Mit tehetsz, ha választási csalást vagy visszaélést tapasztalsz?
Mindannyiunk érdeke, hogy minél tisztább választásokon dönthessünk az ország sorsáról. Választópolgárként te is tehetsz ezért, ha jelented a választási csalásokat és visszaéléseket. Ebben a tájékoztatóban összeszedtük, mi minősül választási csalásnak és visszaélésnek, és mit tehetsz, ha ilyesmivel találkozol a kampányban vagy a szavazás idején.
Alapvetően minden olyasmi választási visszaélés, ami akadályozza, hogy bárki szabad döntése alapján, akaratának megfelelően vegyen vagy ne vegyen részt a szavazáson.
Fontos, hogy választási visszaéléseket nem csak a választás napján lehet elkövetni, hanem a teljes folyamat alatt, a választás napjának kitűzésétől az eredmény kihirdetéséig.
Választási visszaélésekkel szemben választási kifogást lehet benyújtani, a választás rendje elleni bűncselekmények miatt pedig feljelentést érdemes tenni. A feljelentés mellett általában javasoljuk a kifogás benyújtását is.
A legjellemzőbb visszaélések és kifogásmintáink ezekre
A mintabeadványokat a Tiszta Választásokért Alapítvány készítette a 2019-es önkormányzati választásokra. Ezeket frissítettük és egészítettük ki.
A kampányidőszak kezdetétől, azaz április 20-tól május 3-ig
Jelöltállítás (ajánlásgyűjtés) során
Jogellenes ajánlásgyűjtés
Például tömegközlekedési eszközön jogsértő aláírást gyűjteni. Így ha valaki nem tartja be a szabályt, és az M2-es metrón gyűjt aláírásokat ajánláshoz, akkor választási kifogással lehet élni.
Szabályszerű ajánlásgyűjtés akadályozása
Például a választókkal való közvetlen kapcsolatteremtéshez, így az aláírásgyűjtéshez, nem szükséges közterület-használati engedélyt kérni, ha ez csak 4 négyzetmétert meg nem haladó területet foglal el. Ha ilyen esetben a közterület-figyelők mégis közterület-használati engedélyt kérnek, és ennek hiányában felszólítanak arra, hogy fejezd be az ajánlásgyűjtést, választási kifogással élhetsz.
április 20. és június 8. között
A választás napja előtt, a kampányidőszakban
Plakát eltávolítása, megrongálása
A plakátokat az távolíthatja csak el, aki kihelyezte őket, vagy aki érdekében azokat kihelyezték. Ha tehát szemtanúja vagy annak, hogy például valaki jogosulatlanul szed le plakátot, az szintén visszaélés. Az is visszaélés, ha megrongálják a pl. általad kihelyezett plakátot.
Közoktatási intézményben kampányolás
Közoktatási intézményben tilos kampányolni. Ez megvalósulhat akár úgy, hogy egy jelölt kitelepül az iskola elé egy standdal. De jellemzőbb az, hogy a jelölt kihasználva valamilyen egyéb (például polgármesteri) tisztségét hivatalosnak tűnő eseményen vesz részt az iskolában, amelynek célja valójában a kampányolás.
Önkormányzati lap kampányolása a polgármester mellett
Az önkormányzati lap nem kampányolhat a polgármester újraválasztása mellett. Ha tehát az önkormányzati lapban a polgármester neve összesen pl. harminckét alkalommal szerepelt és mindahányszor pozitív színben, ezzel szemben egyéb jelöltekről nem esik szó, akkor választási visszaélésről van szó, ezért ha ilyet észlelsz, kifogással élhetsz.
Kampányolás az önkormányzat honlapján, Facebook oldalán
A polgármester-jelölt, képviselő-jelölt melletti kampányolás támogatása nem történhet önkormányzati erőforrásból. Ha tehát ha pl. egy tőlük származó levél az önkormányzat hivatalos honlapján / facebook oldalán jelent meg, önkormányzati bélyegzővel van ellátva vagy azt önkormányzati fejléces papíron küldték ki, akkor megsértették ezt a követelményt, így kifogással élhetsz.
Választási gyűlés megzavarása
Ha súlyosan megzavarod a választási gyűlést, a gyűlés szervezője kizárhat a gyűlésről, emellett választási kifogással is lehet élni.
Hamis impresszum
A plakátból, mint választási kampányeszközből egyértelműen és nyilvánvalóan ki kell derülnie annak, hogy kinek és milyen jellegű támogatására hív fel. Ezért azon fel kell tüntetni a kiadó nevét, székhelyét és a kiadásért felelős személy nevét. Jogsértő tehát, ha nem, vagy hamisan tüntették fel az impresszumot.
június 9.
