Spamel a Fidesz, lép a hatóság?
Sokan fordultak a TASZ-hoz azzal, hogy a Fidesz leállíthatatlanul küldözgeti e-mailjeit olyanoknak, akik soha nem adták meg elérhetőségüket a pártnak. A Nemzeti Adatvédelmi és Információszabadság Hatóság is tud a feltételezhető jogsértésről, így elvárható lenne, hogy független szervként hatékonyan fellépjen ez ellen. A panaszok számáról és a Hatóság eddig megtett intézkedéseiről adatigénylésben tájékozódott a TASZ.
Egy felháborodott nő fordult először a TASZ jogsegélyszolgálatához, hogy a rezsicsökkentéses aláírásgyűjtés óta napi szinten kap e-maileket a Fidesztől, pedig nem is írt alá semmit. Minden ilyen e-mail után felszólította a Fideszt, hogy ne küldjenek több levelet, akik ahelyett, hogy a kérésének eleget tettek volna, minden alkalommal újabb politikai hirdetést küldtek neki. Mások a békemenetre kaptak kéretlenül meghívást, és olyanok is akadtak, akik levelében ez állt: "Egységben az erő, egy a tábor, egy a zászló. Csak a Fidesz!" Újabban pedig már a Fideszt támogató rendezvényre hívó sms-t is kapnak olyanok, akik megtiltották a mobilszolgáltatóknak, hogy számukat ilyen célra kiadják.
A kampányidőszak vége felé egyre több ehhez hasonló történet fut be a TASZ-hoz, ezért úgy döntöttünk, hogy az ilyen típusú jogsértésekre felállított hatóság eljárását vizsgáljuk meg, hogy kiderüljön, mennyire biztosít hatékony védelmet a kormánypárt jogsértésével szemben.
Az adatvédelemért felelős hatósághoz intézett kérdéseink arra irányultak, hogy hány ilyen bejelentés érkezett hozzá, milyen intézkedéseket tett eddig, és hogy ezeknek volt-e már bármi eredménye. Ha a kérdéseinkre választ kapunk, az nemcsak az adott ügyről, hanem a hatóság függetlenségéről is sokat el fog árulni.