Gyerekvállalás és munka
A várandósság és a gyerekvállalás munkajogi szempontból is változást hoz az ember életébe. A Munka Törvénykönyve kiemelt védelmet nyújt a várandós, reprodukciós eljárásban (inszemináció, IVF stb.) részt vevő, szoptató és kisgyermekes munkavállalóknak. Tájékoztatónkban összegyűjtöttük, hogy milyen szabályok vonatkoznak a foglalkoztatásukra, milyen kedvezményekre jogosultak és hogyan léphetnek fel az esetleges jogsértések ellen.
Járulj hozzá a tudástárunk bővítéséhez!
A TASZ tájékoztató anyagai ingyenesek, de az elkészítésük sok szakmai tudást, időt, és ezáltal pénzt is igényel. Ezt a munkát csak támogatóink segítségével tudjuk elvégezni. Kérjük, ha teheted, járulj hozzá adományoddal te is az elkészítésükhöz. Ha csak később szeretnél, vagy nincs lehetőséged adományozni, kattints a „tovább olvasom” linkre.
Családtervezés, várandósság és munka
Alapvetően nem vagy köteles elmondani a munkáltatódnak, ha gyereket szeretnél. A gyerekvállalás kérdésére a munkáltató sem az állásinterjú, sem a munkaviszony fennállása alatt nem kérdezhet rá. Kivételt jelent, ha ez munkabiztonsági okokból mindenképpen szükséges. Ha pedig már várandós vagy, különböző kedvezményekre vagy jogosult, és megillet a felmondási védelem. A reprodukciós eljárásokban résztvevőket is hasonló kedvezmények illetik meg. Ebben a részben a várandósokra és a reprodukciós eljárásokban résztvevő munkavállalókra vonatkozó szabályokról és kedvezményekről írunk.
Kell-e a munkáltatót tájékoztatnom arról, hogy várandós vagyok vagy reprodukciós eljárásban veszek részt?
Alapvetően nem, de a munkáltató felé fennálló együttműködési és tájékoztatási kötelezettséged miatt érdemes észszerű időben jelezni a terhességet.
Csak akkor kell mindenképpen elmondanod a munkahelyeden, hogy várandós vagy, illetve reprodukciós eljárásban veszel részt, ha ez munkabiztonsági okokból mindenképpen szükséges. A várandós nők ugyanis nem, vagy csak bizonyos feltételekkel dolgozhatnak egészségkárosító kockázatot jelentő vagy veszélyes megterheléssel járó munkakörnyezetben, és bizonyos feladatokat nem is láthatnak el (például nem emelhetnek 10 kg-nál többet). A munkáltató köteles biztosítani az egészséget nem veszélyeztető, biztonságos munkavégzés feltételeit, ezért fontos tudnia, ha várandós vagy vagy reprodukciós eljárásban veszel részt.
Emellett a munkáltató és a munkavállaló köteles együttműködni és tájékoztatni egymást a munka ellátásával kapcsolatos lényeges kérdésekben. A munkaszervezés szempontjából pedig fontos lehet, hogy időben megtudják, meddig számíthatnak a munkádra.
Az is fontos szempont, hogy a várandós nők többféle kedvezményre jogososultak (ld. Milyen kedvezményekre vagyok jogosult a munkahelyemen, ha várandós vagyok? kérdésnél alább.), ezeket pedig csak akkor tudod érvényesíteni, ha tájékoztattad a munkáltatót a várandósságról. Az egyik legfontosabb ilyen kedvezmény a felmondási tilalom. Erről a következő kérdésben részletesen írunk.
Kirúghatnak-e, ha terhes vagyok vagy reprodukciós eljárásban veszek részt?
Nem, ugyanis ilyenkor megillet a felmondási tilalom. Célja, hogy a munkád elvesztése, vagy az ettől való félelem ne befolyásolja a gyermekvállalással kapcsolatos döntéseidet, továbbá kizárja az elbocsátás esetleges negatív hatásait a várandós nőkre. Ezért a Munka Törvénykönyve kimondja, hogy a várandósság alatt, valamint a reprodukciós eljárással összefüggő kezelés tartama alatt, legfeljebb azonban annak megkezdésétől számított hat hónapig a munkavállalónak nem lehet felmondani. Reprodukciós eljárás esetén a kezelés végével, de legkésőbb hat hónap elteltével a felmondási tilalom megszűnik. Ez azt jelenti, hogy a felmondási tilalom csak az egészségügyi intézményben történő kezelés idejére érvényesül, vagyis, ha a felmondás közlésekor nem állsz kezelés alatt, akkor a felmondás jogszerű lesz. Ha pedig a kezelés hosszabb, mint hat hónap, akkor a felmondási tilalom veled szemben már nem fog érvényesülni. Újabb kezelési ciklus kezdetekor azonban a védelem újból él. Ha az eljárás sikeres, akkor a várandósokra vonatkozó felmondási tilalom lép életbe.
A felmondási védelem azonban nem vonatkozik az ún. azonnali hatályú felmondásra, tehát ha nem láttad el megfelelően a munkádat vagy nem tartottad be a szabályokat, és súlyos kötelezettségszegés miatt bocsátanak el. Ezekben az esetekben el lehet küldeni akkor is, ha várandós vagy vagy reprodukciós eljárásban veszel részt. Ugyanígy nem vonatkozik a védelem a próbaidő alatti, indokolás nélküli felmondásra. A próbaidő hosszáról a munkaszerződésed rendelkezik.
Mit tehetek, ha terhes vagyok, de erről nem tájékoztattam a munkáltatót és kirúgnak?
