Ha nincs ügyvéded, háromféle lehetőséged van arra, hogy megtámadd a hatóság döntését egy közigazgatási perben:
1. Van egy bírósági formanyomtatvány, amit innen lehet letölteni: https://birosag.hu/nyomtatvanyok/az-eljarast-megindito-nyomtatvanyok/kozigazgatasi-meginditasa-iranti-keresetlevel-2 Itt minden szerepel, amit bele kell írni a keresetlevélbe. Ha egyedül nem tudod kitölteni, menj be a bíróság ügyfélsegítőjére ügyfélfogadási időben, és kérj segítséget! A járvány ideje alatt az ügyfélsegítőhöz előre kell időpontot foglalni. Annak a bíróságnak az ügyfélsegítőjét keresd fel, ahol a pert is meg kell indítani. Ez az információ szerepel a közigazgatási határozatban. Ha mégsem találod, akkor kérdezd meg a hatóságtól, amelyik a határozatot hozta, hogy melyik bíróságra tartozik az ügy! Javasoljuk, hogy használd ezt a formanyomtatványt!
2. Ha nem a formanyomtatványt használod, akkor az alábbiakat kell tartalmaznia a keresetlevélnek:
A személyes adataitadat (név, anyja neve, születési hely, idő, lakcím, adóazonosító jel, telefonszám, email cím). A felperes az, aki a pert megindítja, így a felperes te leszel.
A közigazgatási döntést hozó hatóság neve, székhelye (címe). A hatóság lesz az alperes a perben.
A bíróság megnevezése, amelyikhez tartozik a per. (A közigazgatási határozat általában tartalmazza, hogy melyik bíróság az illetékes. Ha nem lásd 6.pont)
A támadott közigazgatási határozat számát, és hogy mikor kaptad meg a döntést.
Fejtsd ki, hogy miért tartod jogsértőnek a közgazgatási döntést, miért fordulsz a hatósághoz, mit szerettél volna elérni, és mit tett, döntött a közigazgatási hatóság. A leírásban valamennyi jogsérelmedet, jogos érdekedet foglald össze, mert a bíróság csak arról dönt, amit kérnek tőle. Jogos érdek a személy minden olyan érdeke, amit a jogi szabályozás elismer, megvéd.
Írd le, hogy mit kérsz a bíróságtól, milyen döntést hozzon. (Ez a határozott kereseti kérelem lásd később a 8.pontot)
Ha szükséges, kérd a bíróságtól, hogy hallgasson meg tanút, kérje szakértő véleményét.
Sorold fel milyen bizonyítékokat, iratokat csatolsz a keresetlevélhez!
A keresetlevélhez csatolni kell azokat az okiratokat, tanúk megnevezését, bizonyítékokat (pl. kép- és hangfelvétel), amelyek az ügyhöz kapcsolódnak, és az állításaidat alátámasztják.
A legtöbb hozzánk forduló ember gyermekkiemelések miatt kér tőlünk segítséget, ezért nekik írtunk egy keresetlevél mintát, amit itt találsz: https://tasz.hu/cikkek/hogy-ne-emeljek-ki-a-gyermekemet
3. Arra is van lehetőség, hogy szóban mondd el a keresetedet a bíróság ügyfélsegítőjén. Ilyenkor azt kell kérni, hogy vegyék jegyzőkönyvbe, amit mondasz. Ehelyett - ha megoldható - inkább azt javasoljuk, hogy közösen töltsétek ki a formanyomtatványtaz ügyfélsegítőn a bírósági ügyintézővel, mert akkor biztos lehetsz benne, hogy minden fontos információ szerepelni fog a keresetlevelében!