A választás napján
Kampánycsend megsértése
Ha például választási gyűlést tart valaki ezen a napon, az jogsértő. Az is jogsértő, ha valaki a szavazás napján a szavazóhelyiségben, az épületben, vagy a bejáratától számított 150 méteres körzetben kampányol.
Buszoztatás
Ha tudomást szerzel arról, hogy valaki úgy akarja befolyásolni a választás eredményét, ha busszal vagy kisbusszal szállítja a szavazókat a szavazófülkéhez.
Autóztatás
A választási eljárásról szóló törvény a buszoztatásra vonatkozó tilalmat szövegszerűen is kimondja. A bírói gyakorlat azonban megerősítette, hogy nem csak a busszal, hanem más szállítóeszközzel szervezetten lebonyolított szállítás is jogellenes.
Szavazólap lefényképezése
Ha valaki kéri, hogy fényképezd le a szavazólapot, majd mutasd be neki, hogy igazold, hogy arra szavaztál, akire kérte.
Visszaélésszerű segítségnyújtás, beavatkozás a szavazófülkében
- Ha valaki pénzzel, vagy más anyagi juttatással, fenyegetéssel vagy erőszakkal próbál egy választópolgárt rávenni arra, hogy menjen vagy ne menjen szavazni, vagy arra, hogy egy konkrét személyre vagy listára szavazzon. Ebbe a körbe tartozik a láncszavazás szervezése is. Láncszavazás akkor történik, ha valaki egy előre kitöltött szavazólapot ad egy szavazónak, hogy ő azt az urnába helyezze, és helyette az üres szavazólapot pedig kivigye a szavazóhelyiségből.
- Valaki a szavazólapot kiviszi a szavazóhelyiségből, vagy kitöltött szavazólappal lép be oda.
- Valaki ellehetetleníti, hogy más leadhassa a szavazatát, vagy azt, hogy kifogást nyújtson be valamilyen választási jogsértéssel szemben.
- Vannak akiknek szüksége van segítségre a szavazófülkében. Ez azonban nem járhat a választási alapelvek sérelmével.
Jogsértések a szavazatok összeszámolásakor
Például ha a választókerületben működő szavazatszámláló bizottság közvetlenül beszámol bármelyik pártnak arról, hogyan alakul a részvétel a választáson, az jogsértő.
Alapvetően három módja van annak, hogy a választási visszaélések ellen fellépj:
- egyes visszaélések bűncselekménynek minősülnek, ilyenkor feljelentést tehetsz a rendőrségen,
- mindenfajta visszaélés esetén kifogással fordulhatsz az illetékes választási szervhez,
- nyilvánosságra hozhatod az ügyet.
Sok esetben mind feljelentéssel, mind választási kifogással érdemes élni.
A választási szervek kötelesek három napon belül megvizsgálni a hozzájuk beérkezett kifogásokat. Ha a kifogásodnak helyt adnak, akkor
- a jogsértőt eltilthatják a további jogszabálysértéstől, bírságot szabhatnak ki, de akár
- meg is semmisíthetik az eredményt és megismételtethetik a szavazást.
A visszaélések bejelentése nemcsak azért fontos, hogy a választási szervek vagy a rendőrség utólag felléphessenek a jogsértések elkövetői ellen, hanem azért is, hogy megelőzhessük a visszaéléseket. Minél többen figyelnek a választás tisztaságára, annál nehezebb jogsértést elkövetni.
Milyen esetben érdemes választási kifogással élni?
Kifogással minden esetben érdemes élni, akkor is, ha bűncselekményről van szó. A rendőrségi nyomozás ugyanis hosszan eltarthat, és mire lezárul, vége lehet a választásoknak. A választási szervek azonban gyorsabban elbírálják a bejelentéseket, és eltilthatják a további jogsértéstől az elkövetőt.
Ki nyújthatja be a választási kifogást?
Választási kifogást bárki benyújthat. Ha tehát te csak külső szemlélőként szemtanúja vagy egy jogsértésnek, a választási bizottsághoz fordulhatsz.
Arra kell figyelni, hogy a választási bizottság döntésével szemben már csak az nyújthat be fellebbezést, akinek megállapítható az érintettsége a kérdésben. Érintettség alatt azt értjük, hogy érdemben sérelmet okoz az adott személynek a jogsértés. Ha tehát te csak szemtanúja voltál annak, hogy valakinek a plakátját jogosulatlanul letépték, elsőfokon még élhetsz választási kifogással, de fellebbezést már csak az nyújthat be a döntéssel szemben, aki a plakátot kihelyezte, vagy aki érdekében a plakátot kihelyezték.