A munkáltató nem mondhat fel a várandós, valamint reprodukciós eljárásban résztvevő munkavállalónak – a kezelés esetében annak kezdetétől hat hónapig (lásd előző kérdés). Erre azonban csak akkor hivatkozhatsz, ha jelezted mindezt a munkahelyedet. Előfordulhat, hogy személyes okokból nem szeretnéd megosztani ezeket az információkat a munkáltatóddal, és ilyen kötelezettséged nincs is. Viszont ilyenkor nem illet meg a felmondási védelem, és elküldhetnek. Ha a felmondás pillanatában, vagy azt követően – lehetőleg mihamarabb – tájékoztatod a munkáltatót, egy kisegítő szabály szerint 15 napon belül a felmondást írásban visszavonhatja. Ez nem kötelező, de a munkáltatónak is érdeke lehet élni ezzel a lehetőséggel, mert a felmondás fenntartása jogvitát eredményezhet.
Előfordulhat, hogy te sem tudtál a várandósságról, amikor felmondtak neked. Ha a felmondás után rövid időn belül kiderül a terhesség, erre még sikerrel hivatkozhatsz. Azonban, ha a szándékosan nem mondod el a munkáltatónak sem előre, sem a felmondáskor, hogy várandós vagy, pedig arról már tudtál, vagy azt hallgatod el, hogy reprodukciós eljárásban vesz részt, akkor neked kell viselned a következményeket.
Fontos, hogy a felmondási védelem nem vonatkozik az ún. azonnali hatályú felmondásra, tehát ha súlyos kötelezettségszegést követsz el, vagy olyan magatartást tanúsítasz, ami miatt a munkaviszony nem tartható fenn tovább.Ugyanígy nem vonatkozik a védelem a próbaidő alatti, indokolás nélküli felmondásra sem.
Mit tehetek, ha a terhességem miatt küldenek el?
A várandósság nem lehet a felmondás alapja, kizárólag a munkádra vagy más, a munkával összefüggő okokra hivatkozva küldhetnek el. Ha a felmondás valódi indoka az volt, hogy terhes vagy, akkor ez az egyenlő bánásmód követelményébe ütközik és jogellenes. Ilyenkor a felmondást 30 napon belül megtámadhatod a bíróságon, és kártérítést, illetve a munkaviszony helyreállítását is kérheted.
A felmondási védelem nem érvényesül a próbaidő alatti, indokolás nélküli felmondással szemben, azonban az egyenlő bánásmód követelményét a munkáltató a próbaidő alatt is köteles betartani. Ez azt jelenti, hogy a felmondás oka ekkor sem lehet a várandósság. Ha úgy érzed, mégis emiatt küldtek el, ebben az esetben is fordulhatsz bírósághoz.
Ha terhességed miatt eredeti munkakörödben nem dolgozhatnál tovább, mert az káros lenne a te vagy a babád egészségére, módosítani kell a foglalkoztatásod feltételeit vagy másik munkakörbe kell helyezni téged. Ilyenkor az új munkakör alapbére nem lehet kevesebb, mint az eredeti. Azaz nem küldhetnek el azért, mert várandósan vagy kisgyerek mellett nem tudod ellátni az eredeti munkakörödet, hanem biztosítani kell számodra, hogy ezután is dolgozhass, és ezzel anyagilag se járj rosszabbul.
Ha nincs olyan munkakör, amely megfelelő lenne neked, a munkáltatód köteles felmenteni a munkavégzés alól, és az eredeti munkaköröd szerinti munkabért fizetni. Abban az esetben azonban, ha fel tudnak ajánlani másik megfelelő munkakört, de te azt alapos ok nélkül elutasítod, akkor a munkavégzés alóli felmentés idejére nem kapsz bért.
Mi történik, ha nem tudom ellátni az eredeti munkakörömet a várandósság alatt?
Ha terhességed miatt eredeti munkakörödben nem dolgozhatnál tovább, mert az káros lenne a te vagy a babád egészségére, módosítani kell a foglalkoztatásod feltételeit vagy másik munkakörbe kell helyezni téged a gyereked egy éves koráig. Ilyenkor az új munkakör alapbére nem lehet kevesebb, mint az eredeti. Azaz nem küldhetnek el azért, mert várandósan vagy kisgyerek mellett nem tudod ellátni az eredeti munkakörödet, hanem biztosítani kell számodra, hogy ezután is dolgozhass, és ezzel anyagilag se járj rosszabbul.
Ha nincs olyan munkakör, amely megfelelő lenne neked, a munkáltatód köteles felmenteni a munkavégzés alól, és az eredeti munkaköröd szerinti munkabért fizetni. Abban az esetben azonban, ha fel tudnak ajánlani másik megfelelő munkakört, de te azt alapos ok nélkül elutasítod, akkor a munkavégzés alóli felmentés idejére nem kapsz bért.
Milyen kedvezményekre vagyok jogosult a munkahelyemen, ha várandós vagyok?
- A várandósság megállapításától a gyermek hároméves koráig nem kötelezhetnek más helységben végzett munkára.
- A kezelések és a kötelező orvosi vizsgálatok idejére mentesülsz a munkavégzési kötelezettség alól (ez nem fedi le az összes terhesgondozási vizsgálatot, kizárólag az úgynevezett kötelező vizsgálatokat, amelyekről általános szülészeti tájékoztatónkban írtunk).
- A várandósság megállapításától a gyerek hároméves koráig nem dolgozhatsz egyenlőtlen munkaidő-beosztásban, csak akkor, ha ehhez hozzájárultál. Ez azt jelenti, hogy a heti pihenőnapokat egyenlően elosztva kell megkapnod (tehát például mindig hétvégén) és rendkívüli munkaidőre, készenlétre vagy éjszakai munkára nem kötelezhetnek a beleegyezésed nélkül.
- A munkáltatónak kötelessége mindent megtenni azért, hogy egészségedet és biztonságodat garantálja a munkahelyen.
- Ha eredeti munkakörödben nem dolgozhatnál tovább, mert az káros lenne a te vagy a babád egészségére, módosítani kell a foglalkoztatásod feltételeit vagy másik munkakörbe kell helyezni téged a gyereked egy éves koráig. Ilyenkor az új munkakör alapbére nem lehet kevesebb, mint az eredeti.
Milyen kedvezményekre vagyok jogosult a munkahelyemen, ha reprodukciós eljárásban veszek részt?
