Választási monitoring programba kezdünk a 2018-as parlamenti választások kapcsán
Civil jogérvényesítő tevékenységbe, választási monitoring programba kezd a 2018-as parlamenti választások kapcsán. Sajtótájékoztatójukon bemutatták, hogy mivel segítik a polgárok, az újságírók és a jelöltek és pártok munkáját a választásokig tartó időszakban. Kerekasztal-beszélgetésünkön az ellenzéki pártok mindannyian kétségüknek adtak hangot: a 2018-as országgyűlési választások vajon szabadok és tisztességesek lesznek-e.
Választási monitoring programunk nem csak a választások napján, hanem az azt megelőző időszakban is érdemi tevékenységet végzünk. Ennek része egy forródrót üzemeltetése (0630 722 3356), amelyen a hét minden napján 8 és 20 óra között jogi segítséget, magyarázatot kérhetnek az újságírók a nyilvánosság hatékonyabb tájékoztatáshoz, továbbá jelöltek és jelölő szervezetek kérhetnek jogi tanácsot, bizonyos esetekben akár jogi képviseletet is a választási eljárás bármelyik szakaszában. Ezek mellett klasszikus monitorozással is foglalkozunk: módszeresen nyomon követjük a választási kérdésekben döntő állami szervek tevékenységét és előre meghatározott szempontok szerint elemezzük a döntéseiket. Honlapunkon (valasztasz.hu) pedig közérthető formában tájékoztatja a választópolgárokat jogi kérdésekben, eszközöket kínál a közéleti aktivizmushoz a választási eljárás során, és jogi tanácsot kínál a választópolgárok számára is.
Kerekasztal-beszélgetésünkönn részt vett a Demokratikus Koalíció, az Együtt, a Jobbik, a Kétfarkú Kutyapárt, a Liberálisok az LMP, a Momentum, az MSZP és a Párbeszéd. A pártok képviselői nagyon fontosnak tartották, hogy az országgyűlési választáson a lehető legtöbb szavazatszámláló bizottságban legyen ellenzéki tag. A tagság a bizottságokban “nem párt ügy, hanem az egész ellenzék ügye” az egyik megjelent szerint.
A választási csalásoktól nem csak a bizottságokban, hanem már az ajánlások összegyűjtésekor is tartanak, ezzel kapcsolatban megismételték a Közös Ország Mozgalom nyilatkozatában már elfogadott javaslatukat, amely szerint egy ember egy ajánlóívet írhasson alá a jövőben. A felvetés egyébként nem új, már a 2014-es választásokról készült jelentésünkben is ezt javasoltuk. Nagyon problémásnak nevezték emellett azt is, hogy a határon túli szavazatok tisztasága szinte ellenőrizhetetlen: a szavazókat tartalmazó névjegyzék jó eséllyel annyira elavult, hogy sok esetben elhunytak is szerepelnek benne, a levélszavazatok beérkezésekor és megszámlálásakor pedig fizikailag lehetetlen végig jelen lenni megfelelő számú ellenzéki aktivistának. Minden állítólagos csalással kapcsolatban kiemelték annak fontosságát, hogy ha bárki visszaélést tapasztal, készítsen erről videót vagy képet, mert annak hiányában a bizonyításuk szinte lehetetlenné válik az eljárás alatt.
A demokrácia nem egy nap. Nem csak a szavazás napján, hanem bármikor tehetünk érte. Szerintünk csak akkor beszélhetünk szabad választásról, ha a megfelelő információk birtokában hozzuk meg a döntésünket. Mi az állampolgároknak, újságíróknak, és a politikusoknak és is megadjuk ehhez a megfelelő eszközöket a valasztasz.hu oldalon és a forródrótunkon.