Hogyan és kinek kell benyújtanom a kifogást?
A választás tisztaságának, törvényességének biztosítására választási bizottságok működnek. Ezek az önkormányzati és EP-választáson a Nemzeti Választási Bizottság (NVB), a területi választási bizottságok és a helyi választási bizottságok. A választási bizottságok elérhetőségéért hívd a Választási Információs Szolgálatot, a 06-1-795-3310 telefonszámon!
Ha helyi szinten merül fel a probléma vagy a csalás, akkor vagy a helyi, vagy a területi választási bizottsághoz kell fordulnod.
- A helyi választási bizottsághoz kell fordulnod, ha a kifogás
- a szavazatszámláló bizottsághoz, vagy a szavazóhelyiségben történtekhez kapcsolódik, vagy
- kifejezetten az egyéni listás, az egyéni választókerületi, a kompenzációs listás vagy a polgármester-választáshoz kapcsolódik.
- A területi választási bizottsághoz fordulj, ha a kifogás
- kifejezetten a vármegyei vagy fővárosi önkormányzati választáshoz vagy a főpolgármester-választáshoz kapcsolódik, vagy
- nem tartozik az első pont körébe, de a szerv illetékességi területén történt.
- Az Nemzeti Választási Bizottsághoz fordulj, ha a kifogás sem az 1., sem a 2. pont alá nem tartozik, és az elkövetés helye nem határozható meg, (Az ő elérhetőségeiket itt találod meg.)
Ha nem jó helyre nyújtottad be a kifogásod, akkor sem kell aggódni. A választási szerv köteles továbbítani a kifogásodat az elbírálásra hatáskörrel és illetékességgel rendelkező szervhez. Ennek ellenére érdemes odafigyelni arra, hogy a megfelelő szervnek nyújtsd be a kifogást, hogy minél hamarabb elbírálják.
Meddig kell benyújtanom a kifogást?
A csalás vagy más jogszabálysértés megtörténtét követő három napon belül kell beérkeznie a kifogásnak. A kifogást személyesen, postai úton vagy elektronikus levélben is benyújthatod. Ha az általad sérelmezett állapot folyamatosan fennáll, akkor ezalatt az idő alatt a kifogást bármikor benyújthatod. Ilyenkor a háromnapos határidő kezdete az utolsó nap, amikor a jogsértést elkövetik. Ez praktikusan azt jelenti, hogy ha a jogsértést napi szinten elkövetik, akkor minden nap újraindul a 3 napos határidő a kifogás benyújtására egészen addig, amíg a jogsértést be nem fejezik. Tehát amíg fennáll a jogsértés, bármikor benyújthatod a kifogást.
A jogorvoslati határidőn belül a kifogásnak meg kell érkeznie a választási bizottsághoz, függetlenül attól, hogy a 3. nap munkanapnak, pihenőnapnak vagy munkaszüneti napnak minősül. A határidő a 3. napon 16 órakor jár le.
Kell bizonyítanom a jogsértést a kifogás benyújtásával?
Igen, a tényállás leírásához bizonyítékot is kell csatolni, ennek hiányában a kifogást érdemi vizsgálat nélkül el fogja utasítani a választási bizottság.
Ahhoz, hogy bizonyítsd, hogy valamilyen tény valamilyen időpontban megtörtént (például plakát eltávolítása), vagy valamilyen időpontban még biztosan nem történt meg (például a nyilatkozó látta, hogy a plakát akkor még sértetlen volt), ezt a nyilatkozatmintát tudod használni. A kifogásmintákban is feltüntettük, hogy hol érdemes csatolni.
Mit kell tartalmaznia a kifogásnak?
- Mi az, amit jogszabálysértőnek tartasz. (Mi történt?)
- Ennek a bizonyítékait, ha vannak. (Fotó csatolása, hang- vagy videó felvétel csatolása, tanúk megnevezése, stb.) Ez fontos, mivel ennek hiányában a kifogást érdemi vizsgálat nélkül el fogja utasítani a választási bizottság.
- A saját nevedet, lakcímedet és a postai értesítési címedet, ha az nem egyezik meg a lakcímeddel.
- A személyi azonosítódat (FIGYELEM! ez nem a személyi igazolvány számod, hanem a lakcímkártyádon is megtalálható személyi azonosító).
Ha külföldön élsz, magyarországi lakcímmel nem rendelkezel és nem rendelkezel személyi azonosítóval, akkor a magyar állampolgárságodat igazoló okiratodnak típusát és számát (pl.: útlevél) is meg kell adnod. - Nem kötelező, de érdemes megadnod az e-mail címedet. Javasoljuk, hogy kérd, hogy azon értesítsenek, mert így értesülsz a leghamarabb a vizsgálat eredményéről.