Ha úgynevezett emberi reprodukciós eljárásban veszel részt, a munkáltatód köteles mentesíteni a munkavégzés alól az egészségügyi intézményben történő kezelés idejére, vagyis köteles elengedni az orvosi kezelésekre. Ezen kívül a reprodukciós eljárással összefüggő kezelés alatt, legfeljebb azonban a kezdetétől számított hat hónapig nem mondhatnak fel neked. A kezelés végével, de legkésőbb hat hónap elteltével a felmondási tilalom megszűnik. Ez azt jelenti, hogy a felmondási tilalom csak az egészségügyi intézményben történő kezelés idejére érvényesül, vagyis, ha a felmondás közlésének idejében nem állsz kezelés alatt, akkor a felmondás jogszerű lesz. Ha pedig a kezelés hosszabb, mint hat hónap, akkor a felmondási tilalom veled szemben már nem fog érvényesülni. Újabb kezelési ciklus kezdetekor azonban a védelem újból él. Ha az eljárás sikeres, akkor a várandósokra vonatkozó felmondási tilalom lép életbe.
Emberi reprodukcióra irányuló eljárásnak az alábbiak minősülnek:
- Testen kívüli megtermékenyítés és embrióbeültetés.
- A házastárs, illetve élettárs ivarsejtjeivel vagy adományozott ivarsejttel végzett mesterséges ondóbevitel.
- Ivarsejt adományozásával történő testen kívüli megtermékenyítés és embrióbeültetés.
- Embrióadományozással végzett embrióbeültetés.
- A női ivarsejt megtermékenyülését, illetőleg megtermékenyíthetőségét, valamint a megtermékenyített ivarsejt megtapadását, fejlődését elősegítő egyéb módszer alkalmazása.
Mit jelent pontosan, kire vonatkozik és meddig tart a felmondási tilalom?
A felmondási tilalom célja, hogy a munkád elvesztése, vagy az ettől való félelem ne befolyásolja a gyermekvállalással kapcsolatos döntéseidet, továbbá kizárja az elbocsátás esetleges negatív hatásait a várandós nőkre és a gyerekükkel otthon lévő szülőkre.
Ha felmondási tilalom alatt állsz, akkor rendes felmondással nem szüntetheti meg a munkáltatód a munkaviszonyodat. A felmondási védelem azonban nem vonatkozik az ún. azonnali hatályú felmondásra, tehát ha nem láttad el megfelelően a munkádat vagy nem tartottad be a szabályokat, és súlyos kötelezettségszegés miatt bocsátanak el. Ezekben az esetekben el lehet küldeni akkor is, ha várandós vagy vagy reprodukciós eljárásban veszel részt. Ugyanígy nem vonatkozik a védelem a próbaidő alatti, indokolás nélküli felmondásra. A próbaidő hosszáról a munkaszerződésed rendelkezik.
A felmondási tilalom vonatkozik:
- A várandós és reprodukciós eljárásban részt vevő nőkre: a várandósság alatt, valamint a reprodukciós eljárásra irányuló kezelés alatt, de legfeljebb annak megkezdésétől számított hat hónapig. Reprodukciós eljárás esetén a kezelés végével, de legkésőbb hat hónap elteltével a felmondási tilalom megszűnik. Ez azt jelenti, hogy a felmondási tilalom csak az egészségügyi intézményben történő kezelés idejére érvényesül, vagyis, ha a felmondás közlésének idejében nem állsz kezelés alatt, akkor a felmondás jogszerű lesz. Ha pedig a kezelés hosszabb, mint hat hónap, akkor a felmondási tilalom veled szemben már nem fog érvényesülni. Újabb kezelési ciklus kezdetekor azonban a védelem újból él. Ha az eljárás sikeres, akkor a várandósokra vonatkozó felmondási tilalom lép életbe.
- A szülési szabadságon és gyerekgondozás céljából fizetés nélküli szabadságon lévő szülőkre.
Emellett egy újabb felmondási tilalmat vezetett be az Munka Törvénykönyvének 2023. január 1-jei módosítása: akkor is felmondási tilalom illet meg, ha már visszatértél a munkába, de éppen apasági vagy szülői szabadságon vagy.
Szülőknek járó szabadságok
Anyaként gyereked megszületése előtt négy héttel, illetve a szülés után közvetlenül szülési szabadságra mehetsz. Emellett az apák számára létezik apasági szabadság, és mindkét szülő igénybe vehet a gyerek gondozása céljából fizetés nélküli szabadságot és úgynevezett szülői szabadságot is a gyerek hároméves koráig. Ebben a részben arról lesz szó, hogy milyen feltételekkel maradhatsz távol a munkából kisgyerekeddel, és külön kitérünk az örökbefogadó szülők és a nem munkavállalók lehetőségeire is.
Meddig kell dolgoznom? Mikor mehetek el a munkahelyemről szülési szabadságra?
A gyerekek gondozása céljából igénybevehető szabadságoknak két típusa van. Az első az úgynevezett szülési szabadság, amely a szülő nőknek, valamint örökbefogadás esetén az anyának jár, vagy annak a szülőnek, aki a gyereket az anya egészségi állapota vagy halála miatt bírósági ítélet vagy gyámhatósági határozat alapján gondozza. A szülési szabadság 24 hét, ebből legfeljebb négy hét eshet a szülés tervezett időpontja elé, de úgy is meg lehet állapodni a munkáltatóval, hogy a szülést megelőzően egyáltalán nem veszel igénybe szülési szabadságot. Ezalatt a 24 hét alatt csecsemőgondozási díjra (CSED) vagy jogosult, ami azt jelenti, hogy a teljes jövedelmedet megkapod, de fontos, hogy ilyenkor más keresőtevékenységet nem folytathatsz. A szülési szabadság megkezdését legkésőbb 15 nappal korábban jelezned kell a munkáltatónak, de ha tudod, hogy mikor akarod megkezdeni a szülési szabadságodat, érdemes ezt korábban jelezned, ezzel megkönnyíted munkáltatód helyzetét. A CSED igényléséről és folyosításának feltételeiről a gyermekgondozási támogatásokról szóló tájékoztatónkban olvashatsz.
