TASZ siker: felmentették Dopemant!
Nem követett el garázdaságot Dopeman, a Társaság a Szabadságjogokért (TASZ) ügyfele, amikor belerúgott a ledöntött Orbán-szobor fejébe – mondta ki a bíróság első fokon. A bűncselekmény tényállási elemei közül egyik sem valósult meg. A TASZ üdvözli a szólásszabadságot nem korlátozó ítéletet.
2013. október 23-án Pityinger László rapper, ismertebb nevén Dopeman, a Szolidaritás politikai demonstrációjának műsorvezetője volt. Az eseményen a tömeg jelképesen ledöntötte a miniszterelnök hungarocellből készült szobrát, aminek levágott fejébe Dopeman belerúgott.
A mai bírósági ítélet kimondta, hogy a cselekmény nem volt erőszakos és kihívóan közösségellenes sem, hanem egy politikai performanszot követő, spontán tett volt. Nem történt tudatos és nyílt szembehelyezkedés a közösségi normákkal, és a cselekmény nem alkalmas riadalomkeltésre és megbotránkoztatásra. Bár a feljelentők és tanúk arról számoltak be, hogy őket felháborította és megijesztette a rapper tette, ők arról csak közvetetetten a médián keresztül értesültek, és személyes szimpátiájuk befolyásolta őket. Abban az esetben, ha a tévében látott cselekmény miatt is garázdaságot állapíthatna meg a bíróság, az túlságosan kitágítaná a bűntetőjog kereteit. A bűntetőjog a végső eszköz a legveszélyesebb cselekmények szankcionálására egy társadalomban. A TASZ szerint nyilvánvaló, hogy a rapper tette nem ilyen. Az ügyész fellebbezett, így a per másodfokon folytatódik.
A politikai vélemény kifejezése, ha az mások jogait nem sérti, nem lehet bűncselekmény. Akkor sem, ha az ország vezetője áll a kritika célkeresztjében. Egy demokratikus társadalomban az olyan véleményeknek is helye van, amelyeket egyesek taszítónak vagy felháborítónak tartanak. Örömteli, hogy a bíróság osztotta a védelem azon álláspontját, hogy a büntetőjogi felelősség megállapításához szükséges tényállási elemeket nem szabad túlzottan kiterjesztően értelmezni.
Dopemant dr. Hüttl Tivadar a TASZ Jogsegélyszolgálatának vezetője képviselte.