Hogyan hozhatom nyilvánosságra, ha visszaélést tapasztaltam?
Ebben kérheted a sajtó segítségét vagy a saját közösségi oldaladon is beszámolhatsz az esetről.
Ilyenkor mindenképp figyelj arra, hogy ne rágalmazz másokat, ne sértsd mások becsületét vagy jó hírnevét, amíg kétségkívül be nem bizonyosodik, hogy elkövettek valami jogsértőt.
Azt természtesen megírhatod, hogy mit tapasztaltál, de azzal légy óvatos, hogy milyen következtetést vonsz le ebből. Ha értesíted a gyanúdról a sajtót, ők utána tudnak járni, hogy valóban történt-e csalás vagy más jogszabálysértés.
Mi minősül bűncselekménynek? Miyen esetekben tehetek feljelentést?
A Büntető Törvénykönyv szerinti választás rendje elleni bűncselekmény akkor valósul meg, ha a választás során valaki:
- erőszakkal, fenyegetéssel, megtévesztéssel vagy anyagi juttatással szerez ajánlást vagy aláírást,
- jogosultság nélkül szavaz,
- jogosulatlanul aláír, hamis adatokat tüntet fel (pl. névjegyzéket vagy kérelmeket más helyett aláír),
- választásra jogosult személyt a választásban akadályoz, vagy erőszakkal, fenyegetéssel, megtévesztéssel, vagy anyagi juttatással befolyásolni törekszik,
- megsérti a választás titkosságát,
- meghamisítja a választás eredményét,
- a jelölési eljárás során az ajánlásáért anyagi juttatást fogad el,
- szavazatát anyagi juttatás nyújtásától teszi függővé, és erre tekintettel anyagi juttatást fogad el.
Hogyan tehetek feljelentést?
Ezekben az esetekben bármelyik rendőrségen megteheted a feljelentést az eset körülményeinek leírásával. (Postán, e-mailben, elektronikusan vagy a beadványt személyesen átadva, illetve szóban is tudsz feljelentést tenni a rendőrségen. Az Országos Rendőr-főkapitányság elérhetőségét tartalmazó menüpontra kattintva a jobboldali menüsávban lenyitható a rendőr-főkapitányságok listája. Tovább kattintva megtalálod az egyes főkapitányságokat és rendőrkapitányságokat is.)
Amennyiben az elektronikus utat választod, a rendőrség honlapján az új ügy indítása menüpont alatt, ügyfélkapus azonosítást követően tudsz feljelentést tenni.
Az 1. pont az ‘Ügyintézés típusa’ fül, itt válaszd a ‘Bűnügyi szakterület’ menüpontot:
A 2. pontban az ‘Eljáráscsoport’ fül alatt jelöld ki a ‘Bűnügyi ügyintézés bűncselekményekre vonatkozóan’ menüpontot.
A 3. lépés az űrlap kiválasztása: itt a ‘Bűncselekményekkel kapcsolatos beadványok (feljelentés, indítvány, panasz, bejelentés, beadvány)’ menüponton keresztül átirányít az ügyfélkapus azonosításhoz.
Az ottani űrlapon pedig kiválaszthatod a feljelentés megtételének lehetőségét.
Fontos, hogy alaptalanul ne vádolj senkit bűncselekmény elkövetésével. Csak olyan tényeket írj bele a feljelentésbe, amelyekben biztos vagy és bizonyítani is tudod őket!
Kell-e valahogy bizonyítanom a bűncselekmény elkövetését?
Nem, elegendő összefoglalnod a történéseket, de jó ha tudsz csatolni bizonyítékokat a feljelentéshez. Az összefoglalóban szorítkozz arra, amit láttál. Amiben nem vagy biztos, azt ne írd bele a feljelentésbe, mert fennáll a veszélye, hogy valakit alaptalanul vádolsz bűncselekmény elkövetésével.
Ezzel szemben a választási kifogásnál kell bizonyítékokat csatolni.
Ha további kérdésed van a büntetőfeljelentéssel vagy a kifogás benyújtásával kapcsolatban, esetleg elutasították a kifogásodat, minél hamarabb írj a jogsegely@tasz.hu email címre vagy hívd választási forródrótunkat a +36 1 646 4414-es számon!
Hasznos volt számodra tájékoztatónk? Segíts rendszeres adománnyal, hogy még többet készíthessünk!
Ha adományozóként megadod adataidat:
rendszeresen beszámolunk eredményeinkről
éves találkozókon pedig a TASZ műhelytitkaiba is betekintést nyerhetsz