Mennyi ideig maradhatok otthon a gyerekemmel anyaként, és milyen ellátások járnak ezalatt?
A 24 hét szülési szabadság lejártát követően a gyerek három éves koráig mindkét szülő jogosult fizetés nélküli szabadságot igénybe venni a gyerek gondozása céljából, akár egyszerre is. Ez idő alatt úgynevezett családtámogatási ellátásokra, gyermekgondozási díjra (GYED), majd gyermekgondozás segítő ellátásra (GYES) jogosult a szülő (de csak az egyikük, a szülők választása szerint). Ezekről külön tájékoztatót készítettünk.
Fizetés nélküli szabadság az örökbefogadó szülőknek is jár a gyerek családba érkezésétől számított három évig, három évesnél idősebb gyerek esetén pedig hat hónapig. (Ha a nagyszülő gondozza a gyereket, és nagyszülői GYED-re jogosult, ő is igénybe veheti a fizetés nélküli szabadságot.)
Tartósan beteg vagy súlyosan fogyatékos gyerek gondozása esetén a gyerek tízéves koráig lehet fizetés nélküli szabadságot igénybe venni. Ennek feltétele, hogy gyermekgondozást segítő ellátásra legyél jogosult. Ebben az esetben csak az a szülő lesz jogosult a fizetés nélküli szabadságra, aki az ellátást is igénybe veszi.
Mi az az apasági szabadság és milyen feltételekkel maradhatok otthon a gyerekemmel apaként?
Az anyák mellett az apáknak is járnak szabadnapok gyerekük születése után. 2023. január 1-jével ötről tíz munkanapra emelték az úgynevezett apasági szabadságot. Ezt a gyerek születését, illetve örökbefogadás esetén legkésőbb az örökbefogadást engedélyező határozat véglegessé válását követő második hónap végéig kell kiadni az apa kérésének megfelelően, legfeljebb két részletben. Az első öt napra a teljes összegű, míg a hatodik munkanaptól 40 százalékos távolléti díjra vagy jogosult. Emellett bevezették a szülői szabadságot, amely az apasági és a szülési szabadságon felül jár a szülőknek gyerekük hároméves koráig, ha munkaviszonyuk a gyerek születésétől vagy az örökbefogadási határozat keltétől legalább egy éve tart. A 44 nap szülői szabadságot mindkét szülő igénybe veheti, ha munkaviszonyuk a gyerek születésétől, vagy örökbefogadás esetén az örökbefogadási határozat keltétől legalább egy éve tart. Erről részletesen a következő kérdésben olvashatsz.
Úgy is dönthetnek a szülők, hogy a szülési szabadság lejárta után az apa is vagy csak az apa marad tartósan otthon fizetés nélküli szabadságon, és ő veszi igénybe a családtámogatási ellátásokat.
Fontos, hogy az apasági szabadság, a szülői szabadság és a fizetés nélküli szabadság alatt is felmondási tilalom vonatkozik rád, azaz egyoldalúan nem szüntethetik meg a munkaviszonyodat.
Mi az a szülői szabadság és kinek jár?
Az apasági és a szülési szabadságon felül a szülőknek 44 nap szülői szabadság is jár gyerekük hároméves koráig, ha munkaviszonyuk a gyerek születésétől, vagy örökbefogadás esetén az örökbefogadási határozat keltétől legalább egy éve tart. Nem muszáj mind a 44 napot kivenni, de összesen ennyivel gazdálkodhatsz. Ha nem veszed ki mindet a gyereked hároméves koráig, akkor a bent maradt napokat elveszíted.
Fontos, hogy a szülői szabadság nem ugyanaz, mint a gyerekgondozás céljából kivett fizetés nélküli szabadság, amelyre szintén a gyereked hároméves koráig vagy jogosult, és amely alatt csak családtámogatási ellátásokat kapsz, fizetést nem.
A szülői szabadságot a munkába való visszatérés után veheted igénybe, célja, hogy munka mellett is minél több időt tölthess a gyerekeddel. Ilyenkor a távolléti díj 10 százalékára vagy jogosult. Ebből az összegből levonják a gyermekgondozási díj (GYED) vagy gyermekgondozás segítő ellátás (GYES) összegét. Tehát ha GYED vagy GYES mellett mentél vissza dolgozni, akkor a távolléti díj 10%-át csökkentik még ezzel az összeggel is, így a fizetésed mértékétől és a GYED vagy GYES összegétől függ, hogy végül mennyi pénzt kapsz.
A szülői szabadság kivételét legalább 15 nappal a szabadság kezdete előtt jelezned kell. Csak akkor halaszthatják el a szabadság kiadását, ha kivételesen fontos érdeke fűződik hozzá a munkáltatódnak, hogy máskor vedd ki a szülői szabadságot. A már megkezdett szülői szabadságot a munkáltató azonban nem szakíthatja meg, azaz szülői szabadságról semmilyen körülmények között nem hívhat vissza a munkáltatód.
Milyen anyagi támogatásra vagyok jogosult, amíg otthon vagyok a gyerekemmel?
Örökbefogadó szülőként milyen szabadságokra és kedvezményekre vagyok jogosult?
Szülési szabadság és fizetés nélküli szabadság az örökbefogadó szülőknek is jár a gyerek családba érkezésétől számított három évig, három évesnél idősebb gyerek esetén pedig hat hónapig. Az örökbefogadó szülők a családtámogatási ellátásokat is igénybe vehetik, amelyekről külön tájékoztatóban írtunk részletesen. Emellett igénybe veheted az összes olyan munkahelyi kedvezményt, amelyre minden más szülő is jogosult. A Munka Törvénykönyve szerint az örökbefogadó ugyanúgy szülőnek számít, mint a vér szerinti szülő.
