Miklós pár éve rekeszizomsérvvel került kórházba. A műtét miatt elvileg mindössze egy napot kell kórházban tölteni, a felépülés gyors, és csak minimális fájdalommal jár. Mielőtt a sérvet kezelhették volna az orvosok Miklós gyulladásban lévő beleit műtötték meg. Ez a beavatkozás gyorsan és jól sikerült, mindenki megnyugodott. De hiába engedték haza az orvosok Miklóst, ő fokozatosan egyre rosszabbul lett, végül a fájdalomtól már képtelen volt járni, a munkahelyére sem tudott bemenni. Négy hónap kellett hozzá, hogy egy vizsgálaton végre kiderüljön, hogy Miklós sterilnek hitt infúziójába egy olyan baktérium került, ami komoly szövődményekkel járt.
Ez csak egy, a számos történet közül, amit 2017-es felhívásunkra megosztottak velünk a kórházi fertőzésben érintettek. Néhány történetből videót is készítettünk, hogy felhívjuk a figyelmet arra, hogy évente többen halnak meg kórházi fertőzésben, mint autóbalesetben.
Évek óta foglalkozunk már a kórházi fertőzések témájával. Azt szeretnénk elérni, hogy vizsgálják ki a kórházi fertőzéses eseteket. Hogy lehet az, hogy tömegek fertőződnek meg a kórházakban, mégsem változik semmi? 2017-ben a panaszok beküldésével rámutattunk: az állami szervek felelőssége, hogy fellépjenek a szabálytalanul működő kórházakkal szemben.
Kampányunkat 2018-ban is folytattuk, amikor kórházak előtt jogi tanácsadást adtunk, és petíciót indítottunk azért, hogy hozzák nyilvánosságra a kórházi fertőzések adatait, intézményekre lebontva, közérthető formában. A mostani jelentések ugyanis a szakmának, és nem a nagyközönségnek szólnak, így lehetetlen valós képet kapni a fertőzések alakulásáról.
Javaslatokat is küldtünk az NNK-nak arról, hogy szerintük hogyan és mit lenne érdemes a kórházi fertőzésekről kommunikálni. „A betegeket nemcsak a számok érdeklik, hanem az is, hogy végtére is mik ezek a kórházi fertőzések, mit kell tudni róluk, mennyi az esély, hogy meggyógyulnak, ha elkapták, és ők maguk mit tehetnek ellenük” – mondta Asbóth Márton, Magánszféra projektünk vezetője. „Bízunk benne, hogy az NNK-ban nyitott fülekre találnak a javaslataink és hamarosan hiteles, közérthető információk lesznek elérhetők a kórházi fertőzésekről” – tette hozzá.
A kampányok mellett a bíróságon is küzdöttünk azért, hogy ráirányítsuk a figyelmet a problémára. Évekig pereltük az EMMI-t, hogy hozzák nyilvánosságra a kórházi fertőzéses adatokat. A Kúria 2019-ben döntött úgy, hogy a minisztériumnak át kell adnia a fertőzésekre vonatkozó statisztikákat.