők a Nőkért az Erőszak Ellen, a Női Érdek, a Patent Jogvédő Egyesület, a Születésház Egyesület és a Társaság a Szabadságjogokért) felháborodását a művi meddővé tétel szabályainak szigorítása kapcsán.
Közös álláspontunk szerint a tervezett változtatás súlyosan sérti az önrendelkezési és a magánélethez való jogot, mivel indokolatlanul szól bele a családtervezési kérdésekbe. Az elérni kívánt cél ismételten a születések számának növekedése.
A közigazgatási és igazságügyi miniszter által – a KDNP-s kezdeményezésnek megfelelően – benyújtott javaslat szerint csak a negyven évnél idősebb vagy a három, vér szerinti gyermekkel rendelkező felnőttek kérhetnék családtervezési célból a nemző-, illetve fogamzásképességet megakadályozó művi meddővé tételt. 2005-ben egy Alkotmánybírósági határozat megsemmisített már egy ehhez hasonló korlátozást: kimondva, hogy az önrendelkezést, tehát a vállalt gyerekek számáról való döntést nem lehet korlátozni népesedéspolitikai vagy más absztrakt, egészségvédelmi célokkal. Fontos megjegyezni, hogy az akkori szabályozás is a legszigorúbbak közé számított Európában; a jelenleg bevezetni kívánt szabályozás még a korábbinál is kevesebb teret hagyna a választási szabadságnak.
Álláspontunk szerint az önrendelkezési, illetve magánélethez való jog sérelmét jelenti a művi meddővé tétel választási lehetőségének egy előre meghatározott gyermekszámhoz, illetve életkorhoz kötése. A jelenlegi törvény ráadásul – értékelve a beavatkozás súlyát, illetve a nők számára gyakorlati visszafordíthatatlanságát – komoly garanciákat tartalmaz: külön, mindenre kiterjedő tájékoztatást ír elő, valamint kétszer hat, illetve 26 év felett kétszer három hónapos várakozási időt ír elő. A cél tehát a szabad, tájékozott beleegyezésen alapuló, biztonságos beavatkozás biztosítása volna. Az nők elleni diszkriminációról szóló, CEDAW Egyezmény is kiemeli: „(…) az Államok kötelesek biztosítani azonos jogokat arra, hogy [a nők] szabadon és felelősen dönthessenek gyermekeik számáról és a gyermekszülések közé eső időközről, valamint hogy hozzájussanak mindahhoz a tájékoztatáshoz, oktatáshoz és eszközökhöz, amelyek lehetővé teszik számukra az említett jogok gyakorlását.” A szülész-nőgyógyászok nemzetközi szövetsége pedig kijelenti, hogy a gyermekek számától függetlenül kell elérhetővé tenni minden nagykorú személy számára a művi meddővé tételt.
A TASZ korábban megküldte véleményét, most pedig ismételten levélben kértük az országgyűlési képviselőket, hogy a záróvitán szólaljanak fel a tervezett szigorítás elfogadásának megakadályozása érdekében. Korábban petíciót is készítettünk, amelyen állampolgárok aláírását gyűjtöttük tiltakozásul a magánéletükbe beavatkozó rendelkezés ellen.
A Társaság a Szabadságjogokért kezdeményezésére nemzetközi szervezetek jelezték aláírásukkal, hogy a családtervezési döntéseknek az érintettek befolyástól mentes, szabad elhatározásán kell alapulniuk, az államnak pedig kötelessége ezt tiszteletben tartani. Nyílt levelünket 33 szervezet írta alá, ezzel is kifejezve, hogy nem elfogadható, ha az állam önrendelkezési jogot sértő módon szól bele az állampolgárok magánéleti és családtervezési kérdéseibe.