Örökbefogadó szülőként mentesülsz a munkavégzési kötelezettség alól az örökbefogadás előkészítésének időszakában, évente legfeljebb 10 munkanapra, hogy személyesen találkozhass a gyerekkel. Ennek a kedvezménynek az igénybevételéhez szükséged lesz egy igazolásra, amelyet az örökbefogadást elősegítő szervezet állít ki. A munkavégzés alól a munkáltatód a kérésednek megfelelő időpontban kell, hogy mentesítsen, az igazolás kiállításától számított 90 napon belüli időszakban. A mentesítésre irányuló kedvezmény igénybevételéről legalább 5 munkanappal korábban kell tájékoztatnod a munkáltatódat.
Mi a helyzet koraszülött gyerekek esetén? Ilyenkor hogyan és milyen feltételekkel vehetem igénybe a szabadságokat?
Ha a gyermeket a koraszülöttek ápolására fenntartott intézetben gondozzák, a szülési szabadságból fel nem használt napokat a szülést követő egy év elteltéig felhasználhatod, miután a gyerekedet hazaengedték.
Milyen esetekben nem vagyok jogosult szülési szabadságra?
A szülési szabadság megszűnik, ha
- a gyerek halva születik,
- a gyerek a születést követően hal meg (ekkor az ezt követő 15. napon szűnik meg),
- a gyereket
- ideiglenes hatállyal másik családnál helyezték el,
- nevelésbe vették,
- több mint harminc napig gyermekotthonban helyezték el (ezekben az esetekben az intézkedést követő napon).
A szülési szabadság tartama a fenti esetekben a szülést követően minimum 6 hét.
Mi a helyzet akkor, ha nem munkavállalóként dolgozom? Ilyenkor mire vagyok jogosult?
Ha nem hagyományos munkahelyen dolgozol, hanem például egyéni vállalkozó, őstermelő, megbízási jogviszonyban dolgozó vagy, akkor munkaviszony hiányában szabadságra nem vagy jogosult, de a társadalombiztosítási szabályok szerint biztosítottnak minősülsz, tehát a családtámogatási ellátások járnak.
Ebben az esetben a szülési szabadságra vonatkozó rendelkezések szerint kell a csecsemőgondozási díj folyósításának időtartamát megállapítani. A csecsemőgondozási díj folyósítása alatt keresőtevékenységet nem folytathatsz, ezért nyilatkoznod kell arról, hogy az ellátás folyósítása alatt vállalkozásodban nem működsz közre. A gyermekgondozási díj (GYED) és gyermekgondozás segítő ellátás (GYES) folyósításának tartama alatt már folytatható keresőtevékenység. Ezekről az ellátásokról részletesen az erről szóló tájékoztatónkban olvashatsz.
Jár-e több szabadság, ha tartós gondozásra szoruló gyereket nevelek?
Tartósan beteg vagy súlyos fogyatékossággal élő gyerek gondozása esetén tízéves korig lehet fizetés nélküli szabadságot igénybe venni. Ennek feltétele, hogy gyermekgondozást segítő ellátásra legyél jogosult. Ebben az esetben csak az a szülő lesz jogosult a fizetés nélküli szabadságra, aki az ellátást is igénybe veszi.
Ha visszatérsz a munkába, megkapod a gyerek(ek) után járó pótszabadságokat. A 16 évesnél fiatalabb gyereket nevelő szülők jogosultak extra fizetett szabadnapokra: egy gyerek után két nap, két gyerek után négy nap, kettőnél több gyerek után összesen hét nap pótszabadság jár. Abban az esetben, ha fogyatékos gyereket nevelsz, ez gyerekenként kettővel megemelkedik.
Visszatérés a munkába
Főszabály szerint a munkáltató köteles visszavenni a szülési szabadságról vagy fizetés nélküli szabadságról visszatérő szülőt, és eredeti munkakörében tovább foglalkoztatni. Alapvetően a gyereked három éves koráig illetnek meg kedvezmények, de bizonyos esetekben, például ikergyerekek mellett, egyedülálló szülőként vagy fogyatékossággal élő gyereket nevelve hosszabb ideig véd a Munka Törvénykönyve. Ebben a részben a munkába való visszatérés szabályairól és a kisgyerekes szülőknek járó kedvezményekről olvashatsz.
Mi a teendő, ha kisgyerekem mellől szeretnék visszatérni dolgozni?
Te döntöd el, hogy mikor szeretnél visszatérni a munkába, de erről legalább 30 nappal korábban tájékoztatnod kell a munkáltatót. Fontos, hogy a szülési szabadságra járó csecsemőgondozási díj (CSED) folyósítása alatt nem dolgozhatsz, különben elveszíted az ellátásra való jogosultságodat. Arról, hogy kisgyereked mellett milyen feltételekkel és meddig maradhatsz otthon, az előző részben írunk részletesen.
Jár-e valamilyen kedvezmény a munkahelyemen, ha szoptatok?
A szoptató anyáknak munkaidő-kedvezmény jár, azaz kevesebbet kell dolgozniuk, ha szülés után egyből visszatérnek a munkába.
- a szoptatás első 6 hónapjában naponta kétszer egy órára – ikergyerekek esetén kétszer két órára –,
- 6-9 hónap között pedig, a 9. hónap végéig naponta egy órára, ikergyerekek esetén naponta két órára mentesülnek a munka alól.
Ha a munkakörnyezet egészségkárosító lehet, a munkáltatónak kötelessége mindent megtenni azért, hogy a várandós vagy nemrég szült, szoptató anyák egészségét és biztonságát garantálja.
Járnak-e a családtámogatás ellátások akkor is, ha visszatérek dolgozni?
A GYED és a GYES mellett már visszatérhetsz dolgozni anélkül, hogy elveszítenéd a családtámogatási ellátásokat, de a szülési szabadság ideje alatt főszabályként járó CSED mellett keresőtevékenység nem folytatható. A családtámogatási ellátásokról részletesen is olvashatsz külön tájékoztatónkban.
Mit tehetek, ha szülési szabadságról visszatérve nem akarnak visszavenni az állásomba?
