egyenlő. bátor. szabad.
Tudástár
Ezen az oldalon közérthető tájékoztatókat találsz, amelyek segítenek megismerni a jogaidat.
Először kattints arra a témára, ami érdekel, majd válassz az alkategóriák közül.
Gyerekjogok
Nők jogai
Hátrányos megkülönböztetés
Fogyatékos emberek jogai
Jogok a pszichiátrián
Jogok az egészségügyben
Jogok az oktatásban
Munkajog
Szociális ellátások
Tüntetés, tiltakozás
Sajtó- és szólásszabadság
Választás és szavazás
Aktivizmus, részvétel a közéletben
Drogfogyasztók jogai
Adatvédelem
Gyerekjogok
Nők jogai
Hátrányos megkülönböztetés
Fogyatékos emberek jogai
Jogok a pszichiátrián
Jogok az egészségügyben
Jogok az oktatásban
Munkajog
Szociális ellátások
Tüntetés, tiltakozás
Sajtó- és szólásszabadság
Választás és szavazás
Aktivizmus, részvétel a közéletben
Drogfogyasztók jogai
Adatvédelem
Válassz alkategóriát!
Mit tehetek, ha választási csalásra akarnak rávenni?
Jogod van eldönteni, hogy szeretnél-e elmenni szavazni vagy nem. Abba sem szólhat bele senki, hogy melyik pártra, jelöltre add le a szavazatod. Ha valaki mégis ezt tenné, megsérti a törvényt. Ennek ellenére gyakran előfordul, hogy jogellenes ígéretekkel, fenyegetéssel vagy pénzzel próbálják megvenni a szavazatokat. Ebben a tájékoztatóban leírjuk, mit tehetsz ilyenkor, hogy a szavazatod a tiéd maradhasson, és ne is kerülj bajba.
Mit tehetek, hogy ne kapjak kéretlen kampányüzeneteket?
A jelöltek, pártok jogszerűen megszerezhetik nevedet és címedet, és megkereshetnek különféle kampányüzenetekkel. Bár a tájékozódás fontos ahhoz, hogy részt vehess a közéletben, ha nem szeretnél kampányüzeneteket kapni, letilthatod az adataidhoz való hozzáférést. Ebben a tájékoztatóban leírjuk, mit tehetsz, ha nem szeretnél kampányüzeneteket kapni valamelypárttól, jelölttől, vagy a kormánytól.
Így tudósíthatsz a választásokról újságíróként
A választási eljárás alapelve a nyilvánosság. A választási jogszabályok lehetővé teszik, hogy a sajtó munkatársai a szavazás napján végig jelen legyenek a szavazókörökben és a külképviseleti szavazóhelyeken, illetve a levélszavazatok megszámolását is figyelemmel kísérjék. Ebben a tájékoztatóban leírjuk, hogyan lehet tudósítani a választás napján a szavazásról, és mit tehetsz, ha visszaélést tapasztalsz.
Mit lehet tenni a voksturizmus ellen?
Voksturizmusnak nevezzük, amikor valaki azért létesít lakcímet egy településen, hogy ott szavazhasson, pedig semmi kapcsolódása a településhez. Így beleszólhat egy olyan választásba, amelynek következményei nem őt érintik. Akár fenyegetés, kényszer, akár anyagi ellenszolgáltatás hatására teszi ezt valaki, mindenképpen sérti a választási eljárási törvény alapelveit. Az alábbi tájékoztatóban segítséget nyújtunk ahhoz, hogy milyen eszközökkel tudsz fellépni a voksturizmus ellen, ha a településeden hasonlót tapasztalsz.
Szavazás külföldről magyar állampolgárként
A magyar állampolgárok az országgyűlési választásokon és az európai parlamenti választásokon akkor is élhetnek a választójogukkal, ha éppen külföldön élnek / tartózkodnak a szavazás napján. Ennek kétféle módja lehetséges, a levélszavazás és a külképviseleti szavazás. Fontos, hogy másként szavazhat az, akinek van magyarországi lakcíme, és másként az, akinek nincs. Ebben a tájékoztatóban összeszedtük, ki és hogyan szavazhat külföldről.