A kisgyerekes munkavállalókat a Munka Törvénykönyve fokozottan védi, ezért a munkahelyed köteles visszavenni az állásodba. Nem tagadhatják meg az újrafoglalkoztatásod azért, mert kisgyereked van, hiszen ez az egyenlő bánásmód követelményébe ütközne, tehát jogellenes. A felmondás hátterében nem állhat az sem, hogy a gyerek születése után otthon maradtál vagy a munkába visszatérés után igénybe vennéd az apasági vagy szülői szabadságot. (A különböző szabadságtípusokról az előző részben olvashatsz részletesen.)
Előfordulhat, hogy a munkáltató arra hivatkozik, hogy átszervezés miatt nem tud visszavenni az eredeti munkakörödbe. Ilyenkor kötelesek másik olyan munkakört felajánlani neked, amely hasonló az eredetihez, megfelel képességednek, végzettségednek és gyakorlatodnak, azaz nem járhatsz rosszabbul. A munkakör módosításához kétoldalú megállapodás szükséges, egyoldalúan ilyen döntést a munkáltató nem hozhat.
Mi történik, amikor a gyerekem születése után visszatérek a munkahelyemre dolgozni?
A munkáltató köteles visszavenni az eredeti munkakörödbe, bármennyi ideig vetted igénybe a gyereked gondozása miatt járó szülési, illetve fizetés nélküli szabadságot. Ha eredeti munkakörödbe nem tudsz visszatérni, mert például azóta megszűnt, a munkáltatódnak fel kell ajánlania egy olyan munkakört számodra, ami a képességednek, végzettségednek, gyakorlatodnak megfelel. Emellett, ha a munkakörnyezet egészségkárosító hatású lehet, a munkáltatónak kötelessége mindent megtenni azért, hogy a nemrég szült, szoptató anyák egészségét és biztonságát garantálja.
Fontos, hogy ilyenkor főszabály szerint felmondási tilalom már nem, de felmondási korlátozás vonatkozhat rád, erről az előző válaszban bővebben is olvashatsz
A munkáltató köteles ajánlatot tenni munkabér-módosításra is, ha a távolléted alatt a munkahelyeden nőttek a bérek. Ennek a béremelésnek meg kell egyeznie azzal, amit az azonos munkakörben dolgozók átlagosan kaptak (ha nincs ilyen dolgozó, akkor a munkáltatónál ténylegesen megvalósult átlagos éves béremelést kell figyelembe venni).
Ha szeretnéd, a munkáltató köteles a munkaszerződést úgy módosítani, hogy az általános teljes (azaz 8 órás) munkaidő helyett részmunkaidőben foglalkoztassanak. Erről részletesen a következő válaszban olvashatsz.
Szülési szabadság és a gyermek gondozása céljából igénybe vett fizetés nélküli szabadság alatt is járnak a Munka Törvénykönyve szerinti szabadnapok. A szülési szabadság, valamint a gyermek gondozása céljából igénybe vett fizetés nélküli szabadság első hat hónapja alatt felhalmozott szabadnapokat a visszatérésed után 60 napon belül ki kell adnia a munkáltatónak. (A gyermekgondozás céljából igénybe vett fizetés nélküli szabadság további időszakban nem halmozódnak már a szabadnapok.)
A 16 évesnél fiatalabb gyereket nevelő szülők jogosultak extra fizetett szabadnapokra is: egy gyerek után két nap, két gyerek után négy nap, kettőnél több gyerek után összesen hét nap pótszabadság jár. Abban az esetben, ha fogyatékos gyereket nevelsz, ez gyerekenként kettővel megemelkedik.
Nemcsak a vér szerinti és az örökbefogadó szülők jogosultak igénybe venni a pótszabadságot, hanem megilleti a pótszabadság:
- a szülővel együtt élő házastársat,
- azt a személyt, aki saját háztartásában nevelt gyermek örökbefogadása iránti eljárást már megindította,
- a szülővel együtt élő élettársat is, feltéve, hogy a gyermekkel életvitelszerűen együtt él és legalább 1 éve szerepel az Élettársi Nyilatkozatok Nyilvántartásában vagy az élettársi kapcsolatot legalább 1 évvel korábban kiállított közokirattal igazolja,
- a nevelőszülőt, a gyámot, tovább azt a személyt, akihez a gyermeket ideiglenes hatállyal elhelyezték (helyettes szülő).
A pótszabadság a saját háztartásban nevelt vagy gondozott gyerek után jár. Ha a szülők már külön élnek, azonban a szülői felügyeletet közösen gyakorolják, és a gyereket saját háztartásukban, egymást felváltva, azonos időtartamban gondozzák, akkor mindketten jogosultak lesznek a pótszabadságra.
Muszáj továbbra is teljes állásban dolgoznom, ha ilyen pozícióban dolgoztam korábban?
Gyakori, hogy nem tudsz teljes munkaidőben visszatérni a munkába gyermeked gondozása mellett. Ha szeretnéd, a munkáltató köteles a munkaszerződést úgy módosítani, hogy az általános teljes (azaz nyolc órás) munkaidő helyett részmunkaidőben foglalkoztassanak. Ezt a munkaszerződés-módosítást a gyerek négyéves koráig kezdeményezheted, ha három vagy több gyermeket nevelsz, akkor pedig a legkisebb gyerek hatéves koráig. A munkáltatónak kötelessége eleget tenni ennek, de ez a kötelesség csak a munkaidő felére csökkentése esetén érvényes. Ettől függetlenül persze megegyezhettek másféle részmunkaidőben is.
Emellett a gyereked nyolc éves koráig kérheted, hogy a munkavégzés helyét vagy a munkarendjét a munkáltató módosítsa, távmunkában dolgozhass, illetve ilyenkor is kérhetsz részmunkaidőt, ha legalább hat hónapja dolgozol ott. A kérelemre a munkáltatónak 15 napon belül, írásban kell válaszolnia. Ilyenkor már megteheti, hogy elutasítja a kérelmedet, de ezt meg kell indokolnia. Ha nem válaszol, vagy szerinted indokolatlanul, jogellenesen utasította el kérelmedet, 30 napon belül bírósághoz fordulhatsz, és kérheted, hogy a bíróságtól, hogy pótolja a munkáltató hozzájárulását. Ez azt jelenti, hogy ha a bíróság neked ad igazat, az ítéletével lényegében módosítja a munkaszerződést a kérelmednek megfelelően.
Mikor és milyen feltételekkel szüntethetik meg a munkaviszonyomat, ha a gyerekem születése után visszatérek dolgozni?
Amíg szülési, valamint a gyerek gondozása céljából kivett fizetés nélküli szabadságon vagy, felmondási tilalom vonatkozik rád, vagyis csak közös megegyezéssel vagy – ha annak feltételei fennállnak –, azonnali hatályú felmondással tudják megszüntetni a munkaviszonyodat. Ha visszatérsz dolgozni, ez a felmondási tilalom már nem vonatkozik rád, de ezután is fennáll az anyákat és a gyereküket egyedül nevelő apákat védő felmondási korlátozás. Ez azt jelenti, hogy a gyereked hároméves koráig csak az alábbi esetekben bocsáthatnak el:
- A képességeddel, vagy a munkáltató működésével összefüggő okból akkor, ha a munkáltatónál nincs másik neked megfelelő betöltetlen munkakör vagy ezt a munkakört nem fogadod el.
- A magatartásodra hivatkozással akkor, ha valamilyen lényeges kötelezettségedet szándékosan vagy súlyos gondatlansággal jelentős mértékben megszeged vagy olyan magatartást tanúsítasz, ami a munkaviszony fenntartását lehetetlenné teszi, és azonnali hatállyal mondanak fel neked.
Emellett egy újabb felmondási tilalmat vezetett be az Munka Törvénykönyvének 2023. január 1-jei módosítása: akkor is felmondási tilalom illet meg, ha már visszatértél a munkába, de éppen apasági vagy szülői szabadságon vagy.
Mit tehetek, ha tartós ápolásra szoruló gyereket nevelek, és emiatt nem akarnak visszavenni az állásomba vagy kirúgnak?
Ha tartósan beteg vagy fogyatékossággal élő gyereket nevelsz, lehetőséged van írásbeli, indokolt kérelemben kérni, hogy módosítsák a munkafeltételeidet (munkavégzés helye, munkarend, részmunkaidő vagy távmunka tekintetében), és így vissza tudj térni a munkába. Erre a kérelemre a munkáltatónak 15 napon belül válaszolnia kell. Ha elfogadja a kérelmet, akkor annak megfelelően módosul a munkaszerződésed. Természetesen nincs akadálya annak, hogy a megtárgyaljátok a kérelmet, és eltérő tartalommal állapodjatok meg. Ha a munkáltató nem fogadja el a kérelmet, akkor azt indokolnia kell. Az elutasító döntéssel szemben bírósághoz lehet fordulni.
Ha úgy érzed, hogy a munkafeltételek módosítására vonatkozó kérelmed miatt nem vettek vissza vagy küldtek el, a felmondás utáni 15 napban kérheted a munkaviszony megszüntetésének indoklását a munkáltatótól akkor is, ha alapvetően nincs indoklási kötelezettsége. Ilyen esetnek számít
- a próbaidő alatti azonnali hatályú felmondás,
- a vezető állású és nyugdíjas munkavállaló munkaviszonyának megszüntetése (amely a nagyszülői GYED kapcsán lehet érdekes),
- továbbá a határozott idejű munkaviszony azonnali hatályú megszüntetése, amennyiben a határozott időből hátralévő időre járó (maximum 12 havi) távolléti díjat a munkáltató megfizeti.
A munkáltató ilyenkor 15 napon belül köteles írásban megindokolni a felmondást, a kapott indoklás alapján pedig 30 napon belül bírósághoz fordulhatsz, ha a munkaviszony megszüntetését jogellenesnek érzed. Ha a munkáltató nem adott indoklást, akkor – a 15 napos határidő letelte után – 30 napon belül szintén bírósághoz fordulhatsz.
Milyen kedvezményekre vagyok jogosult kisgyerekes szülőként?
Az alábbi kedvezményekre lehetsz jogosult:
– Nem kötelezhetnek más helységben végzett munkára a gyereked hároméves koráig, a gyereküket egyedül nevelő szülőket pedig a gyerek 16 éves koráig.
– Egyenlőtlen munkaidő-beosztásra (azaz nem mindennap ugyanannyi munkaidőre) nem kötelezhetnek a gyereked hároméves koráig, ehhez hozzá kell járulnod. A heti pihenőnapjaidat egyenlőtlenül nem oszthatják el, valamint rendkívüli munkaidőt, készenlétet vagy éjszakai munkát nem rendelhetnek el. Ha egyedül neveled a gyereked akkor meghosszabbodik a kedvezmény annyival, hogy a gyereked 3 és 4 éves kora között rendkívüli munkaidő vagy készenlét csak a hozzájárulásoddal rendelhető el – kivéve ha az baleset vagy veszély elhárítása érdekében szükséges. Éjszakai munkára pedig egyedülálló szülőként a gyereked 3 és 10 éves kora között szintén csak a hozzájárulásoddal oszthatnak be.
– Ha a gyereked még nem múlt el nyolc éves, kérheted, hogy a munkavégzés helyét vagy a munkarendjét módosítsák, illetve kérhetsz távmunkát és részmunkaidőt, ha a munkaviszonyod legalább hat hónapja fennáll. A kérelemre a munkáltatónak 15 napon belül, írásban kell válaszolnia, és ha elutasítja a kérelmedet, meg kell indokolnia. Ha nem válaszol, vagy szerinted indokolatlanul, jogellenes utasította el kérelmedet, 30 napon belül bírósághoz fordulhatsz.
Emellett, ha a munkakörnyezet egészségkárosító hatású lehet, a munkáltatónak kötelessége mindent megtenni azért, hogy a nemrég szült, szoptató anyák egészségét és biztonságát garantálja.