Jelentkezés szavazatszámlálásra, tudnivalók szavazatszámlálóknak
A szavazatszámláló bizottság (szszb) a választás egyik legfontosabb szerve: más szervekkel együtt a választás tisztaságát és gördülékeny lebonyolítását garantálja. Az szszb tagjaként lehetőséged van arra, hogy az adott szavazókörben ügyelj a szabályok betartására, és leleplezd az esetleges visszaélési kísérleteket. Azaz ebből a pozícióból tehetsz a legtöbbet azért, hogy az adott szavazókörben garantálni tudd a választás tisztaságát.
Ajánlásgyűjtésre vonatkozó szabályok, fellépés az ajánlóívekkel való visszaélés ellen
Magyaroszágon a választásokon való induláshoz a jelölteknek (EP-választás esetén a pártoknak) ajánlásokat kell gyűjteniük. A választási iroda a szavazást megelőző 50. naptól, tehát a hivatalos kampányidőszak kezdetén adja át az ajánlóíveket a jelöltek vagy pártok részére. Innentől kezdve bárki gyűjthet az adott jelöltnek vagy pártnak ajánlásokat, a szabályok betartásával.
Aktuális tartalmak
Jogaim a szülészeti ellátásban
A szülés és születés az anya és a születendő baba szempontjából is meghatározó esemény, melynek jelentőségét egyre több kutatás bizonyítja. Tájékoztatónkban a várandósgondozással, a szüléssel és a gyermekágyas időszakkal kapcsolatos legfontosabb szabályokat és iránymutatásokat gyűjtöttük össze. Gyakorlati tanácsokkal is igyekszünk segíteni, hogy az ellátás során végig érvényesíthesd a saját és kisbabád jogait, illetve érdekeit.
Munkajogi tájékoztató a szabadságokról
A szabadság célja, hogy mentesülj munkahelyi kötelességeid alól, regenerálódj, pihenj vagy magánügyeidet intézhesd. Ebből a tájékoztatóból megtudhatod, hogy milyen típusú és mennyi szabadságra vagy jogosult, illetve milyen feltételekkel veheted ki a szabadnapjaidat.
Családtámogatási ellátások (CSED, GYES, GYED, GYET)
Ebben tájékoztatóban azokról az anyagi támogatásokról írunk, amelyek a gyereket nevelőknek járnak. Ezek a csecsemőgondozási díj (CSED), a gyermekgondozási díj (GYED), a gyermekgondozást segítő ellátás (GYES) és a gyermeknevelési támogatás (GYET). Fontos, hogy ezek a támogatások nem egyszerre, hanem egymás után járnak és az összegük egyre csökken, ahogy a gyerek nő. Tájékoztatónkból kiderül, hogy kinek, mikor és mennyi ideig járnak ezek az ellátások, hogyan kell igényelni őket, és milyen egyéb szabályok vonatkoznak rájuk.
Külföldre költöző és külföldről hazaköltöző magyar állampolgárok egészségbiztosítása
Évekig külföldön volt biztosításod, ott is kaptál egészségügyi ellátást, de hazaköltöznél? Szeretnél újra magyarországi egészségbiztosítást, de bizonytalan vagy abban, hogy milyen szabályok vonatkoznak rád? Ebben a tájékoztatóban leírjuk, hogy milyen esetekben szűnik meg a magyar tb-d, mit kell tenned, ha újra szeretnéd igényelni, és milyen feltételekkel kaphatsz állami egészségügyi ellátást, ha nincs társadalombiztosításod. Kitérünk arra is, hogy mire használható, és mire nem az Európai Egészségbiztosítási Kártya.