A szabadságokról az előző részben, a családtámogatási ellátásokról pedig egy külön tájékoztatóban olvashatsz.
Járnak-e többlettámogatások és kedvezmények, ha tartós ápolásra szoruló gyerekeket nevelek?
Igen, de bizonyos kedvezmények és támogatások a gyerek életkorához kötöttek.
A 10. életévének betöltéséig jogosult vagy fizetés nélküli szabadságon lenni a gyerek gondozása érdekében. A fizetés nélküli szabadság ideje alatt felmondási tilalom alatt állsz. Ennek feltétele, hogy gyermekgondozást segítő ellátásra legyél jogosult. A gyermekgondozást segítő ellátásokról egy külön tájékoztatóban olvashatsz. Ebben az esetben azonban már csak az ellátást igénybe vevő szülő jogosult otthon maradni a gyerekkel.
Tartósan betegnek, illetve súlyosan fogyatékosnak az a tizennyolc évesnél fiatalabb gyerek minősül, aki a külön jogszabályban meghatározott betegsége, illetve fogyatékossága miatt állandó vagy fokozott felügyeletre, gondozásra szorul. Ezt a körülményt minden esetben orvosnak kell igazolnia ahhoz, hogy az ehhez kapcsolódó jogosultságokkal élni tudj.
Ha a gyereked már betöltötte a 10. életévét és visszatértél a munkába, akkor
- gondozást végző munkavállalóként kérheted, hogy bizonyos munkafeltételeket módosítson, hogy elláthasd ezt a feladatot. Ilyen lehet a munkavégzés helye, a munkarend, illetve kérhetsz távmunkát és részmunkaidőt. Ilyen kérelmet a munkaviszony első hat hónapjában azonban nem terjeszthetsz elő. A kérelmedet megfelelően indokolnod kell, és meg kell jelölnöd, hogy mikortól szeretnéd a változást. Ha a munkáltató 15 napon belül nem nyilatkozik, vagy a kérelmedet elutasítja, bírósághoz fordulhatsz.
- Jogosult vagy továbbá tartós – előreláthatólag 30 napot meghaladó – személyes ápolás céljából, az ápolás idejére, de legfeljebb 2 évre fizetés nélküli szabadságra menni. Ennek ideje alatt ugyan felmondhatnak neked, de a felmondási idő nem kezdődik el addig, amíg fizetés nélküli szabadságon vagy.
A 16 évesnél fiatalabb gyereket nevelő szülők jogosultak extra fizetett szabadnapokra is: egy gyerek után két nap, két gyerek után négy nap, kettőnél több gyerek után összesen hét nap pótszabadság jár. Abban az esetben, ha fogyatékos gyereket nevelsz, ez gyerekenként kettővel megemelkedik.
Emellett nem kötelezhetnek más helységben végzett munkára, ha bármilyen hozzátartozód tartós, személyes gondozását végzed.
A társadalombiztosítási ellátásokról külön tájékoztatónkban olvashatsz.
Járnak-e többlettámogatások és kedvezmények, ha ikreket nevelek?
Ikrek esetén hosszabb időre mentesülsz a munkavégzés alól a szoptatás idejére, ha visszatérsz dolgozni. A szoptatás első hat hónapjában naponta kétszer 2 órára, a kilencedik hónap végéig pedig naponta két órára.
Emellett a családtámogatási ellátásokban van különbség: ha ikreket nevelsz, a GYED a gyerekek hároméves koráig jár. A családtámogatási ellátásokról részletesen egy másik tájékoztatónkban olvashatsz.
Járnak-e többlettámogatások és kedvezmények, ha egyedülálló szülő vagyok?
Ha visszatérsz dolgozni, fennáll az anyákat és a gyereküket egyedül nevelő apákat védő felmondási korlátozás. Ez azt jelenti, hogy a gyereked hároméves koráig csak az alábbi esetekben bocsáthatnak el:
- Ha az eredeti munkakörödbe nem tudsz visszatérni, és a munkáltatónál nincs a képességedének, végzettségedének, gyakorlatodának megfelelő másik, betöltetlen munkakör vagy ezt a munkakört nem fogadod el.
- Valamilyen lényeges kötelezettségedet szándékosan vagy súlyosan gondatlansággal jelentős mértékben megszeged vagy olyan magatartást tanúsítasz, ami a munkaviszony fenntartását lehetetlenné teszi, és azonnali hatállyal mondanak fel neked.
Emellett, ha egyedül neveled a gyerekedet, bizonyos kedvezmények tovább illetnek meg. Minden kisgyerekes szülő esetében igaz, hogy
- egyenlőtlen munkaidő-beosztásra (azaz nem mindennap ugyanannyi munkaidőre) nem kötelezhetnek a gyerek hároméves koráig, ehhez hozzá kell járulnod;
- a heti pihenőnapokat egyenlőtlenül nem oszthatják el;
- rendkívüli munkaidőt, készenlétet vagy éjszakai munkát nem rendelhetnek el.
Ha egyedül neveled a gyereked akkor meghosszabbodik a kedvezmény annyival, hogy
- a gyereked 3 és 4 éves kora között rendkívüli munkaidő vagy készenlét csak a hozzájárulásoddal rendelhető el – kivéve ha az baleset vagy veszély elhárítása érdekében szükséges;
- éjszakai munkára a gyereked 3 és 10 éves kora között szintén csak a hozzájárulásoddal oszthatnak be.
Más helységben végzett munkára pedig a gyerek 16 éves koráig nem kötelezhetnek.
Gyermekgondozási vagy családtámogatások (CSED, GYES, GYED, GYET)
Hasznos volt számodra tájékoztatónk? Segíts rendszeres adománnyal, hogy még többet készíthessünk!
Ha adományozóként megadod adataidat:
rendszeresen beszámolunk eredményeinkről
éves találkozókon pedig a TASZ műhelytitkaiba is betekintést nyerhetsz